Kas Tänak ja Järveoja teenisid preemia õige või vale asja eest?

Ott Tänak ja Martin Järveoja.

FOTO: JOSEP LAGO/AFP/Scanpix

Ott Tänakule ja Martin Järveojale autoralli võistkondliku MM-tiitli nimetuse all Eesti Olümpiakomitee preemia määramine on kergitanud küsimuse, kas see on ikka põhjendatud või mitte.

Üleeile austas Eesti Olümpiakomitee (EOK) mitteolümpiaalade maailmameistreid ja nende treenereid. Teiste hulgas otsustati 10 000 euroga premeerida «autorallis M-Spordi koosseisus võistkondliku maailmameistritiitli teeninud» rallipaari Ott Tänakut ja Martin Järveoja­t.

Kuna rallis (ja näiteks ka vormel 1-s) võisteldakse kahes eraldi kategoorias – tootjate ja sõitjate arvestuses -, mida FIA hoiab üksteisest ka väga selgelt lahus, ongi kuluaarides kerkinud arutelu: kas individuaalselt pronksi võitnud Tänakule ja Järveojale määrati preemia õige või vale asja eest? Kui kõigil teistel võistkonnaaladel tõusevad sportlased autasustamispjedestaalile nimelt võistkonna saavutuse eest, siis rallis mitte. Samuti ei saa tootjate tiitel mingilgi moel kaunistama Tänaku ja Järveoja CV-d.

«Jah, selge see, et ametlikult ei nimetata neid võistkondlikeks maailmameistriteks ja et selline tiitel on natuke vägivaldne. Minu arvates võinuks ära mainida ka individuaalse pronksmedali - sel juhul olnuks ilmselt kõigile selgem, et see preemia on tegelikult antud mõlema saavutuse eest,« kirjeldas Eesti Autospordi Liidu peasekretär Alar Arukuusk.

Eesti Olümpiakomitee peasekretäri Siim Suklese sõnul täitevkomitees sel teemal filosoofiliseks aruteluks ei läinud, vaid ettepanek kinnitati üksmeelselt. Ta esitas nägemuse: «Väikese riigi rõõm on tõlgendada erinevaid asju enda jaoks positiivselt. Kui paljud püüavad teha väikesest negatiivsusest suure, siis meie tahame rõhuda positiivsusele.»

Samamoodi kommenteeris ta võrdlust, et mujal maailmas ei ole analoogset tiitlit teadaolevalt sarnasel ega ka võrreldaval moel tunnustatud. Lähima näitena sobib kasvõi Tänaku nüüdne tiimikaaslane Toyotas soomlane Jari-Matti Latvala, kes aitas neljal eelmisel hooajal koos Sebastien Ogieriga Volkswageni tootjate maailmameistriks.

Samuti EOK korraldataval Eesti aasta sportlase valimisel on Tänak nomineeritud kahes arvestuses: üksi parima meessportlase ja koos Järveojaga parima võistkonna kategoorias.

Tagasi üles