Tants huulepalsami ümber: Rootsi suusaliidu kingitus tekitas paksu pahandust

Norra ja Rootsi alaliit saavad omavahel siiski hästi läbi

FOTO: ANDERS WIKLUND / TT/TT NEWS AGENCY

Rootsi suusakoondise liikmed andsid eelmisel nädalal kohalikule meediale pressikonverentsi ning nagu sellisel puhul ikka, jagati ajakirjanikele kingitusi. Norralased leidsid aga, et kingitus oli kohatu – nimelt anti ajakirjanikele huulepalsameid.

Mäletatavasti on Norra suusataja Therese Johaug praegu võistluskeelu all klostebooli kasutamise pärast ning suusataja enda sõnul sattus keelatud aine tema organismi huultele päikesepõletuse vältimiseks määritud kreemi kaudu. Nõnda pole ka imestada, et norralased võtsid rootslastele jagatud huulepalsamit otsese mõnitusena Johaugi dopinguasja pihta.

Siiski teatas Norra suusaliidu president Erik Röste NTB-le, et konflikti pole ning Rootsi alaliidu esindajad olid taolisest juhtumist ehmunud.

 Rootslased selgitasid siiski kinki ka omalt poolt – huulepalsamid olid kingitus rootslaste sponsori Vattenfalli poolt ning nad ei uskunud, et keegi võiks kingitust halvasti võtta. «Palsameid ei jaganud meie, vaid Vattenfall. See (et palsameid jagati ajal, mil Johaug jäi vahele just palsami kasutamisel - toim) on puhas kokkusattumus. Kui aga mitte, siis see pole naljakas,» sõnas Rootsi suusakoondise peatreener Johan Sares Expressenile.

MIS JOHAUGIGA JUHTUS?

CAS otsustas karistada Johaugi 18-kuulise võistluskeeluga, mille alguseks arvestatakse 18. oktoober 2016. Võistluskeeld kestab seega 2018. aasta 18. aprillini ja jätab Johaugi eemale Pyeongchangi taliolümpiamängudest.

Johaug väitis, et dopingaine klostebool sattus tema organismi läbi treeneri ostetud kreemi, mida ta kasutas päikesepõletuse saanud huulte võidmiseks. Norra Olümpiakomitee määras Johaugile karistuseks 13-kuulise võistluskeelu, mis lõppenuks tänavu 18. novembril ja lubanuks norralannal olümpial võistelda. FIS esitas 6. märtsil selle osas CASile kaebuse, mille kohtunike paneel koosseisus Romano F. Subiotto (Suurbritannia), Markus Manninen (Soome) ja Jeffrey G. Benz (USA) pärast 6. juunil peetud istungit rahuldas.

CASi paneel põhjendas karistuse karmistamist nõnda: «Pärast täielikku tutvumist kaasuse materjalidega leiab paneel, et preili Johaug ei kontrollinud kasutatud ravimi pakendit, kus oli kirjas nii keelatud aine toote koostisosade seas kui ka eraldi dopinguhoiatus. Säärased tegemata jätmised tõid kaasa antidopingureeglite rikkumise, mis rikkus sportlase senise puhta registri.

Paneel rõhutas, et seoses kohustusega tagada antidopingureeglite järgimisel võrdne kohtlemine, tuleb rakendada proportsionaalset karistust, mis peegeldab rikkumise tõsidust. Paneel märgib, et antud kaasuses, kus jutt käib mitte-tähtsast veast, sätestab 2015. aasta maailma antidopingukoodeks 12-24-kuulise võistluskeelu. Paneel leidis, et antud kaasuses on õiglaseks karistuseks 18-kuuline võistluskeeld.»

Tagasi üles