Dopinguküttide põlu alla langenud venelased lubatakse MK-sarjas ikkagi starti

Sotši olümpiamängude meeste 50 km eraldistardist sõidu esialgsed medalimehed. Vasakult: Maksim Võlegžanin, Aleksandr Legkov, Ilja Tšernussov.

FOTO: PHIL NOBLE/REUTERS

Rahvusvaheline Suusaliit (FIS) tegi mõnevõrra ootamatu otsuse ning lubas äsja dopingupattudes süüdi mõistetud Venemaa tippsuusatajatel osaleda tänavuses MK-sarjas, samuti MMil. Otsus tuli viimasel hetkel, sest MK-sari algab homme Soomes Rukal.

ROKi komisjon eesotsas Dennis Oswaldiga otsustas mõne nädala eest, et Venemaa suusatajate poolt Sotši olümpial näidatud tulemused tühistatakse. Ühtlasi anti soovitus määrata neile eluaegne võistluskeeld, mis tähendaks, et neid ei lubata ka edaspidi peetavatele olümpiamängudele. FIS kinnitas aga nüüd, et MK-sarja uksed on venelaste ees jätkuvalt lahti.

ROK soovitas 1. ja 9. novembril määrata eluaegse võistluskeelu kuuele Venemaa suusatajale. Nendeks on Aleksandr Legkov, Jevgeni Belov, Maksim Võlegžanin, Aleksei Petuhhov, Julia Ivanova ja Jevgenija Šapovalova. FIS teatas aga, et nende dopingukomisjon ei saa vastu võtta otsust, mis «ei austa Maailma Antidopingu Koodeksi põhjal kehtestatud FISi antidopingureegleid.» Lahtiseletatult antakse sellega mõista, et positiivse proovi puudumisel suusatajaid ei karistata.

Märke sellest, et otsus võib tulla venelasi soosiv, oli juba paar päeva varem. Näiteks andis FISi meditsiinikomisjoni liige ja dopinguvastase võitluse ekspert Dane Rasmus Damsgord Soome veebilehele hbl.fi intervjuu, kus jäi venelastest rääkides äärmiselt tasakaalukaks. Teda toetas seejärel sotsiaalmeedias ka Sergei Iljukov, kes töötab praegu Soome murdmaakoondise olümpiavõistkonna arstina ning nõustab ka Eesti Antidopingu Agentuuri.

Venemaa suusafännid sõitsid otsust oodates Rukale ja korraldasid seal minidemonstratsiooni, kandes särke kirjaga «Kui pole Venemaad, pole ka mänge». Samuti avaldas Venemaa suusatajatele toetust Martin Johnsrud Sundby. Kui ajakirjanikud temalt küsisid, mis tundeid selline protest temas tekitab, vastas norralane: «Mõistan fännide emotsioone. Tunnen end venelaste kõrval rajal rahulikult. Vajame kindlaid tõendeid, positiivseid proove – alles siis võime nad võistlustelt kõrvaldada,» sõnas ta.

Venelastest ei stardi Rukal siiski Legkov, kes tuleb praeguste plaanide kohaselt rajale alles kolmandal MK-etapil Davosis. Sport Ekspressi väitel sai Legkov ROKi otsusest sellise šoki, et pole veel valmis võistlema. Küll aga on kohal nii Võlegžanin kui ka Belov, kelle võit lööks suusamaailma kahtlemata korralikult kihama.

A post shared by roma_star (@roma_star8908) on

A post shared by roma_star (@roma_star8908) on

Tagasi üles