Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

FIFA pihta tulistati järjekordsed süüdistused

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
FIFA president Gianni Infantino (vasakul) astus Venemaa asepeaministri Vitali Mutko kaitseks välja. | FOTO: MLADEN ANTONOV/AFP

Rahvusvaheline Jalgpalliliit FIFA jätkab vanade trikkidega ning olulist rolli mängib siin rahvusvahelise alaliidu korruptsioonist puhtaks lüüa lubanud president Gianni Infantino – sedasi võiks kokku võtta FIFA juhtimiskontrolli komisjoni endise liikme Miguel Maduro üleeilse kõne Briti parlamendi ees.

2016. aastal FIFA juhtimiskontrolli komisjoni eesotsa valitud portugallane Maduro sai tähtsal ametipostil olla vaid kümme kuud. Maduro enda sõnul lasti ta lahti seetõttu, et ta kuulutas Venemaa asepeaministri Vitali Mutko sobimatuks kuuluma FIFA nõukogusse.

«Seda võis juba nende reaktsiooni järgi öelda, et nad pole sõltumatu valvekoera rolli kandva osakonnaga harjunud. Mõnikord väljendasid nad rahulolematust, mõnikord ei oldud nõus otsuseid täitma,» rääkis Maduro oma kõnes.

Kui FIFA juhtimiskontrolli komisjoni töö on hoida organisatsioonis toimuv võimalikult läbipaistvana ning teha seda sõltumatult, siis Maduro tunnistused annavad põhjust uskuda, et sõltumatust FIFAs ei eksisteeri. «Seal valitseb kultuur, kus ei võeta vastutust, kus pole läbipaistvust ega sõltumatust. See on reeglite süsteem, kus seadused ei kehti,» ütles Maduro.

Mis siis Maduro sõnul tema ametist vabastamise põhjustas? Nimelt oli portugallane veendunud, et Venemaa endine spordiminister ning praegune jalgpalliliidu president Mutko ei sobi FIFA nõukogu juhtima, sest temast oli hiljuti saanud Venemaa asepeaminister. FIFA on ikka end poliitikast eemal hoida üritanud ning Maduro hinnangul rikkunuks Mutko mandaat FIFA nõukogus neid põhimõtteid.

Kui aga Mutko kohta märtsis otsus tehti, hakkas Madurot survestama FIFA peasekretär Fatma Samoura. «Peasekretär tegi mulle selgeks, et tegu oli erakordselt problemaatilise otsusega. Veelgi enam, ta ütles, et me peame leidma võimaluse Mutko kõlblikuks kuulutada, vastasel juhul oleks küsimuse all ka (Infantino) presidendiamet ja (järgmisel suvel Venemaal peetav) MM osutuks katastroofiks,» vahendas Maduro sõnu Inside World Football.

Kusjuures, pärast Maduro otsust Mutko ametipostile sobimatuks kuulutada lõpetas Infantino portugallase sõnul temaga suhtlemise. Kaks kuud pärast otsuse tegemist sai Maduro hundipassi. Temaga koos ei uuendatud ka FIFA eetikakomisjoni juhtivliikmete Cornel Borbely ja Hans-Joachim Eckerti mandaate. FIFA ametlik põhjendus otsusele oli: «Muuta osakond mitmekesisemaks nii geograafiliselt kui soopõhiselt.»

Maduro näeb aga vallandamise taga hoopis teisi põhjuseid. «Teadsime, et mõned meie otsused on rasked vastu võtta. Kuid minu ootused FIFA presidendile olid, et ta kaitseks sõltumatute komiteede autoriteeti. Seda ta ei teinud.»

Süüdistustel FIFA aadressil ei paista aga lõppu, sest oma kaebuse on Briti parlamendile esitanud ka Joseph Weiler. Mees, kes lahkus FIFA juhtimiskontrolli komisjonist koos mitme teise kaaslasega, et avaldada toetust vallandatud Madurole. Weileri kaebused puudutavad mitut FIFA tippjuhti, teiste seas Infantinot. Kõigi kaebuste kohta peaks valmima sügisel ka lõplik raport.

Tagasi üles