N, 11.08.2022

Postimehe aruanne: kuidas Venemaa lipud kirgliku Slovakkia tõttu longu vajusid

Ott Järvela, Pyeongchang
, Vastutav toimetaja
Postimehe aruanne: kuidas Venemaa lipud kirgliku Slovakkia tõttu longu vajusid
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 7
Slovakkia väravavaht Branislav Konrad tähistab 3:2 võitu OARi meeskonna üle, kelle abikapteni Ilja Kovaltšuki ilme on nõutu.
Slovakkia väravavaht Branislav Konrad tähistab 3:2 võitu OARi meeskonna üle, kelle abikapteni Ilja Kovaltšuki ilme on nõutu. Foto: USA TODAY Network/USA TODAY Sports/Sipa USA/Scanpix

Pyeongchangi taliolümpiamängude jäähokiturniiri avamängus kohtusid Gangneungi hokihallis Slovakkia ning OAR (olümpiasportlased Venemaalt) meeskonnad. Sündis suur üllatus – Slovakkia võitis 3:2 (2:2, 0:0, 1:0).

Kui suur üllatus OARi kaotus ikkagi oli?

Väga suur. Peatreener Oleg Znarok on saanud OARi koondist hooaja jooksul kontrollturniiride abiga spetsiaalselt olümpiamängudeks ette valmistada ning valis meeskonda väljakumängijad KHLi kahest juhtivast klubist, tema enda juhendatavast Moskva CSKA-st ja Peterburi SKA-st (lisaks Sergei Mozjakin Magnitogorski Metallurgist). Ükski teine võistkond ei tohiks olümpiaturniiril olla sedavõrd monoliitne kui OAR, ent Slovakkia vastu nägime platsil killustikku, mitte monoliiti.

Üheksast koduse ja 14-st Tšehhi kõrgliiga mängijast ning kahest KHLis mängivast hokimehest koosneva Slovakkia koosseisu meisterlikkus ega füüsiline võimekus ei ole OARi meeskonnaga võrdsel tasemel. Kaugel sellest. Aga nagu võistkonnaaladel ikka – kaks pluss kaks ei pruugi võrduda nelja, vaid oskamatu liitmistehte korral suisa ühega, mis oligi turniiri suurfavoriidi OARi šokk-kaotuse põhjus.

Slovakkia võiduvärava visanud Peter Cerešnak.
Slovakkia võiduvärava visanud Peter Cerešnak. Foto: Vladimir Pesnya/Sputnik

Kas Robert Rooba ja Villem-Henrik Koitmaa rääkisid enne olümpiat õiget juttu?

Täiega! Postimehe olümpiaajakirjas ütles Rooba: «Näeme pigem ühtsusele ja kokkumängule rõhuvaid meeskondi, mitte kõige kirkamaid tähti tegemas väga erilisi asju.» Just nimel meeskondlikkuse, ühtsuse ja tahtega Slovakkia täna OARist jagu saigi. 0:2 kaotusseis (OARi väravad viskasid Nikolai Prohhorkin ja Kirill Kaprizov) mõjus slovakkidele innustavalt ning pärast viigiseisu kätte võitmist näidati selgelt hingestatumat jäähokit, mida kroonis Peter Cerešnaki võiduvärav 49. minutil.

Parimaks näiteks kohtumise lõpusirge, kui järjest teenitud eemaldamiste tõttu neli minutit vähemuses mängiti. Slovakkia väljakumängijad võitlesid nina verest välja ja viskusid nende kahe karistuse jooksul vähemalt viie OARi pealeviske ette. Just niimoodi võidetakse olümpial jäähokimänge!

Koitmaa aga märkis: «Kui jäähoki väravavahil on hea päev, võib ta mängu üksinda ära võita ja meeskonna kuldmedalile viia.» Kuldmedalist ei tasu veel muidugi rääkida, aga Slovakkia väravavahi Branislav Konradi esitus (tõrjeprotsent 90,91) väärib esile tõstmist. Eriti teise kolmandiku esimesel poolel, kui OARi surve suur, hoidis seisu viigilisena just Konrad.

Kui palju Venemaad oli näha mängul, kus Venemaa ei mänginud?

Palju. Kohe pärast litri mängupanekut algas skandeerimine «Rossija, Rossija» ning Venemaa lipud lehvisid jäähokihalli pea igas sektoris. Sarnaselt Inglismaa jalgpallikoondise fännidega oli mitmetele lippudele kirjutatud linn, kust selle omanik pärit. Silma hakkasid nii Novossibirsk, Jakutsk, Naltšik, Novokuznetsk, Vidnoje.

Kui Venemaa päralt oli arvuline ülekaal või mäng oli muudmoodi Slovakkia kaitsetsooni kandunud, hakkas tribüünidelt jalamaid kaikuma «Šai-bu! Šai-bu! Šai-bu!». Kahjuks ei olnud kordagi vaja väravapostide jaoks auku puurida ja jäi teadmata, kas sel puhul kostunuks hüüe selle kohta, et kala seal ei ole.

