Vägev! Karel Tammjärv taltsutas Tour de Ski ebainimliku lõputõusu

  • Tour de Ski võitsid šveitslane Dario Cologna ja norralanna Heidi Weng.
  • Tammjärve 24. koht on Eesti parim tulemus Tour de Skil pärast 2009. aastat.

Karel Tammjärv rõõmustab laupäevases 15 km ühisstardis saavutatud 19. koha üle, mis lõi hea vundamendi kokkuvõttes 24. koha saavutamiseks.

FOTO: instagram.com/teamhaanja

Murdmaasuusatajate aastavahetusvõistluse Tour de Ski lõputõus ei ole tegelikult ette nähtud murdmaa-, vaid mäesuusatamise jaoks. Ent nõlva, mida mööda tavaliselt slaalomisuuskadel alla liueldakse, kasutatakse igal aastal jaanuari alguses üheks päevaks ülesmäge suusatamise tarbeks.

Karel Tammjärv oli senise karjääri jooksul Tour de Ski finišisse jõudnud neljal korral. Kohtadeks 60. (2013), 44. (2014), 45. (2015) ja 49. (2016), kusjuures mitte kordagi ei edestanud ta rohkem kui nelja rivaali. Vaata, kust otsast tahad – mõrvarlik lõputõus, kus suusatajad ronivad 3650 meetri jooksul 420 meetri jagu kõrgemale, oli seni duellis Tammjärvega alati peale jäänud.

Tänavu läks (lõpuks ometi!) teistpidi – 28-aastane suusataja taltsutas nii terve Tour de Ski kui ka Val di Fiemme lõputõusu, lõpetades võistluse igati viisaka 24. kohaga. See on Eesti parim tulemus Tour de Skil pärast 2009. aastat, kui Jaak Mae sai 12., Aivar Rehemaa 17. ja Andrus Veerpalu 20. koha.

«Oli tõesti korralik ja hea nädal. Tuuril ei peagi võib-olla vormi üheks võistluseks sättima, kuid nädala jooksul on nii palju võistlusi, et ühel hetkel võib soonele sattuda. Paljud sportlased jätavad tuuri pooleli ja konkurents tuuri lõpuosas on natuke lahjem kui tava MK-etapil, aga olen väga rahul. See on ikka midagi enamat kui tavaline MK-võistlus. Tuuril lõpuni jõudmine on ikka saavutus,» sõnas õnnelik Tammjärv eile paar tundi pärast finišit.

Alguses nägi Tammjärve plaan ette viimasest etapist loobumist, aga laupäevases 15 km pikkuses ühisstardiga klassikasõidus saadud 19. koht tõi kaasa meelemuutuse, sest üldkokkuvõttes terendas korralik koht ja head MK-punktid. «Hea lõppkoht oli võimalik, aga lõputõus on ju igal aastal täpselt sama raske!  Kipub ununema, kui raske ja ebainimlik see on. Õnneks see toimub ainult kord aastas!»

Tammjärve sõnul on Val di Fiemme lõputõus suusataja jaoks väga suur vaimne pingutus. «Kui tavalisel suusavõistlusel järgneb tõusule laskumine, siis tead, et tuleb väike puhkehetk ja preemia. Selle tõusu peal tead aga, et see ronimine lõpeb alles finišis. Muidu on rajal ikka lõike, kus vahet pole, kas teed tööd või ei tee tööd, lükkad keppidega või ei lükka, aga ikka liigud edasi. Val di Fiemmes muidu üles ei saa, kui ise ei liigu. Mägi iseenesest vastu ei tule.»

21. mehena rajale pääsenud Tammjärv lubas distantsi jooksul endast mööda kolm meest. Kui šveitslase Toni Liversi ja sakslase Jonas Dobleri rünnakute tõrjumiseks rammu ei jagunud, siis viimasel poolel kilomeetril tagant lähenenud sakslase Lukas Bögli suutis Tammjärv selja taga hoida.

«Kordagi tagasi ei vaadanud. Võtsin endast kõik, mis oli,» sõnas Tammjärv. «Kanadalane Devon Kershaw kirjutas, et Val di Fiemme lõputõus on ainus rada, kus isegi maailma kõige tipmised tipud näevad välja nagu harrastajad ja amatöörid. Ja kõik kukuvad finišis pikali.»

