Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Miks algab Iisrael - Eesti korvpallimäng juba kell 14.00?

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Iisraeli peatreenerina debüteeriv Oded Kattash on tänu säravale mängijakarjäärile kohalike silmis legendi staatuses. | FOTO: Karl Rinaldo

Eesti ja Iisrael asuvad teineteisest pea 4000 kilomeetri kaugusel ja eristuvad ka kultuuri poolest väga selgelt. Ometi on midagi, mis meid tugevalt ühendab. See on suur korvpalliarmastus. Pole just palju riike, kus pallimängudest on läbi aegade enim kõneainet pakkunud just see ala.

«Siin pole vähimat kahtlustki: me oleme täielik korvpallirahvas!» hüüatab eakam taksojuht, kes, tõsi, ise nooruses hoopis poksis neli Iisraeli meistritiitlit võitis. Korvpallihalli minnes saab sellele kiiresti kinnitust. «Ma mäletan Martin Müürseppa! Kuidas ma teisiti saakski – ta mängis ju meie esindusklubis Tel Avivi Maccabis!» elavneb kohaliku korvpalliliidu töötaja David, kes ka ise aastate eest profileiba teenis.

Eesti korvpalli tähetund jäi poole sajandi tagusesse aega, mil Kalev oli vaieldamatu Euroopa tippmeeskond ning meie mängijad võitsid Nõukogude Liidu koondises medaleid nii olümpialt, EMidelt kui ka MMidelt. Iisraeli oma Tomsonid, Tammisted ja Krikunid tulid välja veidi hiljem: nende parim tulemus pärineb 1979. aastast, mil Itaalias toimunud EM-il saavutati sama hästi kui maksimum ehk võideti Nõukogude Liidu järel hõbe (kokku on kümne hulka pääsetud seejuures 18 korda!). Tel Avivi Maccabi on erinevalt koondisest Euroopa tipus siiani, kuid juudid täidavad meeskonnas juba pikemat aega statisti rolli.

Seega pole ka Iisraelil praegu parimad ajad. Suvisel EMil teeniti napp võit Saksamaa üle, kuid ülejäänud neli mängu kaotati vähemalt 13 punktiga. Iisraeli rahva suureks pettumuseks – alagrupimängud peeti ju nende endi koduõuel – jäädi edasipääsust valgusaastate kaugusele. Seejuures olid kõik riigi parimad mängijad eesotsas Omir Casspiga kodusel turniiril kohal.

Ent ebaedust hoolimata on juudid nii nagu meiegi alas siiani täielikult sees. Inimesed arutavad kodus pere keskel ja pargipingil sõprade seltsis olemurede ja poliitika kõrval ikka just seda korvpalliasja. Ja täna algav MM-valikturniir pole erand, pigem vastupidi. Kõik 3500 piletit tänasele mängule Eestiga on ammuilma välja müüdud.

Iisraeli praegune ainus NBA-mees Casspi jääb mängudest eemale ja mitu teist senist põhimeest pani koduse EMiga koondisekarjäärile punkti, ent huviorbiidis aitab koondisel püsida uus peatreener Oded Kattash. «Ta on tõeline legend,» ütlevad kõik, kellega meeskonna eilse treeningu eel ja järel rääkima juhtun. Eelseisev mäng on Kattashi debüüt.

43-aastane Kattash oli üks Iisraeli  paremaid mängijaid sajandivahetusel, mil meeskond võitles veel medalite eest. «Armastame teda nii jäägitult, et polnud tema peale pahased isegi siis, kui ta 1999. aasta suvel Maccabist Panathinaikosesse siirdus ja järgmisel kevadel Euroliiga finaalis meie Maccabi vastu oma suurepärase mänguga (Kattash viskas tolles mängus 17 punkti – toim) kreeklased võiduni viis,» meenutab tänasel mängul teleülekande eest vastutav Tamir naeratades.

