E, 3.10.2022

CASi otsus andis Venemaa-vastasele dopinguvõitlusele valusa hoobi

Merili Luuk
CASi otsus andis Venemaa-vastasele dopinguvõitlusele valusa hoobi
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Aleksandr Legkov
Aleksandr Legkov Foto: gregorio borgia / ap

Vahetult enne olümpiamänge teatas Rahvusvaheline Spordikohus (CAS), et eluaegsest olümpiakeelust pääseb 28 Venemaa sportlast. Rahvusvaheline Olümpiakomitee (ROK) ootas CASilt pikalt aruannet, miks selline otsus viimasel hetkel tehti. Nüüd avaldas CAS 160-leheküljelise aruande, mis selgitab otsuse tagamaid.

Pärast 2015. aasta sügisel Venemaa kohta ilmsiks tulnud dopingukahtlusi palkas rahvusvaheline antidopinguagentuur (WADA) sõltumatu eksperdina toimunut uurima Kanada advokaadi Richard McLareni, kelle raporti hinnangul eksisteeris Venemaal riiklik dopingusüsteem, mille käigus manustati keelatud aineid enam kui 1000-le sportlasele. 5. detsembril möödunud aastal otsustas ROKi täitevkomitee Moskva antidopingulabori endise juhi ja praeguse vilepuhuja Grigori Rodtšenkovi väidetele toetudes peatada Venemaa Olümpiakomitee liikmelisuse.

Pyeongchangis lubati startida vaid dopingust puhastel sportlastel. Venemaa esitas ROKile taotluse 500 sportlase osas, aga olümpiamängudele lubati neist 169. Lisaks tühistati paljude sportlaste tulemused Sotši olümpiamängudel ning need, keda ROK süüdistas seotuses Sotši taliolümpiamängude dopinguskeemiga, said ka eluaegse olümpiakeelu.

Neist 42 sportlast kaebasid otsuse CASi ning 28 said spordikohtult ka õiguse, sest CAS teatas, et sportlase osas puuduvad tõendid dopingureeglite rikkumisest. Kõigi nende sportlaste võistluskeelud tühistati, ühtlasi jäid alles nende võidetud medalid ning tulemused Sotši olümpial.

ROK päris otsuse kohta aru ning nüüd avaldaski CAS selgitasu. Nimelt olevat õigeks mõistetud sportlaste süüd «faktiliste väidetega» võimatu tõestada. Näiteks leiti sel põhjusel süütu olevat ka äsja karjääri lõpetanud murdmaasuusataja Aleksander Legkov, kellelt ROK tahtis võtta ära Sotši taliolümpia maratoni kuldmedali ja teatesõidu hõbemedali.

Aleksandr Legkov on CASi meelest süütu
Aleksandr Legkov on CASi meelest süütu Foto: Lucy Nicholson / Reuters

CASi sõnul võib Sotši olümpiamängudel väidetavalt dopinguskeemiga seotud sportlased dopinguvastase reegli rikkumises süüdi mõista vaid siis, kui nad on teadlikult skeemiga seotud. ROK ei suutnud Legkovi süüasja tõestada ning seetõttu vabanes suusamees sanktsioonidest.

Ühtlasi teatas CAS, et vilepuhuja Grigori Rodtšenkovi väited on kaheldavad, mis omakorda võib pea peale pöörata senise dopinguvastase võitluse. Nimelt tõi just Rodtšenkov Sotši olümpia dopinguskeemi avalikkuse ette ning ROK ja Rahvusvaheline Antidopinguagentuur (WADA) on toetunud eelkõige tema ütlustele. 

Küll aga kinnitas CAS, et kahekordne olümpiavõitja Aleksandr Zubkov on dopingu tarvitamises süüdi. Bobikelgutaja diskvalifitseeriti novembris, sest tema dopinguproovide järeltestimisel proovide ebanormaalselt kõrge soola sisaldus. Lisaks olid kaks dopinguproovi anumat kriimustatud. Venemaa dopingulaboris lisati soola puhtale uriinile, mis hiljem vahetati dopinguainet täis uriini vastu. Zubkov kaebas küll otsuse CASi, ent CAS kinnitas: dopinguskeem on läbinähtav.

Märksõnad
Tagasi üles