Saskia Alusalu: Spordis ei maksa välimus, vaid tulemus!

  • Eesti edukaim olümpiasportlane räägib, millega ta tegelikult hakkama sai.
  • Kui palju pingutusi, pidu ja Tinderit olümpia argipäeva kuulub?
  • Saskiale ei meeldi jääprintsessi tiitel. «See on ebaõiglane!»

Saskia Alusalu purustab uisumaailma müüdid.

FOTO: Sander Ilvest

Kiiruisutajast Saskia Alusalust sai pärast Pyeongchangi olümpiatulemust üleöö meie kangelane. Neljas koht – see on ju võit! Pealegi veel talispordialal, kus konkurentsisõel on üks maailma tihedamaid ja sportlasel peavad terasest olema nii lihased, närvid kui ka strateegiline mõtlemine. Milline on Saskia aga inimesena? Uisuprintsess, kellele naeratas ootamatu õnn? Või jääkuninganna, kes on endale raudse tahtega teed raiunud? Silmapaistvalt kaunile sportlasele kipuvad kõlavad ja kuninglikud klišeed oi kui kergesti külge kleepuma… Kuid tõde on hoopis midagi muud – ja palju põnevam!

-Sinu hiljutise saavutuse – neljas koht kiiruisutamise ühisstardist olümpial – üle on palju arutletud. Mida sa õieti tegid ja kuidas?

Sel teemal on sõna võtnud ka need, kel pole asjast täit ülevaadet, aga arusaadav ju – see huvitab inimesi! Otsustasin finaalsõidul ootamatult rünnata, nii rebisingi ette ja võitsin kõik vahefinišid. Grupis tekkis segadus, see oli kõigile nii ootamatu. Pärast ütles pronksiomanik: «Ma olin kindel, et sa ründad, aga keegi ei arvanud, et sa nii vara ründad.»

Miks just selline strateegiavalik? Tundsin ennast tugevana, vorm oli hea ja ma polnud mures selle pärast, kas pean vastu. Kui sa juhid, aga sind viimaks ringiga kätte saadakse, on ju kogu töö olnud asjatu ja kaotad kõik punktid! Selle strateegia peale minnes pead olema kindel, et jaksad vastu pidada.

Olen kuulnud, et korjasin ära kõik selle, mida keegi teine ei tahtnud, aga see pole tõsi! Sellise oletuse taga saab olla küll ainult kadedus, tegelikkusega pole sel palju pistmist. Igaüks tahaks tulla olümpial maailma kaheksa parima sekka, selles pole mingit kahtlust!

On öeldud, et medal oli kaugel, kuid ka see pole tõsi – grupis on palju kergem, saab teiste tuules sõita ega pea üksi tööd tegema, sprinterid said jõudu säästa lõpupingutuseks.

Ma võtsin finaalsõidul vastu julge strateegiaotsuse ja jäin tulemusega rahule. Olen palju sõitnud eri taktikaga, oskan olukorda realistlikult hinnata.

-Teeks siinkohal puust ette ja punaseks, mis vahe ikkagi on grupis liikumisel ja võistluse vedamisel.

Proovi sõita autoga reka taga – kohe näed, kui palju sa niimoodi bensiini kokku hoiad. Igaüks saab seda ise mõõta. Või paralleel jalgrattaspordiga, kus on eelis neil, kes saavad sõita kellegi tuules. Täpselt sama on ka jääl ja uisutamisega. See ei tundu kergem, vaid ongi kergem, pole midagi seletada.

Pärast võistlust tulid teiste koondiste treenerid mulle õnne soovima ja ütlesid, et julge saavutus, väga enesekindel otsus! Nemad said aru, mida see tulemus tegelikult sportlaselt nõudis. Nende inimeste tunnustus, kes ala väga lähedalt tunnevad, tähendab mulle veel kõige rohkem. See oli hea tunne.

Saskia Alusalu tuntakse peale olümpiamänge juba tänavatel ära.

FOTO: Sander Ilvest

-Olgem ausad, sportlase elu on päris karm. Ei teata, kui suur töö ühe või teise tulemuse taga on, aga medaleid ootavad kõik. Et miks siis kiiremini ei saa?

Edasi lugemiseks:

Oled juba tellija? LOGI SISSE või SEO LEHE TELLIMUS

Tagasi üles