Flora juubeldab, Levadia jätkab, Infonet kaob

FOTO: TAIRO LUTTER/PM/SCANPIX BALTICS

FC Flora sai laupäeval kätte klubi ajaloo 11. Eesti meistritiitli. Eelmine meister FC Infonet paneb pillid kotti ja annab väärtust omavad varad FC Levadia käsutusse.

Laupäev pidanuks Eesti jalgpallis olema FC Flora pidupäev. 11. korda Eesti meistriks tulnud rohevalged said Kadriorus pärast sportlikus plaanis tähtsusetus mängus FC Levadiaga tehtud 0:0 viiki kätte väljateenitud karika, ent Eesti jalgpalliüldsuse tähelepanu ei kuulunud mitte neile, vaid ootamatule uudisele Levadia ja FC Infoneti leerist.

Üheksakordne Eesti meisterklubi Levadia ja mullu meistriks tulnud Infonet teatasid ühinemisest. Üksikasjad avaldatakse täna, Postimehe andmetel saab ühisklubi nimeks FCI Levadia, kusjuures «ühinemine» on kõigest fassaadväljend. Tegelikult paneb Infonet klubi kinni ning selle väärtuslikud osad liidetakse FC Levadiaga.

Peatreeneriks saab tänavuse hooaja keskel Infoneti juhendamise üle võtnud serblane Aleksandar Rogic, kriisis Levadia eelmise hooaja keskel üle võtnud ja meeskonna kaks aastat hõbemedalini viinud Igor Prinsile öeldakse head aega. «Tahtsin, et eesootav puhkus oleks palgaline, aga nii vist ei lähe,» lausus Prins pärast mängu ja kinnitas eile, et senises ametis ei jätka.

Rogicil on esindusmeeskonna komplekteerimisel üpriski vabad käed, sest näiteks Levadias katab järgmist hooaega vaid kolme põhimeeskonna liikme leping (Gando, Kaspar Mutso, Igor Dudarev). Infonetis on sääraseid lepinguid rohkem, ent lepinguga mängijad on pigem noored, kasutut ballasti sama hästi kui pole.

Infoneti noortesüsteem jätkab küll esialgu tegutsemist oma nime all, aga liidetakse juriidiliselt Levadiaga, mis on oluline, pidades silmas Eesti tippjalgpallis kehtivat KTM-reeglit (alates 2018. aastast peab igas kohtumises algkoosseisu kuuluma kaks ja kogu mängu vältel platsil olema vähemalt üks klubi oma kasvandik, 2021. aastal suurendatakse need arvud kolme ja kahe peale).

Infoneti aeg Eesti kõrgliigas piirdub seega viie hooajaga ja nad võib paigutada samasse kopitamishõngulisse sahvrisse, kus ootavad ees FC Lantana, FC Norma ja FC TVMK ehk pärast iseseisvuse taastamist Eesti meistriks tulnud klubid, keda enam ei eksisteeri.

Miks alles eelmisel sügisel meistriks tulnud Infonet tegevuse lõpetab? Eesti Jalgpalli Liidu (EJL) president Aivar Pohlak tänas eile Infoneti omanikku Andrei Leškinit tema panuse eest jalgpalli, mis on otsene viide, et omanikul on tahe kadunud. Et Infonet oli paraku ühe mehe projekt, millel puudus laiem võrgustik, tulebki klubi kinni panna.

Ühendklubi ei tasu kindlasti nimetada superklubiks. Üks pluss üks ei võrdu selles tehtes kahe, vaid ikka ühega, sest eurosarjakohti (ja sellega kaasnevat auhinnaraha) on nende käsutuses üks ja varakaid omanikke samuti üks (Viktor Levada). Liidetavate koosseisus puuduvad Eesti kõrgliiga kontekstis jalgpallurid, kelle koondamine annaks tuntava efekti. Sama supp, ainult natuke muudetud nimega.

Infoneti kadumine on hea uudis Narva Transile, aga võib-olla ka Viljandi Tulevikule või FC Kuressaarele. Jutt käib 2018. aasta Eesti karikavõitjale ette nähtud kohast Euroopa liiga eelringis. Eurosarjakohata klubisid jõudis veerandfinaali kolm: Trans, Tulevik ja Kuressaare. Kui keegi neist kolmest karikavõitjaks ei tule (pigem ebatõenäoline, et konkurentsis on jätkuvalt ka Flora, Kalju ja Levadia), jagatakse koht välja tänavuste meistrivõistluste põhjal, kus viienda koha saavutas Trans.

