R, 9.12.2022

Venemaa ja Läti ägavad murekoorma all

Andres Vaher
Venemaa ja Läti ägavad murekoorma all
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Venemaa ja Läti madistasid mullusel MMil Saksamaal. Venelased võitsid 5:0.
Venemaa ja Läti madistasid mullusel MMil Saksamaal. Venelased võitsid 5:0. Foto: INA FASSBENDER / AFP / Scanpix

Meelierutav hoki olümpiaturniir veel värskelt meeles, visatakse täna litter taas lahti – 16 rahvuskoondist hakkavad Taanis maailmameistrit selgitama. Peamine mängupaik Kopenhaagenis on varem võõrustanud kontserte ja käsipalliheitlusi, jää sai paigaldatud alles hiljuti ja seetõttu on esimeste treeningute põhjal väga pehme.

Nii koidab juba enne lahingute algust mulluse MMiga sarnane mure. Mäletatavasti tuli Kölni universaalhallis pidevalt mänge katkestada, mis tekitas palju pahameelt. Igatahes teatas Venemaa hokiliidu asepresident Roman Rotenberg enne eilset IIHFi direktoraadi koosolekut RIA-le: «Kui vaja, anname sisse kaebuse.»

Ootamatu pealikuvahetus

Mis aga puutub turniiri sportlikku poolt, siis tuleb alustada stamplausest: oleks ime, kui ei võidaks keegi suurtest (Kanada, Rootsi, Venemaa, Soome, USA, Tšehhi). Ent mõeldes tagasi Pyeongchangile: kes osanuks ette näha Saksamaa finaalipääsu?

Täna Taanis algava suurturniiri eel kostavad ida- ja lõunanaabrite leerist appikarjed.

Soosikutest on MMi künnisel enim kõneainet pakkunud Venemaa. Vaid kolm nädalat tagasi teatati täiesti ootamatult neutraalse lipu all olümpiatriumfi meisterdanud peatreener Oleg Znaroki ametist lahkumisest hoolimata tõsiasjast, et Znaroki leping kestis hooaja lõpuni.

«Znarok on palju teinud, viinud meid olümpia ja MM-kullani. Tal oli koondise ja Peterbursi SKA-ga suur koormus ning ta tunneb väsimust,» põhjendas idanaabri legend, kauane alaliidu president Vjatšeslav Tretjak otsust. Znarok on kommentaaridest seni keeldunud.

Kui Znarok jäi aga meeskonna juurde nõuandjaks, siis tema kauase parema käe Harijs Vitolinši teenetest loobuti. Uueks pealikuks nimetati 43aastane Ilja Vorobjov, kes on sündinud muide Riias. Ehkki teda peetakse Venemaa noorema treeneritepõlvkonna tipptegijaks, võttis seesuguse käigu hokihullul Venemaa vastu suurüllatusena.

«Kutse tuli mulle endalegi väga ootamatult. Veel eile ei teadnud ma sellest midagi. Aga aega pole palju, asume tööle,» lausus Vorobjov kohe pärast tüüri juurde saamist Sport-Ekspressile.

Punasärgi tõmbab üll 14 värsket olümpiavõitjat eesotsas 39-aastase Pavel Datsjuki, NHLi mehe Jevgeni Dadonovi ning Pyeongchangis säranud Nikita Gussevi ja Kirill Kaprizoviga. Tõsi, Gussev kosub esialgu koduses Moskvas haigusest ja liitub kaaslastega hiljem.

Ometi pole taevas Vorobjovi pea kohal pilvitu. Koondisse ei soovinud teiste hulgas tulla Aleksandr Radulov, Artjom Panarin ja esistaar Ilja Kovaltšuk. Vorobjov pidi läbi kerge liialduse kurtma: «Umbes 50 mängijat on vigastatud.»

Värske loots on osanud endale juba ka rohkelt vaenlasi tekitada, sest ei leidnud valikus kohta ainsalegi värske Gagarini karikavõitja Kaasani Barsi mängijale. Kui lisada, et eurotuuril kaotati kuuest kohtumisest koguni viis, ollaksegi Venemaal tavatult vaoshoitud. Sbornajat peetakse mustaks hobuseks ja medalist räägitakse kui kordaminekust.

Kindlustuskaos Lätis

Ent Venemaa mured on Läti hädakoorma kõrval kui köömes. Lõunanaabrid sõitsid suurturniirile kümne parima mängijata.

Ründeliider Zemgus Girgensonsi NHLi hooaeg Buffalo Sabresis on küll lõppenud, kuid vigastus sunnib ravile keskenduma. Samuti on traumade küüsis KHLi mehed Arturs Kulda, Kaspars Daugavinš, Lauris Darzinš ja esiväravavaht Janis Kalninš.

Kaitseliini tugisammas Oskars Bartulis jääb eemale veidramal põhjusel. Nimelt tõstatub Lätis igal kevadel teema: kas ja kes tasub mängijate kindlustuse eest? Alaliidu eelmine president Kirovs Lipmans suutis alati kuidagi raha leida, nüüdne juhtkond jäi jänni. Kuna hoki MMi peetakse sealmail aga riigis tähtsaks sündmuseks, paluti abi valitsuselt ning saadigi reservist 75 000 eurot. Ent Bartulis oli juba segaduse puhkedes öelnud, et omal riisikol ta mängima ei nõustu ja osalemisest keeldunud.

Olukorra teeb veel hullemaks teadmine, et noore koosseisuga Läti kaotas kõik üheksa kontrollmängu. Midagi sellist pole iial varem juhtunud. Kuulus kanadalasest treener Bob Hartley on igatahes tõsise väljakutse ees.

Imedesse keegi ei usu, pigem on eesmärgiks võetud eliitseltskonda – kus on mängitud järgemööda alates 1997. aastast – püsima jäämine. «Kõik me teame, kuidas meeskonna koostamine sujus. Seepärast ei sea me konkreetset ülesannet. Mida rohkem võite, seda parem,» lausus hokiliidu peasekretär Viesturs Koziols.

Jäähoki MM

4.–20. maini Taanis Kopenhaagenis ja Herningis.

Alagruppide koosseisud.

A: Venemaa, Rootsi, Tšehhi, Slovakkia, Šveits, Valgevene, Prantsusmaa, Austria.

B: Kanada, Soome, USA, Saksamaa, Taani, Norra, Läti, Lõuna-Korea.

Igast alagrupist pääseb veerandfinaali neli paremat.

Märksõnad
Tagasi üles