Bjørgen avaldas olümpiavõidu salarelva

Marit Bjørgen

FOTO: ?serud, Lise/NTB scanpix

Pyeongchangi olümpiamängude viimasel päeval 30 km klassikamaratonis kuldmedali võitnud Marit Björgen tõusis 15 olümpiamedaliga ka läbi aegade parimaks talisportlaseks. Björgen avaldas kodumaale jõudes, et maratonikulla taga on üks isik – dopingutarvitamise tõttu olümpialt eemale jäänud Therese Johaug. Nimelt olid naised võistlusele eelneval õhtul Pyeongchangi raja üksipulgi läbi arutanud ning muuhulgas mõelnud ka sellele, kus 37-aastane norralanna rünnata võiks.

«Ta tähendab mulle palju ning Theresele kuulub osa sellest kullast,» sõnas Bjørgen.

Johaug ütles NRK-le, et Bjørgeni sõnad liigutasid teda. «Rääkisin temaga päev enne võistlust ja tundsin rõõmu. Pole kedagi teist, keda ma armastaks niivõrd palju kui Maritit. Ta on olnud mulle väikesest peale eeskujuks, vaatasin teda alati telekast kuni sain lõpuks temaga liituda. Ta on jaganud mulle näpunäiteid ja õpetanud mulle nii palju. Ta on fantastiline suusataja, aga veelgi imelisem inimene, ja väga hea sõbranna!» lisas Johaug.

Kindlasti oli Pyeongchang Bjørgeni jaoks viimaseks olümpiaks, kuid ta pole otsustanud, kas see oli ka karjääri viimane tiitlivõistlus. Millist nõu annaks talle Johaug?

2015. aasta MMil koos poodiumil - Marit Bjørgen ja Therese Johaug

FOTO: JONATHAN NACKSTRAND/AFP

«Ütleksin talle, et ta peab kuulama oma südant ja kõhtunnet. Ta teab, et tal peab olema motivatsiooni ning ta peab seda tõsiselt tahtma,» sõnas ta. «Poleks midagi lõbusamat kui ta jätkaks ning ma saaksin järgmisel hooajal tema vastu võistelda. See tähendaks mulle palju, aga ta peab selle otsuse ise ja koos oma perega vastu võtma.»

Mis Johaugiga juhtus?

CAS otsustas karistada Johaugi 18-kuulise võistluskeeluga, mille alguseks arvestati 18. oktoober 2016. Võistluskeeld kestab seega 2018. aasta 18. aprillini ja jättis Johaugi eemale Pyeongchangi taliolümpiamängudest.

Johaug väitis, et dopingaine klostebool sattus tema organismi läbi treeneri ostetud kreemi, mida ta kasutas päikesepõletuse saanud huulte võidmiseks. Norra Olümpiakomitee määras Johaugile karistuseks 13-kuulise võistluskeelu, mis lõppenuks tänavu 18. novembril ja lubanuks norralannal olümpial võistelda. FIS esitas 6. märtsil selle osas CASile kaebuse, mille kohtunike paneel koosseisus Romano F. Subiotto (Suurbritannia), Markus Manninen (Soome) ja Jeffrey G. Benz (USA) pärast 6. juunil peetud istungit rahuldas.

CASi paneel põhjendas karistuse karmistamist nõnda: «Pärast täielikku tutvumist kaasuse materjalidega leiab paneel, et preili Johaug ei kontrollinud kasutatud ravimi pakendit, kus oli kirjas nii keelatud aine toote koostisosade seas kui ka eraldi dopinguhoiatus. Säärased tegemata jätmised tõid kaasa antidopingureeglite rikkumise, mis rikkus sportlase senise puhta registri.

Paneel rõhutas, et seoses kohustusega tagada antidopingureeglite järgimisel võrdne kohtlemine, tuleb rakendada proportsionaalset karistust, mis peegeldab rikkumise tõsidust. Paneel märgib, et antud kaasuses, kus jutt käib mitte-tähtsast veast, sätestab 2015. aasta maailma antidopingukoodeks 12-24-kuulise võistluskeelu. Paneel leidis, et antud kaasuses on õiglaseks karistuseks 18-kuuline võistluskeeld.»

Johaug rääkis NRK-le, et loodab hooaega alustada mais, kuid et esimene võistlus on alles novembris Beitostølenis, on tal aega oma vormikõverat sättida. 

Tagasi üles