Detsembri alguses Davosi MK-etapil 15 km eraldistardist klassikasõidus saadud 13. kohaga olümpiapääsme lunastanud Tammjärv teenis Tour de Skilt kokku 40 MK-punkti ning tõusis sarja kokkuvõttes 46. kohale. Nüüd keskendub ta taastumisele ja järgmise paari nädala jooksul silmapaistvaid tulemusi oodata ei ole. Hooaja põhieesmärgi, Pyeongchangi olümpiani on aega üks kuu.

Mullust Tour de Ski üldvõitu kaitsnud venelasel Sergei Ustjugovil ebaõnnestus laupäevane klassikasõit täielikult, ta langes kokkuvõttes kolmandaks ja eile starti ei läinudki. Šveitslase Dario Cologna jaoks muutus karjääri neljanda suusatuuri üldvõidu vormistamine nõnda üpris hõlpsaks, sest laupäeval esikoha saavutanud ja eile teisena rajale pääsenud Aleksei Poltoranin (Kasahstan) ei läinud sinna ründava, vaid kaitsva taktikaga.

Edu Mati Alaveri ja Andrus Veerpalu juhendamisel harjutavat kasahhi ei saatnud. Temast pääsesid mööda nii kuuendana startinud Martin Johnsrud Sundby (Norra) kui ka neljandana lähte saanud Alex Harvey (Kanada).

Naiste võistluse üldseis oli viimase etapi eel intrigeerivam, sest laupäevase vinge soolosõidu toel oli Heidi Weng vähendanud kaotusseisu kaasmaalase Ingvilg Flugstad Östbergi ees kõigest 1,8 sekundile.

Lõputõusuni suusatasid norralased koos, siis lülitas Weng sisse kiirema käigu, jättis Östbergi maha ning tuli teist aastat järjest Tour de Ski üldvõitjaks. Norra naiste järel kolmandana finišisse jõudnud Jessica Digginsist (USA) sai läbi aegade esimene Tour de Skil kokkuvõttes esikolmikusse jõudnud mitteeurooplane.

Petter Northug mustas augus

13-kordne murdmaasuusatamise maailmameister ja kahekordne olümpiavõitja Petter Northug võib Norra olümpiakoondisest sootuks välja jääda. Northug ei mahtunud Tour de Skiks Norra meeskonda ning pidi võimeid testima Piteå kontinentaalkarikaetapil.

Seal leppis endine suusakuningas 30 km klassikatehnika ühisstardis aga alles 48. kohaga, kaotades võitnud Mattis Stenshagenile (Norra) suisa viie minutiga. Northug keeldus seejärel ajakirjanikega rääkimast, tema treener Stig Rune Kveen sõnas: «See on halb tulemus, aga ta saab kodustel meistrivõistlustel startida.»

Norra suusakoondise peatreener Vidar Löfshus kinnitas, et Northugil on veel kaks võimalust. Peale Norra meistrivõistluste saab Northug startida Planica MK-etapil. «Ootame temalt head tulemust ja olümpiavormi,» ütles peatreener.

Meeste Tour de Ski lõppjärjestus

1. Dario Cologna (Šveits) 2:49.29,8
2. Martin Johnsrud Sundby (Norra) +1.26,5
3. Alex Harvey (Kanada) +1.30,6
4. Aleksei Poltoranin (Kasahstan) +1.41,7
5. Hans Christer Holund (Norra) +2.17,8
6. Aleksander Bolšunov (Venemaa) +3.09,7
...
24. Karel Tammjärv +7.55,7.

MK-sarja üldseis: 1. Sundby 875, 2. Cologna 807, 3. Harvey 780, 4. Johannes Hösflot Kläbo 752, 5. Bolšunov 710, 6. Holund 638... 46. Tammjärv 60, 75. Marko Kilp 24, 83. Raido Ränkel 16.

Naiste Tour de Ski lõppjärjestus:

1. Heidi Weng (Norra) 2:20.56,5
2. Ingvild Flugstad Östberg (Norra) +48,5
3. Jessica Diggins (USA) +2.23,2
4. Krista Pärmäkoski (Soome) +2.57,7
5. Teresa Stadlober (Austria) +3.09,4
6. Kerttu Niskanen (Soome) +4.17,0.

MK-sarja üldseis: 1. Weng 1154, 2. Östberg 1087, 3. Diggins 776, 4. Pärmäkoski 713, 5. Stadlober 637, 6. Charlotte Kalla (Rootsi) 610.

Tagasi üles