Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Koduse MK-etapi põhiküsimus: kes asendab Embrichi?

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Eesti Post tutvustas epeenaiskonna (pildil koondislastest vasakult Erika Kirpu, Irina Embrich ja Kristina Kuusk) MM-kullale pühendatud «tervikasja» ehk prinditud margiga postkaarti, mis on firma ajaloo 100. Spordile on neist pühendatud 31. | FOTO: Tairo Lutter

Eesti vehklemisnaiskond alustab sel nädalavahetusel hooaega Tallinna Mõõga turniiriga. Valitsevate maailmameistrite ridades ei saa kaasa lüüa mullu kodusel MK-etapil kolmanda koha saanud ja naiskonna tšempioniks torganud Irina Embrich.

«Probleem tekkis juba päris ammu. Esimene mure oli seitse-kaheksa aastat tagasi, kui käisime Hiinas MK-etapil võistlemas. Pidime vehklema Eesti aja järgi öösel. Olin veidi uimane, polnud matšiks valmis, ei tajunud hästi distantsi ja sellepärast sain vigastada,» rääkis Embrich teda vaevavast randmehädast. «Kuidagi see paranes – muidugi mitte iseenesest, vaid ma tegin harjutusi, panin teipi ning probleem läks ära. Aga viimati andis ta endast tunda juba eelmise hooaja keskel. Mulle tehti valuvaigistavaid süste, need õnneks aitasid ning suutsin EMil ja MMil vehelda.»

Pärast naiskondlikku kullavõitu MMil läks Embrich aga uuringutele, kus tuvastati randmes mitu väikest vigastust. Ta sai raviks plasmasüste ning käsk oli käele vähemalt kaks kuud puhkust anda. «See jutt oli meil septembri alguses, sest suvel olid arstidel puhkused ja spetsialisti oli raske kätte saada, seetõttu protsess natukene venis,» rääkis Embrich, miks ei alustatud raviprotseduuriga kohe pärast juulis kodumaale naasmist. Naise treener utsitavat teda juba väga usinasti treenima, aga Embrich ise võtab veel rahulikult: «Ma ikkagi liigutan ennast, mitte ei istu kodus. Annan tunde ja trenne teise käega. Loodan, et paus ei mõju minu vehklemisele väga halvasti. Kui arst lubab trenni teha, siis hakkan vaikselt harjutama.»

See tähendab aga, et mullu esimest korda naiste MK-etapina peetud Tallinna Mõõgal individuaalvõistlusel Eesti sportlastest parimana kolmanda koha saanud ja naiskondlikult finaalis ankrunaisena Prantsusmaa 24:21 läbi torganud Embrichil jääb tänavune koduturniir vahele. Kuigi peatreener Kaido Kaaberma mainis mokaotsast ka Nelli Differti (endine Paju) nime, tuleb suure tõenäosusega pühapäeval Embrichi asemel naiskonnas rajale maikuus emaks saanud Katrina Lehis.

«Ma vaatan ja meenutan end Katrina rollis, kui sa vehkled ja laps on samal ajal hoidjaga hallis. Kui on vaja, siis jooksed kohe ruttu-ruttu lapse juurde,» naerab samuti emarõõme maitsnud ja kiirelt vehklemise juurde naasnud Embrich. «See ongi meie, sportlaste elu. Kui tahad kiiresti taastuda, tuleb hakata trenni tegema, ja laps peab ära harjuma, et ema on sportlane.»

Seega on meie alati ülitugev naiskond pühapäeval väljas koosseisus Lehis, Kristina Kuusk, Julia Beljajeva ning Erika Kirpu. Muidugi mitte tingimata selles järjestuses, sest Kaaberma pole otsustanud, kes täidab kogenud Embrichi rolli matši saatust otsustava tüüriva ankrunaisena. Loogiline variant oleks eksmaailmameister, mullune individuaalne MM- ja EM-pronks Beljajeva.

«No meil on kõik nii tugevad, et suudavad selle rolli enda õlule võtta,» ei hakka Embrich ise favoriiti mainima.

«Nii nagu Ira ütles, siis ükskõik milline tüdruk võib teha viimast matši. Minu teada on kõik varem ka ankrunaised olnud mingisuguses situatsioonis. Eks (laupäevane) individuaalvõistlus näitab, millises hoos keegi on. Ka selle järgi saab otsuseid teha, kes vastu tuleb, sest me ju enam-vähem teame, kes konkurentidel viimast matši teeb,» lisab omalt poolt Kaaberma.

Embrich on igatahes valmis Kalevi spordihallis oma nõuga naiskonda aitama: «Tulen saali ja elan meie tüdrukutele kaasa.»

INFOKAST:

48. Tallinna Mõõk

20. oktoober: individuaalvõistluse eelringid
21. oktoober: individuaalvõistluse kohamatšid
22. oktoober: naiskonnavõistlus

Osaleb 205 vehklejat 38 riigist.

Maailma sajast parimast epeenaisest on kohal 63, sealhulgas valitsev maailmameister ja olümpiavõitja.

Kalevi spordihallis, sissepääs tasuta

Lisalugu:

Vehklejad pääsesid Kännu Kukest

Eesti tippvehklemisel on uus kodu. Pikka aega sportlastele koduks olnud, aga juba ammu ajale jalgu jäänud Kännu Kuke saalist koliti möödunud nädalal tuttuude Sõle spordihoonesse.

«Sõles on õhku, valgust ja tegu on kaasaegse vehklemissaaliga. Mustamäest pole midagi rääkida – seal on kõik nii amortiseerunud. Tuul puhus akendest siit-sealt läbi. Nüüd on hoopis teine asi, kui lähed talvel normaalse valguse ja temperatuuriga saali,» võrdleb kunagisi ja praegusi tingimusi Eesti epeenaiskonna peatreener Kaido Kaaberma.

Pikka aega lubatud, aga alles eelmisel nädalal vehklejatele üle antud uus saal on igas mõttes parem kui vana. Kaaberma loetleb muutusi: «Nii täiskasvanud kui ka järelkasv saavad võistlustingimustes treenida. Rajapikkus on täpselt 14 meetrit, kokku 17, aga seal vanas oli võib-olla 12 – see on üks näide. Teine on metallrada: vanas saalis, kui torkasid põrandasse, läks aparaat põlema. Uues ei fikseeri aga enam põrandasse torget. Veel üks näitaja oli see, et kui vanas saalis kevadel-sügisel õhtul trenni tegid, siis ühel sportlasel paistis päike silma ja teisel mitte – ebavõrdsetes tingimustes oli võimatu vehelda.»

Tagasi üles