Kaks korda kodumaad vahetanud mäesuusataja: see oli perfektne lõpp!

Jan Hudec.

FOTO: ALESSANDRO TROVATI/AP

Kuigi esimest korda oma sünnimaad Tšehhit esindanud mäesuusataja Jan Hudec katkestas eilse ülisuurslaalomi, pidas ta sellist karjääri lõppu ikkagi parimaks.

Hudeci vanemad põgenesid totalitaarse poliitilise režiimi eest, kui Jan polnud veel üheaastanegi. Nüüd, 36-aastasena pani ta oma karjäärile Pyeongchangis punkti tšehhina. «Tunnen, et see oli viimane sõit. Kuid see oli perfektne lõpp ja olen rahul vaatamata katkestamisele,» ütles Hudec.

Vanemad kolisid algul Lääne-Saksamaale, kuid alates 1986. aastast siirdusid elama Kanadasse, kelle lipu all võitis Hudec Sotši olümpial ülisuurslaalomis pronksi. «Imelik on tõesti, kuidas ring sai täis,» ütles Hudec. «Mu vanemad kulutasid tohutult energiat, et pääseda kodumaalt minema, aga nüüd on nad juba ammu tagasi.»

Kuna Tšehhist sai 1989. aastal demokraatlik riik, siis naasesid Hudeci ema ja isa üsna pea kodumaale. «Neile oli Tšehhi kui ainus kodumaa. Kui sa lahkud 24-25-aastaselt, siis on raske minevikku unustada. Nad loomulikult ka armastavad oma kodumaad. Isa püsib nüüd kogu aeg kodus, aga ema käib aeg-ajalt ka Kanadas.»

Ema oli sõitnud ka Pyeongchangi, et koos temaga tähistada karjääri lõppu. Kui Hudec lahkus võistluspaigast, pakkus vabatahtlik abiline ennast tema varustust tassima. «Olen tänulik abi eest, aga ma kannan suuski võistluspaigalt ära viimast korda, seepärast teen seda ise,» ütles Hudec abilisele.

Tagasi üles