Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Hiilgav Sildaru üllatas iseennastki

2
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Kõrgelt renni kohalt maandumispaika valida on Kelly Sildaru jaoks veel veidi hirmus. | FOTO: Iain McGregor/Winter Games NZ

Kui Kelly Sildaru suudab juba pigem tagasihoidliku harjutamispagasi pealt tulla rennisõidus MK-etapil teiseks, siis kas kahekuuline laager Uus-Meremaal viib ta Pyeongchangis kahe olümpiamedalini?

Sildaru on freestyle-suusatamise pargisõidus maailma absoluutne valitsejanna – seda on viimaste aastatega saanud mõistma juba kõik. Eestlanna rennisõiduoskuste kohta oli aga teada, et Kellyle see ala meeldib, ja lahjas konkurentsis krooniti ta kevadel juunioride maailmameistriks. Ühtegi tõelist mõõdupuud maailma tippudega polnud ta veel kohanud. Seda kuni hooaja esimese MK-etapini Uus-Meremaal Cardonas.

«Alguses unistasin ise saada finaali ehk kuue parema hulka,» rääkis Kelly, «aga oli natukene õnne ja läks paremini, kui arvasin.»

«Natukene» tähendas kokkuvõttes teist kohta. Keeruliste ilmaolude tõttu jäi kvalifikatsioonivoor ära ning 30 naist lasti otse finaali oma kahte laskumist tegema. Sildaru tuli, nägi ja sama hästi kui võitis – pärast avavooru oli ta 90,2 punktiga 100 võimalikust võistluse suveräänne liider. Teisel laskumisel tuli küll üks koht loovutada, 0,8 silmaga läks mööda maailma parimaks rennisõitjaks peetav Cassie Sharpe, aga näiteks edestas eestlanna kolmandana lõpetanud valitsevat X-mängude tšempioni Marie Martinod, kellele andsid kohtunikud punkte vaid 84,4. Kõik ülejäänud konkurendid jäid meie piigast veel kaugemale.

Väike eksimus maksis võidu

«Mul on väga hea meel ja ma ei osanud üldse oodata, et mul nii hästi läheb,» pakatas Kelly pärast võistlust kommentaare andes rõõmust.

«Läks hästi ja oli õnne,» nentis võistlust kokku võttes ka isast treener Tõnis Sildaru. Samas nentis ta, et ühe tulemuse põhjal ei tasu teha mingeid suuri järeldusi: «Võitja suudab kindlasti teha parema runʼi kui seekord – raskemate trikkidega ja natukene kõrgemal (rennisõidus annab punkte ka see, kui kõrgele võistleja seinast kerkib – V. V.). Kolmas koht suudab kindlasti sõita paremini ja ka teised, kes sinna tahapoole jäid. Päris nii mustvalge asi pole, et Kelly kuulub nüüd tänase seisuga kindlalt esikolmikusse.»

Vaadates võistlejate sooritusi, on ilmne, et Tõnise jutul on sisu – Sharpe’i liigutused olid vilunumad. Samas on Kelly alati hiilanud stabiilsusega ning tema trikid on stiilipuhtad. Kui sisse poleks lipsanud ühte viga, oleks Kelly ilmselt suutnud eile varahommikul korrata oma saavutust pargisõidus ehk võitnud karjääri esimese MK-etapi ka rennisõidus. «Alati saab paremini. Ühel trikil ei saanud kummalgi ringil haaret kätte,» selgitas Kelly.

«Sinna läks kindlasti punkt-kaks kaduma,» lisab Tõnis.

Vast kõige tähtsam on mainida, et kui Sharpe, Martinod ja enamik teisi sõitjaid on rennisõiduspetsialistid, siis Sildaru on eelkõige siiski pargisõitja. Rennisõit on talle kõrvalala, kus hiilgamise asemel on peaeesmärk sõitu nautida. Kui ta suudab juba praeguse taseme juures MK-etapil teiseks tulla, võib vaid unistada, milleks ta on võimeline pärast järgmist kahte Uus-Meremaal laagris veedetud kuud.

