Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Miks puhkes laupäeval Lasnamäel jalgpallikaklus?

2
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Episood laupäevasest jalgpallikaklusest Lasnamäe kunstmurustaadionil. FC Flora dressipluusis mehele otsa vaatav mees on FC Infoneti tegevjuht Aleksandr Altosar. | FOTO: Brit Maria Tael

Jalgpalli Eesti meistrivõistluste 28. vooru laupäevase kohtumise FC Infonet – FC Flora (1:3) 90. minutil vallandus tribüünidel kahe klubi toetajate vahel kaklus, mille käigus löödi ühel inimesel silm siniseks, teisel välja neli hammast ja kolmandal rebiti puruks särk. Lisaks muljuti (õnneks kergelt) isaga jalgpallimatši vaatama tulnud nelja-aastast tüdrukut. Kõik kannatanud olid Flora poolehoidjad.

Küsimusele, mis täpselt juhtus, jääb ammendav vastus võib-olla andmata, sest esialgsetel andmetel pole intsidendi algusest videomaterjali ning sõltumatuid tunnistajaid vahest samuti mitte. Jalgpalliliit on algatanud distsiplinaarmenetluse, millega jõutakse lõpule ilmselt alanud nädala jooksul. Mõni kannatanu on teinud politseisse juhtunu kohta avalduse.

Jalgpalliportaalile soccernet.ee antud ütlustest ilmneb klassikaline sõna vs. sõna olukord, kus kumbki osapool ei eita oma pattu, kuid rõhutab, et teise süü oli võrreldamatult sügavam. Klassikalisest fännikaklusest eristab olukorda fakt, et konfliktis osales ka Infoneti tegevjuht Aleksandr Altosar. Oma väitel passiivselt, Flora fännide väitel aktiivselt.

Konflikti päästikuks osutus Flora 2:1 eduseisus korraks platsile jooksnud – rangelt keelatud tegevus! – Flora fänn, kes otsustas ka Infoneti fännide ees «veidi keksida», mille peale viimased saabusid Flora toetajate päralt olnud tribüüniotsa. Järgnes üpris ühepoolne, aga õnneks kõigest paarikümne sekundi jagu kestnud lööming, mille peamised kahjud on eespool mainitud.

Laupäevase kakluse ajend polnud kõigest pingeline mäng ja ühe fänni platsile jooksmisest tekkinud pahameel, vaid vägivallaga päädinud konflikti taust on oluliselt mitmekihilisem.

Löömingusse sattunud nelja-aastase tüdruku füüsilised kannatused piirdusid õnneks marrastustega, aga psühholoogiline pool on omaette küsimus…

Pinged vallandas sõna «impotentne»

Laupäevase kakluse ajend polnud kõigest pingeline mäng ja ühe fänni platsile jooksmisest tekkinud pahameel, vaid vägivallaga päädinud konflikti taust on oluliselt mitmekihilisem. Proovime neid natuke lahti koorida.

Esmalt ei saa üle ega ümber rahvusküsimusest. Infonet on 99 protsendi ulatuses venekeelne klubi, kelle pesa asub Lasnamäel. Flora aktiivsetest fännidest – need, kes mängude ajaks koonduvad ja laulavad-skandeerivad – on teatud osa rahvusküsimuses väga eestimeelsete ja sirgjooneliste vaadetega, mis loob pinnase konfliktiks.

Sellesse pinnasesse on viimasel ajal külvatud kaks väga jõudsat seemet. Esimene neist juuli alguses, kui Infonet väljastas staadionikeelu soccernet.ee jalgpalliajakirjanikule Kasper Elissaarele, kes pealkirjastas klubi eurosarjakaotuse reportaaži «Impotentne Infonet vajus murule». Klubi hinnangul oli sõna «impotentne» solvav.

