Postimehe aruanne: kuidas Põhja-Korea olümpia avapäeva hitiks kujunes
USA ja Põhja-Korea kodanikud samas naiskonnas!

Pyeongchangi taliolümpiamängude esimesel täisväärtuslikul võistluspäeval tuli esimest korda jääle mõne nädala eest suure furoori saatel moodustatud Lõuna- ja Põhja-Korea ühendnaiskond jäähokis, kes kaotas Šveitsile 0:8 (0:3, 0:3, 0:2). Postimees käis Kwandongi hokihallis mängu vaatamas ja sai vastused järgmistele küsimustele.

Kas tõesti oli tegu olümpiapäeva tähtsaima sündmusega?

Jah. Kuigi Lim Hyo-jun avas meeste lühiraja kiiruisutamise 1500 m distantsil võidetud kuldmedaliga korraldajamaa medaliarve, oli peamine tähelepanu Kwandongi jäähokihallil, kus Korea ühendnaiskond kohtus Šveitsiga. Kaks tundi enne kohtumise algust kohas halli ümbrus juba jäähokisõpradest ning rahvasummas seisnud Kanada teleinimesed raporteerisid kodumaale «väga tähtsast ja oodatud võistlusest ja sündmusest».

Veidi enne litri mängupanekut laekus Kwandongi jäähalli ka hommikul selle olümpia esimest kullavõitjat Charlotte Kallat autasustanud Rahvusvahelise Olümpiakomitee president Thomas Bach, kelle projekt ühendnaiskond suurel määral on. Bachi kõrval istusid Lõuna- ja Põhja-Korea riigipead.

Lõuna-Korea president Jae-in Moon, ROKi president Thomas Bach, riigi tseremoniaalne riigipea Kim Yong-nam ja Põhja-Korea diktaatori Kim Jong-uni õde Kim Yo-jong.

FOTO: USA TODAY Network/USA TODAY Sports/Sipa USA

Ilma põhjakorealasteta puudunuks sel jäähokimatšil igasugused viled ja kellukesed, aga eriprojekti raames sai teisejärgulisest võistlusest totaalne hitt!

Pärast kohtumise lõppu läksid Bach, Lõuna-Korea president ning Põhja-Korea esindajad jääväljaku äärde, kus pidasid neile ülesrivistatud Korea naiskonnale kõne ning tegid ühispildi. Täismäng.

Miks Korea naiskond nii suurelt kaotas? 

Sest nad on neli aastat tagasi Sotši olümpiamängudel pronksmedali võitnud Šveitsist palju nõrgemad. Kui Šveits asub maailma edetabelis kuuendal, siis Lõuna-Korea 22. ja Põhja-Korea 25. kohal.

Esimesed seitse-kaheksa minutit suutis Korea emotsiooni pealt mängus püsida ja tabas korra lattigi, aga selge tehniline ja füüsiline allajäämine väljendus lõpuks ka resultaadis. Väravale oli Korea paaril korral üpris lähedal, ent viimistlusoskustest ei piisanud Šveitsi väravavahi Florence Schelingi ülemängimiseks. Abi polnud ka Šveitsi rohketest eemaldamistest. Alpiriigi ridades hiilgas kõigi nelja esimese värava autoriks märgitud Anita Müller.

Mis toimus tribüünidel?

Kuigi korraldajate teatel oli kohtumine välja müüdud, oli umbes viiendik kohtades Kwangdongi hallis täitmata. Ent tühjadel rohelistel toolidel puudus võimalus silma paista seoses paarkümmend minutit enne mängu algust halli saabunud umbes 100-liikmelise Põhja-Korea tantsiva naiskooriga, kellele olid reserveeritud kohad esimeses kahes reas.

Põhja-Korea tantsiv naiskoor

FOTO: Mike Egerton/PA Wire/PA Images

Punastesse dressidesse ja valgetesse mütsidesse riietatud koor andis hämmastava sünkroniseerituse poolest silma paistnud kiirkontserdi, mida saatis tohutu menu. Publik filmis, pildistas, hõiskas ja lehvitas pealtvaatajatele jagatud Korea lippe (helesinine Korea poolsaar valgel taustal).

