Avamerepurjetamise Soome ja Eesti Meistrivõistlustel võidukad Eesti Meedia Sailing Team ja Katariina II

PIRET SALMISTU
, Kalevi Jahtklubi
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Nädalavahetusel Kalevi Jahtklubis toimunud avamerepurjetamise Soome ja Eesti avamerepurjetamise meistrivõistlused olid eestlastele koduvetes äärmiselt edukad.  ORC A klassis Sven Nuutmanni Eesti Meedia Sailing Team Dago jahtklubist, olles avamereetapil kolmas ja skoorides lühirajasõitudes 2-3-2. ORC B klassi meistriks tuli kolmandat aastat järjest Aivar Tuulbergi meeskond Katariina II Pärnu Jahtklubist, võites avameresõidu ja saades lühirajasõitudest kohad 1-1-2.

Euroopa tippvõistlusele sarnase tasemega võistlusel osales ORC A ja B klassis kokku 38 jahti.  Lisaks ORC A ja B klassile osales regatil ka 9 C klassi jahti Soomest ja Venemaalt, kelle jaoks oli see regatt Soome Meistrivõistlusteks ning 3 jahti klassis Multihull.

Reedel purjetati 60-miiline pikk avameresõit ning laupäeval ja pühapäeval kokku kolm tunniajalist lühirajasõitu vastutuule-allatuule rajal Tallinna lahel. 60 meremiili pikkuse avamerepurjetamise etapi kulgu oli reaalajas võimalik jälgida Postimehe portaali vahendusel jahtidele paigutatud GPS-träkkerite abil. Vaata sõitu järgi träkkimise akende kaudu ORC A, B ja C grupile allpool.

Regati kolmas võistluspäev algas pika tuule ootamisega kaldal, kuid pärast keskpäeva saabus oodatud briis. Võistluskomitee peavõistlusjuht Madis Ausmani juhtimisel tegi väga head tööd selleks, et vähemalt üks võistlussõit sellest päevast eelmise kahe päeva kolmele etapile lisaks saada. Oodatud halvima sõidu mahaviset see küll ei võimaldanud, kuid et punktide seisud olid väga pingelised nii mitmegi  meeskonna vahel, andis see sõit veel võimaluse positsioonide parandamiseks.

ORC A klassis võitis Eesti ja Soome meistritiitlid Sven Nuutmanni Eesti Meedia Sailing Team Dago jahtklubist - meeskonnas Juss Ojala, Kaarel Kruusmägi, Marek Harjak, Andres Juul, Mairold Metsaviir, Kristina Truuverk, Christopher Juul, Meelis Kosk.
ORC A klassis võitis Eesti ja Soome meistritiitlid Sven Nuutmanni Eesti Meedia Sailing Team Dago jahtklubist - meeskonnas Juss Ojala, Kaarel Kruusmägi, Marek Harjak, Andres Juul, Mairold Metsaviir, Kristina Truuverk, Christopher Juul, Meelis Kosk. Foto: Piret Salmistu

ORC A klassis, kus võistles 18 jahti (10 Soomest ja 8 Eestist), läks liidripositsiooni kaitsma Sven Nuutmanni Eesti Meedia Sailing Team Dago Jahtklubist. See neil ka õnnestus. Esimese koha sõidust sai 2017.a Euroopa meisterjaht Xini Freedom Martin Estlanderi juhtimisel Soomest, kuid vaid seitse sekundit kaotust andis teise koha Eesti Meedia meeskonnale ja sellega ka regati Baltic Offshore Week võidu 11,2 punktiga ning Eesti ja Soome meistritiitlid. Selle sõidu kolmanda koha sai Kalevi Jahtklubi 2014.a maailmameisterjaht Forte Tammo Otsasoo juhtimisel, mis tõstis nad lõppkokkuvõttes skooriga 21,6 punkti poodiumi teisele kohale. Pronksmedalid riputati kaela Soome meeskonnale Ramdata Sakari Laulajaineni juhtimisel, ühepunktilise kaotusega Fortele.