Venemaad pole küll näha tablool ega mänguvormidel, aga hokihallis on Venemaa selgelt kohal oluliselt jõulisemalt kui näiteks Pyeongchangi murdmaa- või laskesuusatamise võistlustel. Tõsi, OARi kahe kiire väravaga kaasnenud joviaalsus vaigistus oluliselt, kui lemmikmeeskonna mäng enam ei sujunud. Lipudki vajusid longu. Näiteks kui OARil oli neli minutit enne lõppu kasutada arvuline ülekaal, kaikus hallis hoopis Slovakkia fännide laul.

Venemaa jäähokifännide stiilinäide. Mütsi otsmikul on kiri "Venemaa minu südames".
Venemaa jäähokifännide stiilinäide. Mütsi otsmikul on kiri "Venemaa minu südames". Foto: Vladimir Pesnya/Sputnik
Venemaa jäähokisõbrad Gangneungi hokihallis.
Venemaa jäähokisõbrad Gangneungi hokihallis. Foto: USA TODAY Network/USA TODAY Sports/Sipa USA

Miks kasutas Postimehe kõrval istunud Saksamaa jäähokiajakirjanik fraasi «Tretjak seal väravas ei seisa…»?

Sest OARi väravavaht Vasili Košetškin tegutses esimesel kolmandikul ebakindlalt. Kui Peter Olvecky kiirrünnakust slovakkide esimese värava viskas, lubas Košetškin litri sisse jalge vahelt. Ei saa öelda, et see oli puurivahi jäme viga, aga endaga rahule ta tolles situatsioonis kindlasti ei jäänud.

Ning mõju oli näha vähem kui kaks minutit hiljem, kui Martin Bakoš kiirrünnakusse pääses – eelmisest situatsioonist hellaks tehtud Košetškin lasi ruttu põlvili, et talle jälle jalge vahelt ei visataks. Bakoš nägi seda ja suunas litri lati alla, kuhu põlvili laskunud väravavaht oli jätnud tühja pesa. Košetškini suurim viga oli, et ta lasi end esimesest pisieksimusest mõjutada. Tõsi, Tretjak poleks ta olnud ka siis, kui teinuks nullimängu.

Vassili Košetškini jaoks polnud turniiri algus just kõige õnnestunum.
Vassili Košetškini jaoks polnud turniiri algus just kõige õnnestunum. Foto: Vladimir Pesnya/Sputnik

Mida kujutab endast «külmutatud litri reegel»?

Tegemist on meetodiga, mis peaks tagama hokimängijatele võimalikult kõrgekvaliteedilise litri, sest külmutatud litter käitub libiseb kiiremini ning käitub ettearvatumalt. Nimelt sätestas Rahvusvaheline Jäähokiliit (IIHF) turniiri eel, et kui litter on mängus olnud üle kahe minuti, kuulub ta esimesel võimalusel ehk mängukatkestusel väljavahetamisele (kui litter vahetati välja, kui mängitud oli 5.01, kuulub ta väljavahetamisele esimesel võimalusel pärast 7.01 täitumist). Kohtunikud litrivahetuse tarbeks kella jälgima ei pea, vaid seda teeb karistuspingi operaator, kes ettenähtud aja möödudes ukse avab ja joonekohtunikult äsja sügavkülmast võetud külmutatud litri ulatab.

Veel midagi põnevat?

Jah! Tehnoloogiline revolutsioon on jõudnud ka jäähokiturniirile, kus kohtunikel on erinevalt Sotšist võimalus mikrofoni teel publikule otsustest (sh karistustest ja nende põhjustest) teada anda. Näiteks Venemaa 2:0 värava puhul uurisid arbiitrid, kas Kaprizov kasutas kõrget keppi või mitte. Video vaadatud, lülitas soomlasest peakohtunik Aleksi Rantala mikrofoni sisse ja teatas: «Pärast situatsiooni üle vaatamist kõrge kepi kahtluse tõttu tuvastasime, et kõrget keppi polnud. Värav loeb.»

Lisaks kohtunike mikrofonidele on võrreldes nelja aasta taguse olümpiaga lisandunud veel üks põnev detail – peatreeneritel on nõuda värava videolt ülevaatamist ja selle tühistamist suluseisu või väravavahi segamise klauslite alusel. Slovakkia – OAR mängus ei Craig Ramsay (Slovakkia) ega Oleg Znarok (OAR) seda võimalust ei kasutanud.

NB! Nagu näha, pole artiklis kordagi mainitud Ilja Kovaltšukki. Polnud põhjust. Kui välja arvata lapsik isetsemine mängu lõpus, kui OAR püüdis 2:3 kaotusseisust pääseda.

Slovakkia jäähokimeeskonna puntratants tähistamaks vinget 3:2 võitu turniiri suursoosiku, OARi meeskonna üle.
Slovakkia jäähokimeeskonna puntratants tähistamaks vinget 3:2 võitu turniiri suursoosiku, OARi meeskonna üle. Foto: KIRILL KUDRYAVTSEV/AFP

Meeste jäähokiturniiril kohtuvad homme C-alagrupis Soome - Saksamaa ja Norra - Rootsi ning A-alagrupis Tšehhi - Lõuna-Korea ja Šveits - Kanada (sellest mängust teevad kell 14.00 otseülekande Postimees ja Kanal 12).

Märksõnad
Tagasi üles