R, 9.12.2022

Superfinaal lõpetas superturniiri

Andres Vaher, Pyeongchang
Superfinaal lõpetas superturniiri
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Venemaa koondiselt oodati kulda ja lõpuks see tuligi, kuid pööraselt dramaatilisel moel.
Venemaa koondiselt oodati kulda ja lõpuks see tuligi, kuid pööraselt dramaatilisel moel. Foto: CHINE NOUVELLE/SIPA/Scanpix

​Maailma parima hokiliiga NHLi mängijateta olümpiaturniirile ennustati igavust: intriigi ei teki, venelased võidavad. Venelased võitsidki, ent kuidas…

Nende kahe nädala südamemurdjateks kerkisid Saksamaa hokimehed. Alustanud kahe kaotusega, said nad kolm lisaajavõitu, poolfinaalis kolkisid nokauti Kanada ja mängisid eile esimest korda olümpiakullale. Pöörases finaalis lahutas sakslasi pöörasest triumfist vaid 56 sekundit: just siis suutis Nikita Gussev arvulisest vähemusest (!) 3:3 viigistada. Lisaajal tõstis Kirill Kaprizovi tabamus venelased koguni 26 aasta järel Olümpose tippu.

«Viskasin värava, jooksin kuhugi ja hakkasin asju endalt seljast viskama. Kõik toimus automaatselt,» kirjeldas vaid 20-aastane Kaprizov tundemöllu.

Normaalaja viimasel 6,5 minutil sahises võrk koguni neli korda, kuid ülekaalukalt enim juttu tuli venelaste 3:3-väravast.

«Ütlen ausalt: kui saime karistuse, mõtlesin, et me ei tule olümpiavõitjaks. See oli mu elu hullumeelseim mäng,» tunnistas Ilja Kovaltšuk. «Pärast kohtuniku otsust seiskusid kõigi pingil istunud mängijate südamed. Kui Nikita (Gussev) skooris, hakkasid need jälle lööma,» sõnas Pavel Datsjuk. «Kõrgemad jõud kinkisid meile kuldmedali,­» lisas Andrei Zubarev.

«Iga millisekund oli arvel. Tegin õigel ajal õiged otsused, aga meil oli ka õnne,» meenutas vähemuses väravavahi välja vahetanud OARi-nimelise koondise peatreener Oleg Znarok võtmehetke.

«Kui neile määrati karistus, ohkasin kohe: «Oi ei!» Olen varem sellistes olukordades olnud. Su mõtlemine muutub automaatselt. Kahju, et nii läks. Aga hõbe on ikkagi suur võit,» rääkis sakslaste pealik Marco Sturm.

Saksamaa leer tõdeski kui ühest suust: mõistagi on valus elu suurimas heitluses sel moel alla vanduda, aga lahkutakse hõbedavõitjate, mitte kullakaotajatena.

Peatreener Oleg Znarok lendab venelaste kätel taeva poole.
Peatreener Oleg Znarok lendab venelaste kätel taeva poole. Foto: BRIAN SNYDER/REUTERS/Scanpix

«Võime enda üle piiritult uhked olla ja teame, et ka Saksamaa on meie üle uhke,» tõdes turniiri parimaks väravavahiks valitud Danny Aus den Birken. Kui tal paluti seda võrrelda mõne teise ootamatu spordisaavutusega, leidis 33-aastane puurivaht vaimuka vastuse: «Inglismaa jalgpalli MM-tiitel oleks sama imeline.»

«See (medal) tundub praegugi ebareaalne. Saame sellest päriselt aru alles siis, kui meie lennuk kodumaal maandub,» ootas Marcel Guc pidulikku vastuvõttu.

«Loomulikult võib. Selliseid asju juhtub kord elus,» vastas edu peaarhitekt Sturm küsimusele, kas tehtut võib nimetada imeks jääl. «Usun, et enamik meist arvas enne turniiri, et vaatab finaali kodus sohvalt.»

Znarok tõmbas maski ette

Znarok võttis vastu Venemaa presidendi Vladimir Putini õnnitluskõne ja kommenteeris hoolealuste arvamust: peatreener säilitas alati rahu. «See oli mask. Olin närvis, aga ei tohtinud seda välja näidata,» sõnas mängija ja treenerina nii Venemaad kui ka Lätit esindanud Znarok.

Kovaltšuk (35) ja Datsjuk (39) täitsid pikaajalise unistuse. «Kui viiesena hokiga alustasin, oli mu isa suur unistus, et tuleksin olümpiavõitjaks. Nüüd on tema surnud, aga suutsin meie mõlema suure soovi täita,» lausus viiendal olümpial osalenud Kovaltšuk. Endale turniiri parima mängija autasu andmist nimetas ta küsitavaks: «Gussev viskas poolfinaalis võiduvärava, päästis meid täna ja teenis neli punkti.»

«Pean kodumaa eest võidetud tiitleid Stanley karikast tähtsamaks. Aga peamine on see, et mu mõlemad unistused said täidetud,» rõõmustas Datsjuk. Kas see tähendab, et loobud nüüd? uuriti otsemaid. «Oodake nüüd veidi. Hakkaksite minust puudust tundma, kui lahkuksin.»

Autasustamisel puhkes skandaal, kui venelased olümpiahümni kõlades ja -lipu kerkides laulsid kõigest kõrist Venemaa hümni. «Arvan, et igaüks meist tundis sisimas seda soovi. Üles rivistudes leppisime kokku, et laulame. Meil keelati oma lipu all mängimine – pidime vähemalt midagi saama teha. Oleme venelased, see tuli meie hingest ja südamest,» sõnas Bogdan Kiselevitš. Võimaliku karistuse kohta kostis ta: «Igal inimesel peab olema vabadus end väljendada.»

Jäähoki

Finaal: OAR – Saksamaa 4:3 (la)

Poolfinaalid: OAR – Tšehhi 3:0, Saksamaa – Kanada 4:3

Pronksimäng: Kanada – Tšehhi 6:4

Märksõnad
Tagasi üles