ORC A klassi võidukas esikolmik regatil Baltic Offshore Week 2018
ORC A klassi võidukas esikolmik regatil Baltic Offshore Week 2018 Foto: Piret Salmistu

Eesti Meedia Sailing Team’i kapten Sven Nuuutmann, roolimees Juss Ojala ja taktik Kaarel Kruusmägi kommentaarid. „Hooaja põhieesmärgid meeskonna jaoks on Baltic Offshore Week ja maailmameistrivõistlused juulikuus Hollandis. Suurim üllatus on see, et jahi ja meeskonna nii kiiresti käima saime. Lasime jahi vette 18. aprillil ning sellest ajast alates on tehtud kõvasti tööd ja trenni. On kogetud pea kõiki ilmaolusid, välja arvatud tugevat tormi. Selle regati alguses pelgasime ise pigem vaikseid tuuli, sest X-41 tüüpi jahtidel on nendes tingimustes kindlasti kiirem käik. Seetõttu on regativõit meile suur rõõm ja ka üllatus. Hea tunne paadi osas tekkis juba E4 karikavõistlusel maikuus ja see kinnistus ka Helsingis peetud lühirajasõitude regatil WB-Sails ja pikal Suursaari regatil. Tänase viimase sõidu suurim eesmärk oli vältida riske ja karistusi, valisime keerutavas tuules konservatiivselt raja keskosa, startisime pigem ettevaatlikult ja lõppkokkuvõttes vaid seitse sekundit kaotust võitjale tasusid selle konservatiivse strateegia ära. Sõidu äärmiselt tihedat konkurentsi näitas ka see, et kaheksa jahti lõpetas ühe minuti sees. Keerutavad tuuled andsid meile ka kindlasti võimaluse X-41 tüüpi jahtidele kannule astuda, ühtlase tuulega oleks see meile kindlasti raskem olnud. Kõige suurem üllatus meile sellel regatil oli pigem punktiskooris kõrgema väärtusega avameresõidu kolmas koht, sest ka seda sõitu läksime konservatiivselt purjetama, kuna selle sõidu tulemust ka üldkokkuvõttes maha arvata ei saa. Kuid kõikide sõitude stabiilselt kõrged kohad näitavad, et oleme õigel teel. Kindlasti on meil ka kokku saanud äärmiselt äge meeskond, kellest mitmed Hiiumaa taustaga lapsepõlvest peale koos purjetanud sõbrad.  Sven Nuutmanni ja roolimees Juss Ojala koostöös see tiim kokku on pandud. Tiitli võitmise teeb eriti magusaks see, et grupis võistles koos terve hulk nii Euroopa kui ka maailmameistrivõistlustelt tiitleid ja kõrgeid kohti toonud meeskondi. Eraldi tahaks kiita ka peavõistlusjuht Madis Ausmani ja tema meeskonna tööd, sest merel toimuv oli väga hästi korraldatud, otsused kiired ja õiged ning avamereetapi rada väga hea.“

ORC A klassi tulemused

Võitu tähistati niiviisi: 

20 osavõtjaga ORC B klassis (8 jahti Soomest ja 12 Eestist) tegi pühapäeval head sõitu Kalevi Jahtklubi jaht Directo Alar Volmeriga roolis võttes sõiduvõidu 50-sekundilise edumaaga Aivar Tuulbergi Katariina II ees Pärnu Jahtklubist. 2016.a Euroopa meistermeeskonnale Katariina II oli sõidu teine koht piisav lisa eelnevatele etapivõitudele, et kindlustada endale kolmandat aastat järjest  nii Eesti kui ka Soome selle klassi meistritiitel 5,4 punktiga. Kalevi Jahtklubi jaht My Car Harles Liiviga roolis hoidis kindlalt senist teise koha positsiooni regati lõpuni, saades viimaselt etapilt küll kaheksanda tulemuse, kuid kokkuvõtteks neile 14,8 punkti ja hõbemedalid. Directo Alar Volmeriga roolis lükkas aga pühapäevase sõiduvõiduga  seniselt kolmandalt positsioonilt möödunud aasta hõbemedalijahi Bianco Soomest ning Directo meeskonnale kuuluvad 2018. a Eesti ja Soome meistrivõistluste pronksmedalid.

ORC B klassi võidukas esikolmik regatil Baltic Offshore Week 2018
ORC B klassi võidukas esikolmik regatil Baltic Offshore Week 2018 Foto: Piret Salmistu
B klassi meistriks tuli kolmandat aastat järjest Aivar Tuulbergi Katariina II Pärnu Jahtklubist, meeskonnas Lorenzo Bodini, Karl-Hannes Tagu, Peter Saraskin, August Luure, Kevin Grass, Henri Lepik, Jaan Akermann.
B klassi meistriks tuli kolmandat aastat järjest Aivar Tuulbergi Katariina II Pärnu Jahtklubist, meeskonnas Lorenzo Bodini, Karl-Hannes Tagu, Peter Saraskin, August Luure, Kevin Grass, Henri Lepik, Jaan Akermann. Foto: Piret Salmistu

