Marek Kalmus dopingukeelust: kellelegi oli vajalik, et mind poleks Kiivika kõrval

Marek Kalmus (vasakul) ja Ott Kiivikas

FOTO: Mihkel Maripuu

Vikerraadio saates «Vikerhommik» käis külas kulturist Marek Kalmus, et rääkida suure konkurendi Ott Kiivika peagi ilmuvast elulooraamatust «Visa hing».

Kiivika ja Kalmuse vahelt jooksis must kass läbi 2001. aastal, kui Kalmus andis Eesti meistrivõistlustel positiivse dopinguproovi. Saates rääkis Kalmus, et toona proove võttes ei täidetud dokumente nii nagu peaks, vihjates ühtlasi, et kulisside taga mängiti tema arvates sobimatuid mänge.

«Kahjuks tehti seal väga mitmeid möödalaskmisi, mis ei tohiks ühe korraliku kontrolliga kaasneda. Ka raamatus mainib Ott seda momenti, et meie kontrollis viibimise kellaajad protkollides ei vasta tõele,» rääkis Kalmus. «Aga ma küsin jälle: milleks siis neid protokolle üldse täita, kui kellegi protokoll on eelnevalt juba täidetud? See tekitab igasuguseid kahtlusi. Kui on reeglid, siis dopingukontrolli reegleid tuleks igal juhul järgida.»

Miks võidi nii käituda? Kalmuse sõnul ei oska tema seda öelda. «Võib-olla oskab sellele küsimusele Ott vastata. Ma küsisin tollal Eesti Antidopingu esimehe Mihkel Mardna käest, miks nii tehti. Tema vastus oli, et oh, ega neid pabereid ei peagi nii täpselt täitma.»

Kalmus tunnistab, et «Ütlen ka praegu, et tollal mina dopingut ei tarvitanud. Olen hiljem rääkinud [sellest], mis mulle andis eluaegse võistluskeelu 2008. aastal – et ma tarvitasin, miks tarvitasin ja nii edasi. 2001. aastal ma dopingut ei kasutanud. Sellest võiks siin pikalt rääkida, selleks pole saateaega, kuid ma jään selle juurde, et 2001. aastal ma dopingut ei kasutanud. Kuidas need asjad nii läksid, et see keeld mulle peale pandi... ma võin aimata, aga ma ei tea.»

Mis võis olla niisuguse käigu põhjus? «Kellelegi oli vajalik või kasulik, et mind ei oleks Oti kõrval,» sõnas Kalmus. Ent miks, kui just Kalmuse ja Kiivika duell tõmbas tollal avalikkuse tähelepanu? «Ma ei tea,» vastas Kalmus pärast pikka mõttepausi.

Samas rääkis Kalmus saates, et tänaseks on tema ja Kiivika suhted korras ning mõlemad mehed peavad teineteisest lugu. «Vähe on selliseid mehi, kellel oleks sellist sisu. Visuaalses vaatluses, kes on natuke trenni teinud, võiks ju olla potentsiaalselt selliseid vendi, kes tooks maailmast tiitlid ära. Aga sisu ei ole. Ei ole selliseid mehi, kes vaatamata kõigele teeks trenni. Kes ka siis teeks trenni, kui toiduraha napib. Kes ka siis teeks trenni, kui võib-olla elus ei lähe igapäevaselt kõige paremini. Ma ei näe praegu selliseid vendi. Ja tõenäoliselt ka sellepärast ei olegi Oti kõrval teist sarnast meest,» tunnustas Kalmus kanget konkurenti.

Tagasi üles