Pyeongchangist medaleid korjanud Rootsi laskesuusakoondis avaldas oma salarelva

Laskesuusatamise naiste eraldistardist sõidu olümpiavõitja Hanna Öberg.

FOTO: CHRISTOF STACHE/AFP

Tomas Martensson ei ole käinud rajal Rootsi laskesuusakoondisele medaleid toomas, kuid teda loetakse üheks oluliseks lüliks võistkonna senises suures olümpiaedus.

Martensson on nimelt Rootsi koondise meteoroloog, kes peab täpselt ennustama ilma võistluste ajaks ning oskama hinnata lumeolusid, et anda soovitusi määrdemeestele. «Fantastiline, et ta on meil töötanud 2002. aastast saadik,» ütles Rootsi peatreener Wolfgang Pichler. «See aitab palju. Teame alati ilma, lumeolusid ja kuidas see mõjutab suusatajaid. Kui sa saad ühelt inimeselt pidevalt õiget infot, siis tekib kindlus ja usaldusväärsus.»

Tänapäeva ilmaennustajale kohaselt töötab Martensson arvuti abil, näiteks saab ta kätte andmed lumenäidise alusel. «Mõnikord panen lihtsalt termomeetri lumme ja arvuti loeb kõik vajalikud andmed,» lisas Martensson. Enne laskesuusakoondisse saabumist töötas Martensson 25 aastat Rootsi õhujõudude meteoroloogina.

Vaatamata suurtele teadmistele tunnistas Martensson, et Pyeongchangi ilm on pakkunud talle ka üllatusi. «Siin on olnud tuulisem, kui me ennustasime. Külm õhk põhjast ja tugev tuul on üsna tüüpiline sellele piirkonnale, aga tavaliselt ei kesta nii kaua,» ütles Martensson.

Tagasihoidlik Martensson peab oma rolli rootslaste medalis siiski pisukeseks. «Suure töö teevad ära suuskade määrijad, mina annan neile vaid infot,» ütles ilmamees.

Tagasi üles