Katariina II meeskonna nimel ütles kapten Aivar Tuulberg pärast kolmandat korda järjest seda regatti võites: „Meil on ilma liialdamata parim meeskond, ilma kelleta sellist tulemust ei tuleks, ükskõik kui hea paat ka ei oleks. Taktik Lorenzo Bodini ja roolimees Karl-Hannes Tagu koos purjemeistrist Peter Šaraškiniga on meie jahi aju ja nende kolmeaastane koostöö nii purjetades kui ka jahti talvel ette valmistades on meile edu kindlustanud. Väga suur tänu ja tunnustus kuulub aga Harles Liivile ja My Cari jahi meeskonnale, kellega konkurents teeb ka meid tugevamaks. Fair play oli meievahelise võistluse märksõnaks ja seepärast on meil nende suhtes suur respekt. Meie võit oli sel aastal mingitel hetkedel ka noatera peal, kuid õnn oli meie poolel ja suutsime oma tugevused realiseerida kolmandat aastat järjest meistritiitleid võites.“

Katariina II roolimees Karl-Hannes Tagu lisas, et seda regatti oodati eelmise kahe aasta võidu järel suure huviga ja ootused olid muidugimõista kõrged. „Konkurents ja tase on meil siin kõvasti tõusnud ja ise oleme ka sellesse kõvasti panustanud nii talvel paati ette valmistades kui ka hooaja alguse regattidega. Oleme oma paadi ja purjed teinud vastavaks laia ampluaaga ilmatingimustele, kuid rohkem meeldivad meile tugevamad tuuled. Taktik Lorenzo Bodini Itaaliast on meie tiimis juba kolmandat aastat ja temaga koostöös oleme vaid paremaks saanud. Peened nüansid purjede valiku ja trimmi osas pannakse paika enne igat sõitu. Ta on väga nõudlik nii enda kui ka tiimi suhtes, kuid vastastikku respekteeritakse ka üksteise arvamusi .“

ORC B klassi tulemused

ORC C klassi võitja ja Soome meister - PENELOPE FIN10605 (First 31.7), HSK, Perttu Rönkkö, Miika Kalliokari, Jussi Pekkarinen, Saara Sumiala, Oskari Vetriö, Jani Heino, Filip Store.
ORC C klassi võitja ja Soome meister - PENELOPE FIN10605 (First 31.7), HSK, Perttu Rönkkö, Miika Kalliokari, Jussi Pekkarinen, Saara Sumiala, Oskari Vetriö, Jani Heino, Filip Store. Foto: Piret Salmistu

ORC C klassis, kus võistelda vaid Soome Meistritiitlite eest ja kus osales 8 Soome ja 1 Venemaa meeskond, tuli võitjaks Perttu Rönkkö jaht Penelope 8,4 punktiga. Teise koha medalid sai kaela Markku Kotisalo meeskond jahil Fun First, kaotust võitjale 1,2 punkti. Kolmanda koha sai siin klassis Heikki Vesalaineni meeskond jahil Uhuru. Kõik meeskonnad on klubist Helsingfors Segelklubb.  

Mitmekereliste ehk Multihull klassi regati võit läks Heikki Jürilo jahile Cremefraes EST727 Kalevi Jahtklubist, meeskonnas veel Kalev Saluri, Julius Tarand, Indrek Ilves.
Mitmekereliste ehk Multihull klassi regati võit läks Heikki Jürilo jahile Cremefraes EST727 Kalevi Jahtklubist, meeskonnas veel Kalev Saluri, Julius Tarand, Indrek Ilves. Foto: Piret Salmistu

Mitmekereliste ehk Multihull klassi regati võit läks Heikki Jürilo jahile Cremefraes EST727.

Kõik tulemused

ORC A klassi esikolmik:

1. EESTI MEEDIA SAILING TEAM EST850 (One Off), Dago Jahtklubi, Sven Nuutmann, Juss Ojala, Kaarel Kruusmägi, Marek Harjak, Andres Juul, Mairold Metsaviir, Kristina Truuverk, Christopher Juul, Meelis Kosk – 11,2 p 

2. FORTE EST475 (X-41), Kalevi Jahtklubi, Tammo Otsasoo, Jaak Jõgi, Kalev Kaal, Martin Kaal, Indrek Rajangu, Ando Raud, Veiko Sepp, Kalev Vapper, Marko Nüüd, Meelis Nurk – 21,6 p

3. RAMDATA FIN11611 (Salona 37), KLV,  Sakari Laulajainen, Anssi Ryökäs, Jutta Laulajainen, Enni Lehtonen, Sami Nuopponen, Mikael Lindberg, Sini Lind, Jari-Pekka Tiesmäki, Juuso Salmi, Julia Karjula – 22,6 p

