R, 9.12.2022

Eesti parim. Halva tuuleõnne ja enda rumaluse kiuste

Andres Vaher, Pyeongchang
Eesti parim. Halva tuuleõnne ja enda rumaluse kiuste
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Ehkki Kristjan Ilves leidis oma suusasõidus taktikalisi vajakajäämisi, võitles ta mehiselt ja suutis lõpuspurdiga veel kohtagi parandada.
Ehkki Kristjan Ilves leidis oma suusasõidus taktikalisi vajakajäämisi, võitles ta mehiselt ja suutis lõpuspurdiga veel kohtagi parandada. Foto: Tairo Lutter

​Nelja talve eest, Sotši olümpial alustas toona vaid 17-aastane Kristjan Ilves suure mäe võistluse suusasõitu uskumatult üheksandalt positsioonilt. Finišis oli Elva poiss 34ndana. Eile andis Pyeongchangi normaalmäelt tehtud õhulend kaheksanda koha, lõpujoone ületas ta 16ndana. Taas üks tähis sai murtud: esimest korda suurvõistlusel 20 parema hulgas.

«Keskmine sooritus,» keeldus Ilves suunurki üles- või allapoole vedama. «Aga kõike toimunut arvestades tuleb 16. kohta pidada üsna maksimumilähedaseks.»

«Mina nägin rohkem positiivset. Hüppemäel olid tehnilised sooritused isegi väga head, õnne ei olnud lihtsalt kõige rohkem. Kordaläinud päev, kust on hea edasi minna ja lootusrikkalt suure mäe võistluse suunas vaadata,» lisas Kristjani isa ja treener Andrus Ilves.

Vaatleme eilset päevatööd ning Ilvese tulevikku läbi erinevate märksõnade ja küsimuste.

Kas kogenematus maksis kätte?

Ilves kirjeldas suusasõitu: «Läksin maksimumi võtma. Sain Yoshito Watabe kohe kätte. Johannes Rydzek tuli hirmsa hooga tagant, otsustasin tema järel minna. Oleksin pidanud rahulikumalt alustama. Kaks esimest ringi tõmbasid kinni. Tõusu sõita oli isegi okei, aga tuulised tasamaa osad kujunesid raskeks.»

Ilves kasutas ka sõnastust «taktikaliselt rumal sõit», kuid lisas: «Aga targemini sõites ei tulnuks koht ilmselt palju parem, kui üldse.»

Andrus Ilves: «Rääkisime enne sõitu, et tuleb püüda võimalikult palju tuules püsida. Aga et kohe Rydzeki tuules – ei, sellest meil juttu polnud. Ju Kristjan sel hetkel tajus, et tunne on hea. Ilmselt natuke petlikult. Jaksu jäi väheks.»

Mõlemad tõdesid: siin on õppimise koht. Näiteks võitja Eric Frenzel ei hakanud esimesel paaril ringil rapsima, lasi ohtlikud jälitajad peaaegu kannule ning tegi siis kaks otsustavat kiirendust.

On aega või ei ole?

Palju on räägitud ja kirjutatud, et Ilvese areng on kulgenud loogilist rada pidi. Ongi. Seda kinnitab ka tulemusekõver, mis viib vaikselt, aga kindlalt ülespoole. Ent heites pilgu eile Ilvest edestanud 15 mehe vanusele, saame teha nii mõnegi huvitava järelduse

Avastame, et: a) Jarl Magnus Riiber (neljas koht) ja Vinzenz Geiger (üheksas) on Ilvesest aasta nooremad, soomlased Eero Hirvonen (kuues) ja Ilkka Herola (kaheksas) aasta vanemad. Ehk: esikümnesse mahtus tervelt neli meie 21se lootuse eakaaslast ja juunioride klassi konkurenti; b) medalimeestel on passis vastavalt 29 (Eric Frenzel ja Akito Watabe) ja 32 (Lukas Klapfer) eluaastat. Ehk: Ilvesel on aega kaks või isegi kolm olümpiatsüklit; c) lisaks Klapferile edestas Ilvest veel kolm 30+ klubi liiget: Maxime Laheurte (32), Hidetoshi Nagai (34) ja Francois Braud (31).

Kokkuvõte võiks kõlada umbes nii: ühtpidi on aega, teistpidi pole.

Eesti koondise parim

Vaikselt ülespoole kerib ka meie olümpiasportlaste tulemusekõver: esmalt Johanna Talihärm 22., üleeile Marko Kilp 18., nüüd Ilves 16.

«Koht pole paha, aga olen kindlasti võimeline paremaks. Suure mäe võistlus veel tuleb. Hüppekindlus ja -tunne on olemas – seal annab sellega palju rohkem võita kui väikesel mäel. Raudselt kavatsen tänase tulemuse üle teha,» mõtiskles Kristjan.

Andrus vaatas korraga lähemat ja kaugemat silmapiiri: «Oleme verstapostid maha pannud ja need ka välja öelnud. Nii kõvad mehed me esialgu ei ole, et medalist rääkida. Sel olümpial tahtis Kristjan olla kümne hulgas. Õnnestumise korral on see võimalik. Aga Pekingis soovib juba medalit. 16. koha nimel pole mõtet iga päev trenni vihtuda.»

