Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Raudmehed vallutavad Tallinna

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Täispika Ironmani triatloni läbimiseks peab, nagu nimigi ütleb, olema raudne inimene. Järgmisel aastal võistlevad säärased Tallinnas. | FOTO: Brennan Linsley/AP/Scanpix

Seitse aastat tagasi sai Kopenhaagenist esimene pealinn, kus toimus Ironmani sarja täispikk triatlon: 3,8 km ujumist, 180 km jalgrattasõitu ja 42,2 km jooksu. Peakorraldaja Thomas Veje Olson kutsus toona ühe tipptegijana võistlema Ain-Alar Juhansoni.

«Kui Ain-Alar finišisse jõudis, siis ta nägi mind eemal seismas ja aplodeeris. Meie sõprus algas sealt,» meenutab nüüd Ironmani (tõlkes Raudmees) Põhjala regiooni direktorina töötav Olson eile Tallinna lennusadamas, kus kuulutati välja, et järgmisest aastast on Euroopas veel üks Ironmani sarja täispikka võistlust võõrustav pealinn – Tallinn.

Ning võistluse peakorraldaja, nagu Eestis viimaste aastate suuremate triatlonivõistluste puhul kombeks, Juhanson. «Thomasele läks mu žest korda ja püsib meeles. Nüüd elab ta Põhjala regiooni pealikuna siiralt kaasa meie tegemistele nii Otepääl kui ka Tallinnas. Sportlaste rahulolu ja positiivne õhkkond on see, mida Ironman otsib.»

Olseni hinnangul on Eesti ja Tallinn nimetatud tunnete jaoks sobiv maardla. «Tegu on triatloni mõttes areneva turuga ja näeme siin suurt potentsiaali, sest Eestis on kestvusalad au sees ja neisse suhtutakse suure kirega. Triatleedid ja pealtvaatajad tahavad midagi erakordset ning triatlon pealinnas seda on.»

Tippsportlasi meelitavad Tallinna kohale saadaval olevad 40 pääset täispika triatloni MMile ehk Hawaii Ironmanile, aga mitte ainult, arvab Juhanson. «Siia on lihtne tulla ja võistluskeskus asub lennujaamast kõigest 2,5 kilomeetri kaugusel. Tallinn on hansalinnana olnud ajalooliselt põhja, lääne ja ida kohtumispaik ning usun, et kõik need erinevad suunad ja regioonid on valmis meie juurde reisima ja tähistama suure triatloniga Eesti 100. sünnipäeva.»

Eesti ilmselt suurima lootusena asub Tallinna Ironmani starti siis juba 39-aastane Marko Albert, kes keskendus Ironmani võistlustele pärast 2008. aasta Pekingi olümpiamänge. Hawaiil on tema parim tulemus 2011. aasta 13. koht. Ironmani kategooriaga võistlusi on Albert võitnud kaks: 2012. aastal poolpika Racineʼis ja 2014. aastal täispika Uus-Meremaal.

«Ain-Alar helistas reedel ja ütles, et läheb asjaks. Teadsin ideed, aga ükski asi pole kindel enne, kui ta on kindel,» sõnab Albert. «Tallinnas võistlemiseks ma plaane ümber tegema ei pea, sest tänavune Hawaii Ironman on minu jaoks viimane. Ning kuna ma ei rihi järgmisel aastal Hawaii valiknormi täitmist, on mu käed võistluskalendri osas täiesti vabad. Seni olen Hawaii nimel pidanud järeleandmisi tegema – tänavu ei saanud Otepää poolpikal triatlonil osaleda, sest polnud taastunud neli nädalat varem toimunud Frankfurdi triatlonist, kus võistlesin Hawaii valiknormi täitmise pärast.»

Kas võib öelda, et Albert ei tule võistlema, vaid võitma? «20 aastat triatlonis on jätnud oma jälje ja tervist mul kuigi palju varuks pole. Aga kui ma juba stardijoonel olen, siis muidugi lähen välja kõige kõrgema koha peale!»

Tallinna Ironmani ujumisdistants on Lennusadama lähistel, linnast välja kulgeval rattasõiduringil suuri tõuse pole ja jooksuring kulgeb Vabaduse väljakult üle Toompea Kalamajja ja tagasi. Võistlustrass tõotab kogenud Alberti hinnangul põnevat võistlust.

«Ujumise saab loodetavasti teha heas ja rahulikus vees ning see peaks tulema suhteliselt sile ja kiire. Rattasõidutrass on üldiselt kiirelt sõidetav, aga jooksurajal tuleb igal ringil (neid on kokku neli – toim) kaks korda Toompeale tõusta... see paneb kirstu sellise mõnusa viimase naela! Tuleb silmas pidada, et kuigi jalgrattatrassil tõusud puuduvad, siis siledat maad pole lihtne sõita, sest puhkemoment puudub, kogu aeg tuleb vändata ja vändata, mis võtab jooksuks jala üpris tühjaks,» märkis Albert.

Esimese Tallinna Ironmani start antakse 2018. aasta 4. augusti hommikul, registreerumisvõimalus avatakse tänavu 28. augustil.

FAKTIKAST

Tallinna Ironman 2018

Toimub 4. augustil 2018, registreerumine algab 28. augustil 2017.

Jagamisele läheb 40 pääset MMile ehk Hawaii Ironmanile, auhinnafond on 40 000 USA dollarit.

Täispika triatloni trassi pikkus on, nagu ikka, 226 km (3,8 km ujumist, 180 km rattasõitu, 42,2 km jooksu).

LISALUGU

Raivo E. Tamm: triatlonidel valitseb fantastiline õhkkond

Ironmani võistlus ei seisne ainult tippspordis, sest stardijoonele asuvad ka harrastajad. Nende seas on kindlasti näitleja Raivo E. Tamm, kes läbis tänavu hea eeskuju saadikuna Otepää poolpika Ironmani triatloni, milleks oli hakanud valmistuma kevadel Ain-Alar Juhansoni juhendamisel.

Kui julgelt Tamm täispika triatloni starti läheb? «Eks kõik need võistlused ole teinud mind julgemaks. Kilode kadudes läks jooks üha kergemaks ning iga võistlusega suurenes tunne, et ma enam ei karda seda poolpikka Ironmani.»

Triatlonirahvas on 52-aastasele Tammele sügavalt hinge pugenud. «Mulle on meeldinud trenni teha ja silmanähtavalt selle käigus ise muutuda. Abikaasa ütleb kah, et olen hoopis teine mees. Aga lisaks treeningutest vaimustumisele on ka võistlustel osalemine meeldiva seltskonna tõttu tore. Kui esikümne tippsportlased mulle mitmenda ringi sisse teevad, siis hüüavad nad alati: «Tubli, Raivo, läheb-läheb!» Õhkkond triatlonidel on fantastiline.»

Tagasi üles