ORC B klassi esikolmik:

1. KATARIINA II EST646 (Arcona 340),  Pärnu Jahtklubi, Aivar Tuulberg, Lorenzo Bodini, Karl-Hannes Tagu, Peter Saraskin, August Luure, Kevin Grass, Henri Lepik, Jaan Akermann – 5,4 p

2. MY CAR EST535 (X-35), Kalev Jahtklubi, Harles Liiv, Vahur Talv, Janno Hool, Raido Rebane, Ksenia Jemeljanova, Tomy Saaron, Margus Reimann, Riho Koost – 14,8 p

3. DIRECTO EST998 (Italia 9.98), Kalevi Jahtklubi, Alar Volmer, Oleg Egipte, Vahur Nurm, Edward Ždanovitš, Aadu Vooglaid, Heiki Laanmets, Piret Veerus, Risto Laidla – 21,6 p

ORC C klassi esikolmik:

1. PENELOPE FIN10605 (First 31.7), HSK, Perttu Rönkkö, Miika Kalliokari, Jussi Pekkarinen, Saara Sumiala, Oskari Vetriö, Jani Heino, Filip Store  - 7,2 p 

2. FUN FIRST FIN10317 (First 31.7), HSK, Markku Kotisalo, Heidi Haapanen, Lotta Muukkonen, Kate Piipari, Toni Pajari, Hannu Klliomaa, Josefina Alander, Pessi, Pursiainen, Josefina Alander – 7,4 p

3. UHURU FIN10879 (First 31.7), HSK, Heikki Vesalainen, Joran Hasenson, Karolina Pohjanheimo, Jonna Westergren, Jannika Vesalainen, Antti Vesalainen, Antti Raininko – 7,8 p

Multihull klass:

1. CREMEFRAES [cre:mfre:sh] EST727, Kalevi Jahtklubi, Heikki Jürilo, Kalev Saluri, Julius Tarand, Indrek Ilves – 4p

2. DRAGONFLY 25 EST573, Kalevi Jahtklubi, Raul Feldt, Roman Ventsel – 10p

3. DRAGONFLY 28 EST253, Kalevi Jahtklubi, Taavi Lind, Isabella Glauskaite, Kaupo Jälle

Regati kodulehekülg balticoffshoreweek.org

Regati Facebooki lehekülg Baltic.Offshore.Week

ORC A, ORC B, multihull jahtide grupi avameresõidu etapp:

ORC C jahtide grupp alustas avamereetappi Helsingist:

Regatti Baltic Offshore Week (BOW), mille raames selguvad Eesti ja Soome avamerepurjetamise ORC klassi meistrid, on enam-vähem vaheldumisi aastatel peetud Soome lahe põhja- ja lõunakaldal juba alates aastast 2008. Tänavu oli regati võõrustamise kord jälle eestlaste käes ning regatt toimus 14.-17. juunil. Regatt avati 14. juunil kell 18 Pirital, Kalevi Jahtklubis ja regati lõputseremoonia toimus 17. juunil Kalevi Jahtklubi sadamas.

Foto: Kalevi Jahtklubi

Avamerepurjetamise ORCi ja IRC klassi Eesti meistrivõistlusteks oli BOW 2008.a ja 2009.a. Vahepealsetel aastatel selgusid Eesti  ORC klassi meistrid Muhu Väina regatil, kuid aastast 2014 on Eesti meistreid selgitatud aina kasvavas tugevas konkurentsis jällegi BOWi raames, millel tüüpiline ORC klassi tiitlivõistluse formaat.

Viimasel kahel aastal on kahes – A ja B grupis – omavahel mõõtu võtnud ca 40 jahti. Regati väga tugevat taset näitab see, et võidud on koju viinud maailmas tiitleid noppinud meeskonnad.

Kaks aastat järjest, 2016 ja 2017 on B grupi võitjaks tulnud ORC Euroopa kulla ja hõbeda omanik, Aivar Tuulbergi Katariina II; A grupis tuli 2016.a. Soome ja Eesti meistriks X-41 maailmameister aastast 2012 Aaro Cantelli Normet Soomest ning möödunud aasta BOWi A grupi võitja, Martin Estlanderi Xini Freedom Soomest, krooniti pärast BOWi Poolas ka ORC Euroopa meistriks. Neile tiimidel on alati kõva konkurentsi pakkunud muidugi suur hulk teisi tugevaid tiime nii Eestist kui ka Soomest. 

Laupäevane võistlus järelvaadatavana:

Pühapäevane võistlus järelvaadatavana:

Tagasi üles