Kristjan Ilves on medaliunistuse rihtinud Pekingi mängude toimumisajaks
Kristjan Ilves on medaliunistuse rihtinud Pekingi mängude toimumisajaks Foto: Tairo Lutter

Kui tuul peaks appi tulema…

Mille taha jäi too loodetud esikümme? «Täna aidanuks sinna superõnnestumine. Kindlasti pidanuks mäel olema kolme hulgas. Aga me mõlemad teame, et ta on taolisteks hüpeteks võimeline. Natuke peab ka õnne olema,» tõdes Andrus Ilves. Proovivoorus, kui Kristjan korralikult lendama sai, näitas ta kolmandat tulemust.

«Hüppevõistlus kujunes loteriiks,» sedastas ka sportlane. «Oli mis oli, mul on hea meel, et sain mäel tunde tagasi. Sellega on mõnus edasi minna.»

Ja mis võib juhtuma hakata, kui… «Varu on kindlasti olemas. Oletada on mõttetu, aga tunnen, et olen suuteline suurel mäel kuue sekka hüppama. Meeletult oluline, et saaks esimesed 2,5 kilomeetrit oma tempos sõita ega peaks kohe rapsima hakkama. Elu on näidanud, et siis ei tule ärakukkumist nii lihtsalt.» Viimatisel MK-etapil Hakubas tõid sellised algusest lõpuni oma sõidud teise ja neljanda koha.

Kas (suusa)potentsiaal on piisav?

Ilvese suusaaeg oli paremuselt 38. «Tunne polnud kehv, aga hea kah mitte. Suutsin anda 85–90 protsenti. Tunnet, et paneks 100, ei tekkinud. Vajan üht kiiremat trenni, ja usun, et 20. veebruaril saab ka siin juurde panna,» kiikas ta taas teise võimaluse poole.

Küll tõestas Ilves, et tal on väle lõpujalg – muidu kõva suusamees ameeriklane Taylor Fletcher jäi duellis kindlalt teiseks. «Vähemalt lõpetasin positiivsel noodil,» tõdes duelli võitja.

Anatoli Šmiguni (d)efekt

Alates päevast, mil selgus, et Ilvese tänavusse arengusse olulise panuse andnud Anatoli Šmigun ei mahu Eesti delegatsiooni koosseisu, väljendasid Ilvesed arvamust: kahju, aga töö on tehtud ning saame ilma hakkama.

Nüüd lausus Kristjan: «Öeldi, et kohta Tolikule ei jagunud. Hea vähemalt, et ta Jaapanisse rohkem kui nädalaks kaasa saime võtta – tegime seal viimased korralikud treeningud ja testid. Ta on hea motiveerija, seltskonna hing. Arvan siiski, et otseselt ta puudumine tulemust nii palju ei mõjuta.»

Frenzel, väikeste mägede kuningas

Sakslane Eric Frenzel on tõeline väikeste mägede kuningas: Sotši olümpial sai ta kulla, mullusel Lahti MMil hõbeda, tänavu võitis Ramsau MK-etapi (madalaima trampliiniga võistlus) ja eile kaitses olümpiavõitu.

Kristjan Ilvesele oli Frenzeli triumf üllatus. «Ma ei saa öelda, et just uskumatu, aga… Kuidas ta veel hooaja keskel Prantsusmaal ja Seefeldis hüppas – selle põhjal olnuks võimatu ennustada, et ta taas olümpiavõitjaks suudab tulla. Oli mäel 15. mees. Aga nüüd tegi jälle oma soorituse ära. Mis siin muud: tuleb palju õnne soovida. Kõva mees!» rääkis ta sakslasest, kes MK-sarja kokkuvõttes alles 8. kohal.

***

Tiirmaa: olin lihtsalt kaasareisija

Eesti teine number Karl-August Tiirmaa sõbrunes eile numbriga 43 – sel kohal oli ta nii pärast hüppe- kui suusavõistlust. Kuna seljataha jäi vaid neli meest, rehmas Tiirmaa käega: «Olin lihtsalt kaasareisija.»

Ebaõnnestumine mäel lõi ta tuju nulli. «Sain kõva vastu-, aga ka küljetuule. Midagi pole teha, kui lihtsalt töllerdad seal õhus. Aga kaugemale pidanuks sellegipoolest lendama,» rääkis ta hüppest, millele sai ühe suurema tuulekompensatsiooni (miinus 17,1). «Murdmaarajal oli mott juba maas – mida sa seal ikka teed, kui juba neli minutit maas oled.

***

Kahevõistlus

Normaalmäe hüpped + 10 km suusatamine:

1. Eric Frenzel (Saksamaa) 24.51,4, 2. AKito Watabe (Jaapan) +4,8, 3. Lukas Klapfer (Austria) 25.09,5 … 16. Kristjan Ilves +2.11,9, 43. Karl-August Tiirmaa +5.13,8.

Märksõnad
Tagasi üles