«Kuna ma pole päris ammu renni sõitnud, siis on natukene ebamugav ja ikkagi võõras. Aga nüüd oleme siin kuni novembrini ja kui nii iga hommik seda sõita, siis lõpuks läheb väga mugavaks ja koduseks,» räägib Sildaru.

Fookus koolil

Peamine murekoht ongi praegu renniääre kõrvale kerkimise kõrguses, sõitjate keeli amplitude’is, sest sinna ei kaota eestlanna mitte ainult punkte, vaid väiksem õhulend tähendab ka lühemat aega trikkideks. «Ma saaksin minna veel kõrgemale, aga pigem jääb asi praegu hirmu taha – see tunne, mis sealt ülevalt alla vaadates on. See osa rajast, millele peab seal rennis maanduma, on ka päris lühike ja pisike ning eks see ole mulle ka veidi hirmus, et ma ei saa veel nii kõrgelt sellele õigele kohale pihta. Neil tüdrukutel, kes on ka veidi suuremad, libisevad paremini ja saavad rohkem hoogu, on ka lihtsam kõrgemale minna. Mina pean veidi rohkem töötama kõrgemale kerkimiseks,» selgitas Sildaru.

Järgmised kuud mööduvad Sildarudel seega kodunt kaugel Uus-Meremaal (Kelly: «Eks koduigatsus ikka tekib ja tahaks sõpru näha, aga õnneks on Skype, Instagram ja Facebook olemas, kus saab inimestega suhelda.») ja järgmised MK-etapid on kavas alles novembris. Esmalt peetakse Kopenhaageis ja Milanos maha kaks Big Airi ehk suure hüppe võistlust, kus jagatakse küll MK-, ent mitte OM-kvalifikatsioonipunkte, ning seejärel seisavad ees pargisõiduvõistlused Austrias.

Kui paljudel MK-etappidel Sildaru hooaja kokkuvõttes osaleb, on otseselt seotud tema õnnestumistega – kuni jaanuari lõpuni on võimalik teenida pääse Pyeongchangi taliolümpiale. Sildaru eesmärk on pääseda võistlema nii pargi- kui ka rennisõidus – ning arvestades eilset sooritust, miks mitte ka mõlemas medal teenida. Selle ülesande täitmiseks läheb meie suusapiigal parimal juhul mõlemal alal vaja veel vaid ühte õnnestunud võistlust ning seejärel saaks juba hoolikamalt valida, kus startida. Nii nagu varasematel aastatel on prioriteediks väljaspool FISi egiidi peetaval Dew Touril ning X-mängudel. Ning siis …

«Kõigepealt tuleb MK-l saada punktid kokku, et pääseda olümpiale ja siis keskenduda võimalikult palju koolile, kuna olen praegu 9. klassis ja kevadel ootavad ees eksamid,» selgitas Kelly. Ehk 1. septembril ei aita seegi, et viibitakse maailma kuklapoolel, kool on ikka peas.

Tulemused:
Cardona MK-etapp rennisõidus
1. Cassie Sharpe 91,0
2. Kelly Sildaru 90,2
3. Marie Martinod 84,4
4. Annalisa Drew 82,8
5. Carly Marguiles 81,0
6. Maddie Bowman 80,0

Lisalugu:

Sildaru rennisõidus paremas seisus kui pargis

Võib tunduda absurdne, kuid Kelly Sildaru on pärast ühte MK-etappi nii trumpalal pargisõidus kui ka debüüti rennisõidus OM-piletit silmas pidades paremas seisus just teises. Põhjuseks rennisõidu keerulisus – võistluselt võistlusele on tipus ikka samad nimed, kes riisuvad suurte punktidega koore. See tähendab, et Sildaru teenitud 80 punkti kergitasid ta hoobilt mööda 30 konkurendist ning eestlanna paikneb nüüd 24 OM-pileti pretendendi paremusjärjestuses 15. kohal. Pargisõidus, kus konkurents tihedam, tõi etapivõidu 100 silma talle OM-arvestuses võrreldes juba hooaja jagu punkte kogunud konkurentidega «vaid» 17. koha. Üldse on samamoodi kui Sildaru mõlemal alal punkte kogunud veel neli naist, neist kõige edukamana Devin Logan, kes renniarvestuses on 6. ja pargisõidus 11. kohal.

Tagasi üles