T, 21.03.2023

Avamäng tõestas: medalid pole jagatud!

Kris Ilves
, reporter
Avamäng tõestas: medalid pole jagatud!
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
BC Kalev/Cramo
BC Kalev/Cramo Foto: Tairo Lutter

Korvpalli Eesti meistriliiga finaalseeria algas oodatult, kui tiitlikaitsja ja põhihooaja valitseja BC Kalev/Cramo alistas seeria esimeses mängus koduväljakul Tartu Ülikooli 98:95. Kui skoor viitab äärmiselt tasavägisele mängule, siis nähtud poolajad erinesid teineteisest drastiliselt.

Juba mängu eel soojendusel tundus, et tartlased teadsid, et algav seeria on neile põrgulik kannatamine, sest mängijate näoilmed reetsid nii mõndagi. Või hoopis mõnus ja pingevaba seeria? Tartu naljanina Janar Talts viskas esimese vimka alles mõni minut enne mängu algust, kui luges lahingu vanemkohtunikule Tanel Suslovile sõnad peale.

Kas just need sõnad aitasid Taltsi juba esimesel minutil vabaviskejoonele või mitte, oskavad öelda vaid mängu õigusemõistjad. Kasu nendest igatahes polnud, sest Talts viskas mõlemad vabavisked mööda. Kusjuures enne teist vabaviset soovitasid Kalevi poolehoidjad 35-aastasel veteranil lauapõrkest abi otsida.

Esimesel veerandajal, mis lõppes Kalevi 25:20 eduseisus, olid märksõnad tartlaste pallikaotused (juba ainuüksi Vytenis Cizauskas tegi esimese viie minutiga kolm pallikaotust) ja rasked visked, mis aitasid neid mängu tagasi, sest minut enne veerandajasireeni olid kalevlased kümnepunktilises eduseisus.

BC Kalev/Cramo mängis finaalseeria avamängus Tartu Ülikooli vastu maha 23-punktilise edu, aga võitis siiski.

Teisel veerandajal, kui kalevlased pöörasid jõuvahekorra veenvalt enda kasuks ja astusid esimese suure sammu mängu võidu poole, jätkasid külalised sealt, kus jäädi avaveerandajal pooleli ehk pallikaotuste tegemisega.

Kui poolfinaalseerias Rapla vastu sai Tartu neid endale lubada, siis finaalseerias Kalev ei andesta ja karistab karmilt. Kalevi kontrarünnakutele Tartul rohtu polnud, sest kiired ja osavad tagamängijad Sten Sokk, Isaiah Briscoe ja Branko Mirkovic lahendasid need kaaslaste abiga hiilgavalt ära. See kõik väljendus ka Saku Suurhalli tablool – suurele puhkepausile mindi Kalevi 55:34 eduseisus.

Teisele poolajale saabusid tartlased selge plaaniga: Kalev tuleb murda maa-alakaitsega! Esimesed kuus-seitse rünnakut, mis Kalev kolmandal veerandajal ette võttis, lõppesid kõik korviga, kuid vahe ei läinud mingi valemiga suuremaks, sest võõrustajad lubasid Tartul kümne minutiga visata suisa 27 silma enda 23 vastu.

Paar minutit enne kolmanda veerandaja lõppu said väljakul omavahel eriti lähedalt kokku koondisekaaslased Talts ja Kristjan Kangur: Tartu mängija käsi käis Kalevi palluri näo juures ning see ajas Kalevi leedulasest peatreeneri Donaldas Kairyse pöördesse. Samal ajal kui juhendaja sõneles abikohtunikuga, jõudis Kangur juba vastase väljakupoolele joosta ja pöidla püsti ajada.

Kalev alustas viimast veerandaega 80:61 eduseisus, mis näis olevat piisav, et seeria avamängus muretu võit kirja saada. Kairys ei soovinud midagi juhuse hooleks jätta, sest kohe neljanda veerandi alguses, kui Tanel Sokk viskas külalistele kolm punkti juurde, võttis leedulane aja maha. Kalevit see probleemide küüsist ei päästnud, sest Tartu vastas 8:0 vahespurdiga ja vähendas vahe kümnepunktiliseks.

Seejärel langes Kalevi poolel viie isikliku veaga välja üsna soliidse mängu teinud Janari Jõesaar. Tartu sai enesekindlust juurde ning jõudis Taltsi, Julius Kazakauskase, Cizauskase ja Steven Cooki korvide toel kaks ja pool minutit enne mängu lõppu ainult ühe (!) punkti kaugusele.

Kalevil ei sujunud rünnakul enam justkui mitte midagi ja Kairys oli sunnitud taas aja maha võtma. Kui eelmisest mõttepausist abi polnud, siis sedapuhku läks see asja ette ja Briscoe individuaalne meisterlikkus vedas Kalevi uuesti mitme punktiga ette. Kaitses jäädi siiski Tartu pidurdamisega hätta. Viimasel rünnakul oli Kristjan Kitsingul võimalus mäng lisaajale viia, kuid tema kolmepunktivise ei tabanud.

Kalev pääses avamängust väga suure ehmatusega ja Tartu noppis enesekindlust, mida läheb seeria teises mängus, mis peetakse neljapäeval samuti Tallinnas, kindlasti vaja. Medalid ei ole veel jagatud.

Kangur: mis siin ikka õiendada, võit tuli

Kalev/Cramo liider Kristjan Kangur tõdes pärast lõpuvilet TV6-le antud intervjuus, et teise poolaja kokkuvajumine poleks tohtinud meeskonda tabada.

«Oleksime pidanud mängu viisakamalt lõpetama, nagu mängisime esimesel poolajal. Aga vähemalt võit tuli. Eks oli igasuguseid asju, miks nad järele tulid: meil oli võidukohustus, nemad said jälle vabalt mängida. Aga mis siin ikka õiendada, võit ju tuli. Meil on ikkagi palju parandamisruumi, ideaalsest mängust oli asi kaugel. Kolmepunktilise võidu järel on raske öelda, et oleme jube enesekindlad.»

Tartu Ülikooli peatreener Priit Vene märkis TV6-le, et kui kaks esimest veerandaega kuulusid tõesti Kalevile, siis kolmandal oldi juba päris kenasti mängus sees. «Lihtsalt ei õnnestunud veel nii hästi, aga tundus, et maa-alakaitse vastu polnud Kalev valmis mängima. Kahjuks läks mäng eksitud vabavisete taha. Lasta vastasel kolme veerandiga 80 punkti visata on liig. Kalev ei üllatanud iseenesest midagi, lihtsalt me jäime nende mängurütmi sisse. See on negatiivne, et kaotus tuli, aga muidu ütleksin, et tänane mäng oli positiivne. Võinuks ju hullemini minna.»

Korvpalli EMV esimene finaalmäng

BC Kalev/Cramo – Tartu Ülikooli 98:95

Kalev: Briscoe 17, Sokk 15, Subotic 14, van der Mars 14, Kangur 11, Mirkovic 10, Jõesaar 9, Dorbek 8.

Tartu: Cizauskas 31, Kasakauskas 15, Sokk 13, Kitsing 13, Talts 10, Cook 7, Eelmäe 6.

Seeria mängitakse nelja võiduni, teine mäng homme Tallinnas.

Märksõnad
Tagasi üles