Norralased ei andesta: Johaugi OMilt eemale jätmine on häbiväärne

Therese Johaug

FOTO: Bjoerge, Stein / Aftenposten/NTB scanpix

Kuigi Norra olümpiakoondis tegi olümpiamängude rekordi ning võitis 39 medalit, on Norra murdmaasuusakoondise treener Vidar Löfshus maruvihane. Teatavasti jäeti olümpiamängudelt eemale dopinguga patustanud Therese Johaug, kuid Löfshusi sõnul võeti sellega veelgi norralaste medaleid ära.

«See on häbiväärne,» sõnas Löfshus Norra ajalehele Nettavisen.

Johaug jäi dopingupatu tõttu Pyeongchangi olümpiamängudelt. Algselt määras Norra antidoping naisele keelatud aine tarvitamise tõttu karistuse, mis lubanuks tal Lõuna-Koreas võistelda, kuid spordikohtus CAS, pikendas võistluskeeldu 18-kuuliseks, mis lõpeb aprillis.

«On häbiväärne, et FIS talle ära tegi. Loodan, et nad märkavad, et kuigi nad tahtsid meilt võimaluse ära võtta, oleme siiski parimad,» ütles Löfshus.

Sel ajal kui Johaugi koondisekaaslased ja sõbrad Pyeongchangis medaleid võitsid, tegi norralanna Itaalias usinasti trenni. Eile postitas Johaug Instagrami ka pildi, kus õnnitles karjääri kaheksanda olümpiakulla võitnud Marit Björgenit.

Löfshusi sõnul käib Johaugi tagasi reele aitamise nimel tõsine töö. Johaugi järgmine eesmärk on teha võimalikult edukas MM 2019. aasta talvel Seefeldis. «Teeme tema jaoks kõik, et ta võidaks medaleid, mida ta väärib. Ta oleks pidanud neid siin võitma, aga keegi peatas ta. Nad maksavad selle eest järgmisel aastal.»

Mis Johaugiga juhtus?
 

CAS otsustas karistada Johaugi 18-kuulise võistluskeeluga, mille alguseks arvestati 18. oktoober 2016. Võistluskeeld kestab seega 2018. aasta 18. aprillini ja jättis Johaugi eemale Pyeongchangi taliolümpiamängudest.

Johaug väitis, et dopingaine klostebool sattus tema organismi läbi treeneri ostetud kreemi, mida ta kasutas päikesepõletuse saanud huulte võidmiseks. Norra Olümpiakomitee määras Johaugile karistuseks 13-kuulise võistluskeelu, mis lõppenuks tänavu 18. novembril ja lubanuks norralannal olümpial võistelda. FIS esitas 6. märtsil selle osas CASile kaebuse, mille kohtunike paneel koosseisus Romano F. Subiotto (Suurbritannia), Markus Manninen (Soome) ja Jeffrey G. Benz (USA) pärast 6. juunil peetud istungit rahuldas.

CASi paneel põhjendas karistuse karmistamist nõnda: «Pärast täielikku tutvumist kaasuse materjalidega leiab paneel, et preili Johaug ei kontrollinud kasutatud ravimi pakendit, kus oli kirjas nii keelatud aine toote koostisosade seas kui ka eraldi dopinguhoiatus. Säärased tegemata jätmised tõid kaasa antidopingureeglite rikkumise, mis rikkus sportlase senise puhta registri.

Paneel rõhutas, et seoses kohustusega tagada antidopingureeglite järgimisel võrdne kohtlemine, tuleb rakendada proportsionaalset karistust, mis peegeldab rikkumise tõsidust. Paneel märgib, et antud kaasuses, kus jutt käib mitte-tähtsast veast, sätestab 2015. aasta maailma antidopingukoodeks 12-24-kuulise võistluskeelu. Paneel leidis, et antud kaasuses on õiglaseks karistuseks 18-kuuline võistluskeeld.»

Tagasi üles