Kohtumise käigus skandeeris Põhja-Korea fännikoor koos publikuga nii «Pole hullu» kui ka «Andke minna» hüüdeid (autori kõrval istunud korealase vabatõlge – toim) innukalt kaasa, aga mängu edenedes ja skoori kasvades muutus vaiksemaks terve hokihall, kui välja arvata Šveitsi vahetuspink. Ent piisas Korea naiskonnale jõuda ründetsooni, kui tribüünide häälekus kohe kasvas.

Kui palju põhjakorealased mänguaega said?

Vastavalt olümpia eel sõlmitud kokkuleppele lisandus 23-le Lõuna-Korea hokinaisele 12 Põhja-Korea oma, kusjuures igaks kohtumiseks võistkonda valides peab peatreener Sarah Murray kaasama 22-mängijalisse koosseisu vähemalt kolm Põhja-Korea mängijat. Murray pidas limiidist täpselt kinni ning rivistusse kuulusid 19 lõunakorealase kõrval veel Kim Un-hyang, Jong Su-hyon ja Hwang Chung-gum.

Neist rohkesti mänguaega (protokolli järgi 17.38) pälvis teise viisikusse kuulunud Jong. Kolmanda viisiku liige Kim ja neljanda viisiku liige Hwang käisid platsil mõnevõrra vähem (vastavalt 7.14 ja 7.49). Paar ebakõla koostöös lõunakorealastega silma torkas, ent näiteks Korea esimese ohtliku pealeviske kohtumises sooritas kuuendal minutil põhjakorealane Jong.

Mis kohaga Korea naiskond olümpiaturniiri lõpetab?

Kui imet ei juhtu, siis viimasega. Alagrupis ootavad neid veel ees kohtumised Rootsiga (Šveitsiga vähemalt sama tugev) ja Jaapaniga, kes näitas täna Rootsile 1:2 kaotades eelmise olümpiaga võrreldes hoopis paremal tasemel jäähokit. Koreal on väga keeruline emma-kumma vastu kaotust vältida ja põhjuseks pole võistkonda kaasatud põhjakorealased, vaid tõik, et kõik vastased kuuluvad maailma esimesse, aga Koread isegi mitte teise kümnesse.

Korea hokinaiskond kaotas Šveitsile

FOTO: USA TODAY Network/USA TODAY Sports/Sipa USA

Samas ei pannud publik tänast suurt kaotust naiskonnale pahaks. Väike hulk pealtvaatajaid küll lahkus enne lõppu, ent rõhuv enamus elas lõpuni kaasa lootuses näha kodunaiskonna väravat. See polnud lootusetu lootus, sest näiteks esimese kolmandiku lõpus purjetas Choi Ji-yeon läbi terve Šveitsi kaitseliini nii elegantselt, et ahhetasid ka paljunäinud NBC jäähokiajakirjanikud. Aga Scheling jäi ületamatuks.

Veel midagi põnevat?

Ikka! Põhja-korealased mängivad samas võistkonnas USA kodanikuga, sest võistkonda kuuluv Park Yoon-jung on teise nimega Marissa Brandt. Tegu on lõuna-korealasega, kes lapsendati nelja kuu vanusena USA perekonna poolt. Tuntud jäähokikantsis Minnesotas üles kasvanud ja spordialaga tegelenud naine kutsuti 2015. aastal kandideerima koduseks olümpiaks valmistuvasse Lõuna-Korea naiskonda, kuhu pääsemiseks osutusid tema oskused enam kui piisavaks.

Nõnda sai USA kodanikust Parkist, kelle õde Hannar Brandt kuulub sel olümpial USA naiskonda, uuesti ka Lõuna-Korea kodanik. Ning vahetult enne Pyeongchangi olümpiamänge sõlmitud kokkuleppe alusel ka põhjakorealaste võistkonnakaaslane.

Naiste jäähokiturniir jätkub Pyeongchangis homme, kui peetakse kohtumised Soome – USA ning Kanada – OAR. Korea tuleb uuesti jääle esmaspäeval, kui kohtutakse Rootsiga. 

Tagasi üles