N, 21.09.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Kingitus Eestile: võrratu soolosõit tõi Alusalule neljanda koha!

Postimees Sport
Facebook
Comments 19
Saskia Alusalu olümpiafinaalis
Saskia Alusalu olümpiafinaalis Foto: Tairo Lutter

Eesti kiiruisutaja Saskia Alusalu tegi Eesti Vabariigi sünnipäeval suurepärase sõidu, ründas ühisstardiga sõidus varakult ja teenis vahefinišivõitudega lõpuks neljanda koha!

FINAAL: 

Alusalu läks finaali enesekindlalt juhtima, võttes kõik kolm vahefinišist ja kindlustades sellega neljanda koha. Sinna kulutatud energia tähendas aga, et medalimängu eestlanna enam sekkuda ei suutnud.

Kuldmedali võitis jaapanlanna Nana Takagi, hõbeda kohalik sportlane Kim Bo-Reum ning pronksi hollandlanna Irene Schouten.

POOLFINAAL:

Alusalu pani finaalipääsule aluse teises vahefinišis. Viieliikmelisse juhtpunti kuulunud eestlanna oli jäämas punktideta, kuid kolm konkurenti kukkusid ja seega sai Alusalu vähese energiakuluga teisena joone ületada. Sellega kaasnenud kolmest punktist piisas tosina naise konkurentsis seitsmendaks kohaks ehk meie sportlane kuulus kindlalt oma sõidus kaheksa finaali pääsenud atleedi sekka. Kokku võistleb finaalis 16 naist. 

Enne võistlust:

Alusalu loositi naiste teise poolfinaali, kus startis ka kiiruisutamise vanaema, 46-aastane sakslanna Claudia Pechstein, kes võitis oma esimese olümpiamedali 1992. aastal Albertville'i olümpiamängudel.

Kiiruisutamise ühisstardi mõlemast poolfinaalist pääsevad esialgsete andmete kohaselt finaali kaheksa paremat. Paremusjärjestus pannakse paika esmalt punktide ja seejärel finišiaegade põhjal.

Distantsi jooksul on kolm vahefinišit (4., 8. ja 12. ringi lõpus), kus jagatakse kolmele esimesele vastavalt viis, kolm ja üks punkt. 16. ringi lõpus olevas finišis saavad kolm paremat vastavalt 60, 40 ja 20 punkti ehk kolm esimest finišeerijat hõivavad kindlasti ka kolm kõrgemat kohta.

Kui lähtuda kolmest viimasest MM-ist, kus ühisstardis medaleid jagati, oleksid peamised võidusoosikud hollandlanna Irene Schouten (2015. aasta maailmameister), kanadalanna Ivanie Blondin (2016) ja lõunakorealanna Kim Bo-Reum (2017). Neist Blondin ja Kim on korra tulnud ka teiseks. MK-etappidest on Schouten võitnud 7, Kim 5 ja Blondin 4, kuid viimati oli mullu detsembris ühisstardi parim itaallanna Francesca Lollobrigida.

Favoriitide ringi võib lisada veel jaapanlannadest õed Nana ja Miho Takagi, kes on MM-ilt kumbki ühe medali saanud. Saksamaa veteran Claudia Pechsteinist võiks esikolmikusse tuleku korral saada teine talisportlane, kes on teeninud medali kuuelt olümpialt, kuid ilmselt ta enam soosikute ringi ei kuulu.

Stardis on ka eestlanna Saskia Alusalu. Mäletatavasti kindlustas Alusalu endale ühisstardis olümpiapääsme detsembris, kui sai Calgary MK-etapil neljanda koha. Eestlanna mängis toona mitu konkurenti üle just taktikaliselt, kogudes kõrgeks kohaks vajalikud punktid vahefinišitest.

Ühisstardiga sõidus ongi väga suur roll taktikalisel poolel. Kuid sellest ei saanud Alusalu veel eile lähemalt rääkida. Põhjus oli lihtne: poolfinaalide koosseisud loositakse alles võistluspäeva hommikul.

Taktika tuleb paika panna teiste järgi. Olen ühisstardiga sõite analüüsinud ning meelde jätnud, kes kuidas sõidab!

Seni kuulub eestlaste parim koht olümpialt Kristjan Ilvesele, kes oli kahevõistluse normaalmäe võistlusel 16. Kuna ühisstardiga sõidus on võistlustules vaid 24 naist, on üsna reaalne, et Alusalu võib Ilvese tulemuse üle teha. Lisaks on kiiruisutamise ühisstart ettearvamatu.

«Mulle on oluline täita oma ootused. Mulle ei meeldi end teiste alade sportlastega võrrelda. Tean, et lähen ja annan endast maksimumi,» ei lasknud Alusalu end spekulatsioonidest häirida.

Facebook
Comments 19

Märksõnad

Tagasi üles