Kas Mati Alaver, kes tuli Eesti meeste koondise peatreeneriks 1992. aastal, ei aidanud õigel ajal pidurit tõmmata?
Kui Mati tuli, olin juba väga sodi. Proovisime igasuguseid asju, aga kui tuli talv, tulid ka kõiksugused hingamisteede probleemid – olin end ära küpsetanud. Olin omadega nii läbi, et lõpuks [1995. aastal] loobusin.
Mille poolest erinevad nüüdisaja treeningud sellest, kuidas sa oma tippaastatel harjutasid?
Tänapäeval on kõike lihtsam kontrollida. Mul võttis keegi vereandmeid, mis näitavad, kui väsinud sa oled, et selle järgi siis midagi korrigeerida. Ja treener peatas kinni ja mõõtis pulssi. Siis oli veel selline asi, nagu ORTO: võtad lamades pulsi, tõused püsti, seisad 30 sekundit ja võtad jälle pulsi. Kui nende pulsside vahe on suur, on kellad. Mul oli ORTO vahepeal seistes madalam kui lamades, nii et isegi meie arst Rein Jalak ega ka Toomas Savi osanud midagi öelda. Mul pohhui! Läksin ja panin.
Nüüd on kõigil pulsikellad käe peal. Minu ajal neid ei olnudki. Sain esimese Polari kella 1993. aastal, aga siis hakkasin juba lõpetama. Lisaks lähevad nüüd kõik andmed arvutisse: treener saab vaadata, kui palju olid aeroobses ja kui palju anaeroobses tsoonis, kus on läved jne. Kuigi... see ei anna mitte midagi. Eesti poisid ju ka kontrollivad. Neil on väga targad nõuandjad. Aga kus on tulemused?
Miks siis ei ole tulemusi?
A kust mina tean? Täiesti müstika... Neil on nõuanded, massaažid, toit – ja mitte midagi!