Ilmselgelt oli solvumise ajendiks antud sõna erinev varjund eesti ja vene keeles. Mis vene keeles (ja selles Infonetis mõeldakse) võib olla solvav, pole seda riigikeeles üldse mitte. Infoneti rivaalidele ei jäänud juhtum märkamata. Temaatilist nalja tegi teiste seas ka FC Flora hollandlasest peatreener Arno Pijpers ning Flora fännid on seejärel Infonetiga peetud mängudes vastaseid õrritanud hüüetega «Im-po-tent! Im-po-tent!».

Ametlikult pole Infonet sel teemal enam sõna võtnud, aga kõrvalt vaadates on ilmselge, et säärane naerualuseks sattumine on Lasnamäe klubi tugevalt ärritanud. Muuseas, just eelpool mainitud Altosar oli impotentsuseskandaali puhul klubi eeskõneleja ja (euroopalikest tavadest lähtuvas eestikeelses spordiajakirjanduses tavapärase kujundlikkuse raamidesse mahtunud) pealkirja põhiline hukkamõistja.

Teine seeme on kõigest mõne päeva vanune: eelmisel nädalal ilmnes, et Infonet kavatseb 2018. aasta hooajal loobuda Lasnamäe väljakust ja hakata pidama kohtumisi A. le Coq Arenal, mis ärritas mõnda Flora fänni. Sel teemal kirjutati sotsiaalmeedias ja foorumites pikalt ja värvikalt, mis mõjus pingetele kahtlemata sütitavalt.

Ning lõpetuseks ka sportlik frustratsioon: tiitlikaitsja Infoneti hooaeg on totaalselt ebaõnnestunud, samas kui Flora on pärast laupäevast võitu väga lähedal meistritiitlile, mida enamik kohalikke jalgpallivaatlejaid pidas hooaja eel väga ebatõenäoliseks.

Lühidalt kokku võetuna olidki need laupäevase jalgpallikakluse taustategurid. Vägivalla vallandumise viseeris Infoneti väga puudulik mängukorraldus (turvatöötajaid oli vähe ja kasina ametialase suutlikkusega).

Infonet saab ränga trahvi

Mis saab edasi? Politsei tegeleb uurimisega ning võimalik, et intsidendis osalenu(d) saab väär- või kuriteosüüdistuse. Kindlasti järgnevad asjaosalistele jalgpalliliidu sanktsioonid. Senise praktika põhjal otsustades käsitleb EJL subjektidena kolme osalist: FC Infonetti, FC Florat ja individuaalseid kakluses osalenud isikuid.

Viimaseid võidakse karistada EJLi egiidi all peetavate ürituste külastamise keeluga, mis võib teoorias laieneda UEFA või FIFA kaudu üleeuroopaliseks või -maailmseks. Viimasel juhul ei tohiks karistatud käia mitte ühelgi ametlikul jalgpallimatšil mitte üheski maailma otsas, ilma et riskiksid karistustega vastava riigi seaduste põhjal (näiteks hiljuti arreteeris New Yorgi politsei eestlase Rainer Piirimetsa, kellele korraldajad olid määranud tennise USA lahtiste meistrivõistluste külastamise keelu, aga kes seda eiras).

FC Florat ootab Lasnamäel juhtunu eest karistus klubi poolehoidjate ebakorrektse käitumise eest, sest 90. minutil väljakule jooksnud inimene oli selgelt identifitseeritav Flora toetajana.

Infoneti osaks saab Florast oluliselt karmim karistus, sest peale poolehoidjate vägivaldse käitumise – ilmnenud videoklippidelt on selgelt näha, et kakluse tagumises faasis on rusikatega lööjad Infoneti toetajatena identifitseeritavad isikud – saab klubi kindlasti karistada ka vapustavalt puuduliku mängukorralduse eest. Kui jalgpallimatšil puhkeb kaklus, on kindlasti süüdi mängu korraldaja, kelleks oli antud juhul Infonet. Puudujäägid – turvatöötajate nappus ja suutmatus konfliktile reageerida – olid laupäeval silmanähtavad. Just selle eest ootab Infonetti ilmselt kopsakas rahatrahv ja/või mõnemänguline publikukeeld.

Tagasi üles