Aja maha võtnud Johaug nägi eestlaste pingutusi lähedalt

Therese Johaug

FOTO: Matthias Schrader/AP

Kuigi dopingukaristust kandev Therese Johaug lubas, et valmistub juba tagasitulekuks, teatas norralanna VG-le, et enne jõule ta suuski jalga ei pane. Selle asemel võttis ta aja maha ning elas USAs Floridas kaasa oma poiss-sõbrale, sõudjale Nils Jakob Hoffile.

Hoff konkureeris Floridas peetud sõudmise MMil Norra paarisaerulise neljapaadi koosseisus ka Eesti paatkonnaga. Kui Kaspar Taimsoo, Allar Raja, Tõnu Endrekson ja Kaur Kuslap said kaela pronksmedali, siis Norra leppis kuuenda kohaga. 

Johaug nägi meeste pingutusi pealt ning tõdes VG-le, et võistlust oli põnev jälgida. Ühtlasi lisas ta, et pole ise treeningutega tegelenud ning käis USAs end leidmas.

Tema mänedžer Jørn Ernst kinnitas, et norralannal on jätkuvalt nii vaimseid kui füüsilisi probleeme ning seda iseloomustab kõige paremini tõik, et ta ei tundnud end Seiser Almis peetud treeninglaagris kõige paremini.

«Ma ei varja, et on hetki, mil seis pole kõige parem, aga see on normaalne. Therese üritab negatiivset maha jätta ning tulevikku vaadata,» sõnas Ernst.

Siiski on Johaugil plaan pärast jõule jälgida sama treeningkava nagu tema (endised) koondisekaaslased Marit Bjørgen ja Heidi Weng, kes võistlevad enne olümpiamänge MK-sarjas.

MIS JOHAUGIGA JUHTUS?

CAS otsustas karistada Johaugi 18-kuulise võistluskeeluga, mille alguseks arvestatakse 18. oktoober 2016. Võistluskeeld kestab seega 2018. aasta 18. aprillini ja jätab Johaugi eemale Pyeongchangi taliolümpiamängudest.

Johaug väitis, et dopingaine klostebool sattus tema organismi läbi treeneri ostetud kreemi, mida ta kasutas päikesepõletuse saanud huulte võidmiseks. Norra Olümpiakomitee määras Johaugile karistuseks 13-kuulise võistluskeelu, mis lõppenuks tänavu 18. novembril ja lubanuks norralannal olümpial võistelda. FIS esitas 6. märtsil selle osas CASile kaebuse, mille kohtunike paneel koosseisus Romano F. Subiotto (Suurbritannia), Markus Manninen (Soome) ja Jeffrey G. Benz (USA) pärast 6. juunil peetud istungit rahuldas.

CASi paneel põhjendas karistuse karmistamist nõnda: «Pärast täielikku tutvumist kaasuse materjalidega leiab paneel, et preili Johaug ei kontrollinud kasutatud ravimi pakendit, kus oli kirjas nii keelatud aine toote koostisosade seas kui ka eraldi dopinguhoiatus. Säärased tegemata jätmised tõid kaasa antidopingureeglite rikkumise, mis rikkus sportlase senise puhta registri.

Paneel rõhutas, et seoses kohustusega tagada antidopingureeglite järgimisel võrdne kohtlemine, tuleb rakendada proportsionaalset karistust, mis peegeldab rikkumise tõsidust. Paneel märgib, et antud kaasuses, kus jutt käib mitte-tähtsast veast, sätestab 2015. aasta maailma antidopingukoodeks 12-24-kuulise võistluskeelu. Paneel leidis, et antud kaasuses on õiglaseks karistuseks 18-kuuline võistluskeeld.»

Tagasi üles
Back