Statistikapomm nr 8: kahevõistluse ja Kristjan Ilvese eri!

Kristjan Ilves Pyeongchangi olümpial.

FOTO: TAIRO LUTTER/PM/SCANPIX BALTICS

Vähem kui 24 tundi on jäänud kahevõistluse normaalmäe võistluse alguseni. Laskesuusataja Johanna Talihärma 22. ja 26. koht olid siiralt rõõmustavad tulemused, ent kahevõistluses võib viimasel olümpia-eelsel MK-etapil neljanda ja teise koha saanud ning korra ka Akito Watabet edestanud Kristjan Ilveselt loota midagi (oluliselt) paremat.

Homse kahevõistluse eel viskab Postimees erakorralise pilgu statistikavaramusse.

1988. aastani koosnes kahevõistluse olümpiaprogramm vaid ühest võistlusest. Calgary's lisandus meeskonnavõistlus ning 2002. aastal Salt Lake City's ka teine individuaaldistants. MM-il on kavas neljaski ala - paarissprint -, mis aga olümpiaprogrammi ei kuulu.

93 sportlast - kõik mehed, sest naised sel alal ei võistle - on läbi aegade võitnud kahevõistluses olümpiamedali, nende seas üks eestlane - Allar Levandi.

35 aastat ja 46 päeva vana oli Havard Klementsen, kui ta tuli 2014. aastal Sotšis Norra teatemeeskonna koosseisus olümpiavõitjaks. Ta on vanim kahevõistluse kullavõitja.

17 aastat vana oli soomlane Anssi Koivuranta, kui võitis 2006. aastal Torinos teatevõistuses pronksmedali. Ta on kahevõistluse noorim olümpiamedalist.

30 medali ja 13 kullaga juhib kahevõistluse kõigi aegade medalitabelit Norra. Kokku on sel spordialal välja antud 102 medalit ja 34 kulda.

16-st kahevõistluses olümpiamedali võitnud olümpiakomiteest 14 asuvad Euroopas. Väljaspool seda on medali pälvinud vaid Jaapan ja USA.

7 olümpiamedalit võitnud Felix Gottwald (Austria) on kõige edukam olümpiamedalist - kolm kulda, üks hõbe, kolm pronksi.

6 spordiala on kuulunud kõigi taliolümpiamängude kavva - murdmaasuusatamine, iluuisutamine, jäähoki, suusahüpped, kiiruisutamine ja kahevõistlus.

Samppa Lajunen võitis Salt Lake City olümpial kuldmedali kõigile kolmel distantsil.

FOTO: TOOMAS HUIK/PM/EMF

3 kuldmedalit on ühelt olümpialt suutnud võita ainult üks sportlane - soomlane Samppa Lajunen 2002. aastal Salt Lake City's.

4 olümpial järjest Saksamaa koosseisus teatevõistluses medali (kolm hõbedat, üks pronks) võitnud Björn Kircheisen võib Pyeongchangis saada esimeseks viielt olümpialt medali võitnud kahevõistlejaks.

0 Aasia sportlast on tulnud kahevõistluses individuaalseks olümpiavõitjaks. Jaapani kaks kulda pärinevad 1992. ja 1994. aasta meeskonnavõistlustest. Akito Watabel on võimalik teha Pyeongchangis ajalugu.

5. koht, mille saavutas Ago Markvardt 1994. aastal Lillehammeris, on iseseisva Eesti parim individuaalne tulemus olümpiamängudel kahevõistluses. Allar Levandi saavutas kaks aastat varem Albertville'is kuuenda koha ning oli Lillehammeris 12. Lillehammeri teatesõidus saadi neljas koht.

1 kord on Eesti kahevõistlus pärast iseseisvuse taastamist olnud olümpial esindamata - 2010 Vancouveris ei võistelnud ainsatki Eesti kahevõistlejat.

8. ja 17. kohal kohal oli Kristjan Ilves Sotši olümpial vastavalt pärast suure ja normaalmäe hüppevõitlust. Suusasõiduga taandus toona 17-aastane sportlane suure mäe võistlusel 34. ja normaalmäe võistlusel 41. kohale.

Tagasi üles
Back