August välja roninud Zopp: edu ja ebaedu vahel on õhuke piir

Jürgen Zopp.

FOTO: JONATHAN NACKSTRAND/AFP

«Edu ja ebaedu vahel on tihti nii õhuke piir, mis teebki asja arusaamatuks. Ka tipptennisistid ei tea, mis võib vahel juhtuda,» räägib kümnendat aastat järjest Eesti parimaks meestennisistiks nimetatud Jürgen Zopp (ATP 164.). Veel enne suve oli Zopp augus, millest välja ronida oli väga raske.

29-aastane Zopp vigastas veebruaris kõhulihast ning pidas kolmekuulise võistluspausi. Tennisist proovis koheselt tagasi tulla, ent edutult.

«Olin ikka väga kehvas seisus. Mais hakkasin uuesti mängima, siis sain seal juba nõrgematel turniiridel esimeses-teises ringis peksa. Siis tuli pooljuhuslikult aga Saksamaa turniirivõit, mis oli väga vajalik. Ning sain ka uue treeneriga kokku,» räägib Zopp.

Just soomlasest Kim Tiilikainenist on olnud Zopile oluline abi ning tennisisti sõnul oli nende teede ristumine õnnega pooleks. «Tean kui raske on treenerit leida. Samal ajal oli aga üks Poola mängija vigastada saanud. Kim otsis tööd, mina otsisin treenerit. Meil vedas!»

Zopp rõhutab, et treener peab tema puhul juhtima protsessi, mitte kõrval pidevalt rääkima, kuidas tegema peab. «Mängulisi asju pole ta mul väga palju korrigeerinud. Muidugi tean, et tal on head teadmised ning kui midagi tõesti logiseb, tean, et ta suudab mind aidata. Pigem peab ta jälgima ja kontrollima, millal on tark treenida, puhata, võistelda. See koostöö meil toimib.»

Zopp võitis tänavu neli turniiri – lisaks ITFi turniiridele Kasselis, Pärnus ja Helsingis alistas Zopp Hollandi Challenger-sarja turniiri finaalis  endise maailma viienda reketi Tommy Robredo. Võitudega kasvas enesekindlus, ent tennisist tõdeb, et andis võimaluse ka iseendale.

«Ma olen kogu aeg tööd teinud, punnisin edasi ja ei andnud alla,» sõnab ta ning viitab ametiõele Kaia Kanepile. «Ta on näidanud, et pingutades ja tööd tehes ei garanteeri keegi sulle midagi, aga see annab endale võimaluse. Mul läks nii ja temal samamoodi. Ei tasu kunagi alahinnata õnne ja kokkulangevuse faktorit,» räägib ta.

Zopp tõusis paariaastase pausi järel maailma edetabelis taas kahesaja parema hulka. Järgmiseks sihiks on tõusta esisajasse, nagu tegi ka Kanepi.

Kontaveidi ja Kanepi saavutusi on raske järgi teha

Samal ajal on ka meeste edetabeli eesotsas olnud suured muudatused. Äsja võitis ATP aastalõputurniiri esimese Bulgaaria tennisistina turniirile pääsenud Grigor Dimitrov, kes veel aasta alguses oli 17. positsioonil. Nüüd tõuseb ta maailma kolmandaks reketiks.

«Dimitrov väärib igati võitu ning seda positsiooni,» hindab Zopp ning lisab, et bulgaarlasele on seni mõjunud negatiivsena tiitel «Federeri järeltulija». «Tal on palju pingeid peal olnud. Federeri järeltulija on raske olla, sa saad ainult oma poolehoidjatel pettuda lasta. Samamoodi küsitakse, kas mingid noored on Kaiad ja Anetid. Seda, mida nemad on saavutanud, on nii raske järgi teha. Neid tüdrukuid ei tasu nendesse jälgedesse panna,» arvab Zopp.

Et täna õhtul on Kanepi ja Kontaveit omavahel vastamisi, on Zopi arvates tore.

«Ma loodan, et nad suudavad pingest üle olla ja mängida oma head mängu. Tore, et tüdrukud saavad ka väärilise tasu. Võitjat ma ennustama ei hakka.»

Tagasi üles