Treenerina on Kattash end samuti korduvalt tõestanud. Viimati tegi ta seda möödunud suvel, kui Iisraeli U20 koondise EMil hõbedale viis. Üks tolle meeskonna põhitegijaid oli muide maailmakuulsa treeneri David Blatti 20-aastane poeg Tamir, kes võeti noortemeeskonnast ainsana sügisel ka täismeeste võistkonda. Debüüt jääb noorel talendil Eesti vastu ilmselt siiski tegemata, sest viimases Iisraeli liiga mängus vigastas ta jalga ning eilsel treeningul maksimaalselt pingutada ei saanud. Pole siiski kahtlust, et seesugust agressiivset mängu nagu suvel noortega plaanib Kattash ka täna Eesti vastu.

Iisraeli koondise kindlaks liidriks peaks uues valiktsüklis kerkima 29-aastane Gal Mekel. Eilsel treeningul oma osavuse, ent ka imeliku viskeliigutusega silma jäänud tagamees on aastate eest mänginud NBAs ja kuulus eelmisel hooajal Tel Avivi Maccabi ridadesse. Sel hooajal kannab Mekel põhirolli Hispaanias Gran Canarias, samal ajal kui kõik ülejäänud koondislased mängivad koduliigas. Iisraeli korvpallis pole küll parimad ajad, ent nõrgaks ei saa nende meistrisarja kuidagi pidada.

Eesti koondise suurim küsimärk on täna see, kas Kristjan Kangur saab mängus osaleda või mitte. Eilehommikusel treeningul tundis kogenud ääremängija kubemelihases valu, mistõttu jättis õhtuse harjutuskorra vahele. Koondise taustajõud andsid siiski lootust, et meie niigi hõre eesliin ei muutu nõrgemaks ning täna on Kangur juba mänguvalmis.

Eesti ja Iisraeli mäng algab juba kell 14.00, sest Iisraelis tähistatakse homme juudi püha sabatit. Kuigi sabati pidamist peetakse üheks juutluse alustalaks, ei võta paljud seda tänapäeval enam nii tõsiselt. Kohalike hinnangul on nende iisraellaste arv, kes reede õhtust laupäeva õhtuni vastavalt usukommetele ei tee tööd, ei sõida autoga ega kasuta elektrit, kahanenud umbes kolmandikuni. Ent riigi rahvuskoondis peab erinevalt klubidest tavast kinni pidama ega tohtinud seetõttu reede õhtul ka mängu korraldada.

Iisraeli peatreener Oded Kattash: Eestil on eelis, meil kodupublik

Minu jaoks on mäng Eestiga väga eriline, sest teen koondise peatreenerina debüüdi. Meie meeskond on võrreldes suvega väga palju muutunud. Oleme võistkonnana nüüd hoopis noorem ja kogenematum. Samas on mängijates nüüd rohkem tõestamisvajadust.

Kas me oleme favoriidid? Mängime kodus ja kõik ootavad meilt võitu, aga sellest ei tule kerge mäng. Eestil on eelis, kuna neil on treener ja üheksa mängijat samad, kes ka suvel koondisse kuulusid. Nad on harjunud kokku mängima. See on nende eelis, aga meil on meie kodupublik. Usun, et meil on piisavalt mängijaid, kes tahavad end Eesti vastu tõestada.

Mulle avaldab muljet Eesti koondise mängu süstemaatilisus. Treenerid on väga head tööd teinud. Eesti koondise mootor on mängujuht (treener mõtles suviste mängude põhjal ilmselt Sten Sokku – toim). Aga Eestil on ka head pikad, kes suudavad väga hästi eemalt visata. Neil on palju liikumisi ja nad mängivad suure intensiivsusega. Paljud meie mängijad pole sellise stiiliga harjunud. Olen seetõttu Eesti mängust oma mängijatele palju rääkinud. Meie eesmärk on Eesti koondise tempo alla tõmmata.

Tagasi üles