AFP teatel saadeti kiri nii WADAle kui Rahvusvahelise olümpiakomitee presidendile Thomas Bachile kui Rahvusvahelise paraolümpiakomitee presidendile Andrew Parsonile. Kirjale olid allakirjutanud Venemaa spordiminister Pavel Kolobkov, Venemaa olümpiakomitee president Aleksandr Žukov ja Venemaa paraolümpiakomitee president Vladimir Lukin.
Tõsi, kirjas mainitakse küll süstemaatilist dopingutarvitamist, kuid ei pöörata tähelepanu Richard McLareni uurimises välja toodud tõigale, et ka Venemaa eriteenistus FSB oli asjasse seotud.
«Minu esimene mulje on see, et nad on jõudmas vea tunnistamisele lähemale,» ütles WADA president Reedie pressikonverentsil. «Loodetavasti muudab see asjade käiku!»
Mis on McLareni raport?
WADA poolt endise Moskva antidopingulabori juhi Grigori Rodtšenkovi väiteid uurima määratud sõltumatu uurija, Kanada advokaadi Richard McLareni raporti kohaselt kasutas Moskva dopingulabor Venemaa spordiministeeriumi, eriteenistuse FSB ja WADA-akrediteeringuga abi ning vahemikus 2011–2015 hävitati vähemalt 643 positiivset dopinguproovi.
McLaren rõhutas, et vassimisega tegeleti spordialade üleselt. Teistest eristuvad aga selgelt kergejõustik ja tõstmine, kus positiivseid proove oli vastavalt 139 ja 117. Lisaks ühiselt välja toodud mitteolümpiaaladele ja paraolümpiaaladele anti enam kui 20 positiivset proovi veel maadluses, aerutamises, rattaspordis ja kiiruisutamises. McLareni esitletud tabelis on kokku kirjas tervelt 28 ala ehk nagu ta ise kokkuvõtvalt märkis – enamik tali- ja suveolümpial kavas olevatest aladest.
Skeemi võtmeisik oli raporti kinnitusel spordiministri asetäitja Juri Nagornõhh, kes nimetati ametisse 2010. aastal. Erikorralduse selleks andis Venemaa toonane peaminister Vladimir Putin isiklikult. Alates 2011. aastast teavitati Venemaa olümpiakomitee liiget Nagornõhhi kõigist positiivsetest proovidest, mis Moskva laborisse jõudsid. Seejärel otsustas just Nagornõhh sportlase saatuse – kas positiivne proov mätsitakse kinni või ei vääri patustaja riiklikku kaitset. Värvikad üksikasjad McLareni sõnade kinnituseks võib öelda, et raport kubiseb tõepoolest detailidest, sealhulgas üsnagi värvikatest. Nii on seal näiteks ära toodud Sotši laborisse sissepääsu omavate isikute nimekiri, kus on teiste seas ka vee- ja kanalisatsioonitorude inspektori Jevgeni Blohhini nimi.