Emotsionaalne lugu: Shiffrin innustas vähi seljatanud sõpra tippsporti naasma

Mikaela Shiffrin

FOTO: CHRISTOF STACHE/AFP

Kui mäesuusataja Thomas Walsh veetis nädalaid haiglas, käis kemoteraapias ning pidi võtma kangeid rohtusid, oli teda voodiveerel lohutamas lapsepõlvesõber Mikaela Shiffrin. Äsja teise MK-sarja üldvõidu kindlustanud Shiffrin innustas Walshi taas spordiga tegelema ning seda otsust noormees ei kahetse.

Walsh oli 14-aastane, kui tal diagnoositi harvaesinev luuvähi liik ehk Ewingi sarkoom. Lootustandev suusataja, kes treenis Shiffrini ema Elena käe all, pidi minema järgmisel päeval Vermontis asuvasse mainekasse suusaakadeemiasse, kuid elle asemel läks ta haiglasse. Walshi raviti 14 kuud kui teatati, et vähk on lõplikult seljatatud. 

Shiffrin oli Walshile palju seltsiks, kuid ühel päeval kurtis Shiffrin, et ta pole kunagi ballil käinud. Soov ei läinud Walshil kuidagi meelest ning ta võttis sõbranna 2012. aastal oma keskkooli lõpuballile kaaslaseks. Kaks aastat hiljem täitis Walsh teisegi Shiffrini unistuse – noormees lendas Sotši olümpiamängudele sõbrannale kaasa elama. «Ma ei uskunud, et ta jaksab tulla, aga ta tuli. Võib öelda, et tänu talle tulin ka olümpiavõitjaks!» rääkis Shiffrin pärast olümpiamänge. 

Motivatsioon oli kahepoolne: Walsh leidis pärast Sotšit jõu ka ise tippsporti naasta ning asus tegelema paramäesuusatamisega. Ta tegi 2015. aastal MK-debüüdi ning osales kaks aastat hiljem juba ka MMil. Sellel pühapäeval tegi ta 23-aastasena paraolümpiadebüüdi, kui sai Pyeongchangis ülisuurslaalomis 13. koha.

Soovin, et saaksin sind praegu kallistada ja öelda, kui uhke ma sinu üle olen. Ma armastan sind

«Olümpiamängudel osalemine oli minu suureks unistuseks,» sõnas uhke Walsh NBC-le ning avalikustas, et Shiffrin, kes samal ajal oli võistlemas Saksamaal MK-etapil, oli temaga Pyeongchangis kaasas. Nimelt saatis neiu talle pisaraterohke videosõnumi, öeldes: «Soovin, et saaksin sind praegu kallistada ja öelda, kui uhke ma sinu üle olen. Ma armastan sind!»

Walsh ei hoidnud end samuti tagasi. «Mikaela võib olla mäesuusatšempion, staar ja rahvusvaheline kangelane. Ütleks isegi, et kõigi aegade parim suusataja, aga üle kõige on ta siiski minu üks parimaid sõpru. Vaadake mind. Ma seisan siin ja räägin teiega. Näen isegi päris normaalne välja. Mikaela oli minuga isegi siis, kui ma olin täielikus mõõnas ning minu elu oli ebakindel.»

Tagasi üles