2018. aasta kõrgliiga komplekteeritakse järgmise loogika alusel. Kuna vabanes kaks kohta (viimaseks kukutatud Sillamäe pudenes välja ja Infonet lõpetas tegevuse), ei lange esiliigasse mitte keegi ehk nii Viljandi Tulevik kui ka Pärnu Vaprus mängivad tulevalgi aastal kõrgliigas.

Esiliigast liiguvad edasi kaks paremat: Maardu linnameeskond ja Tallinna JK Kalev. Ilma Levadia-Infoneti ühinemise uudiseta olnuks kahe klubi eilne omavaheline viimase vooru mäng tõeline finaal, kus võitja tõuseb otse kõrgliigasse ja kaotaja osaks jääb üleminekumäng Vaprusega, ent nüüd läksid meeskonnad platsile üsna kindlas teadmises, et 2018. aastal ootab mõlemat kõrgliiga.

2018. aastal mängivad Eesti jalgpalli kõrgliigas seega FC Flora, FCI Levadia, Nõmme Kalju, Narva Trans, Tartu Tammeka, Paide Linnameeskond, Viljandi Tulevik, Pärnu Vaprus, Tallinna Kalev ja Maardu Linnameeskond. Koos Infoneti ja Sillamäega lahkusid areenilt ka nende duubelmeeskonnad, kes mängisid vastavalt esiliigas ja esiliiga B-s, mis tähendab, et teisest liigast on vaja nelja asendajat. Kolm neist on sportlike tulemuste põhjal Nõmme United, Tallinna Legion ja FC Levadia III. Neljas lisanduja peaks selguma täna, igatahes kinnitas EJL eile, et esiliiga B saab komplekteeritud.

TULEMUSE KAST

Meistriliiga 2017

36. voor: FC Levadia – FC Flora 0:0, Nõmme Kalju – Narva Trans 8:1, FC Infonet – Tartu Tammeka 1:1, Paide Linnameeskond – Pärnu Vaprus 3:2, Sillamäe Kalev – Viljandi Tulevik 0:1.

Tabeliseis:

FC Flora 90
FC Levadia 84
Kalju 78
FC Infonet 65
Trans 45
Paide 38
Tammeka 37
Tulevik 28
Vaprus 8*
Sillamäe 36*

* Sillamäelt võeti võlgnevuste tõttu litsents, mis kukutas nad kümnendaks. Kuna Levadia ja Infonet ühinesid, ei pea üheksandaks jäänud Pärnu Vaprus mängima üleminekumänge.

LISALUGU

Valgevenelased huvitusid «härrasmeeste kaklusest»

Jalgpalli Eesti meistrivõistluste 36. vooru kohtumist FC Levadia – FC Flora (0:0) oli Kadrioru staadionile saabunud jälgima ka seltskond Valgevenest pärit Minski Dinamo jalgpalliklubi toetajaid. Külaskäigu põhjuseks on mõnda aega kestnud kollegiaalne side FC Levadia ultrafännide grupiga, ent peale jalgpallimatši jälgimise oli valgevenelastel muidki huvisid.

Enne kohtumist uuriti mõnede Flora fännide käest, mida arvavad nood «härrasmeeste kaklusest». «Pakuti, et teeme kaheksa meest versus kaheksa meest. Härrasmeeste reeglitega ehk maha langenut keegi ei puutu ja pärast kaklus surutakse kätt. Lükkasime pakkumise viisakalt tagasi. Valgevenelased ütlesid, et kahju, aga aktsepteerisid otsust,» kirjeldas jutuajamist Postimehele anonüümsust palunud Flora toetaja.

Kadriorus toimunud kohtumisel valvati korda tavapärasest silmanähtavalt suuremate jõududega ning kohal oli ka politseibuss. Väidetavalt olid 2016. aasta märtsis Lillekülas  Flora ja Levadia mängu vaheajal puhkenud fännikakluse algatajad Valgevenest Eestisse sõitnud jalgpallihuligaanid. 

Tagasi üles