Serbia vutijuht süüdistab FIFA-t «räiges röövimises», peatreener soovitas kohtuniku Haagi tribunali ette saata

Serbia peatreener Mladen Krstajic (vasakul) ja jalgpalliliidu president Slavisa Kokeza.

FOTO: MARKO DJURICA / REUTERS / Scanpix

Kired reede õhtul peetud jalgpalli MM-finaalturniiri E-alagrupi kohtumise Šveits - Serbia (2:1) ümber on jätkuvalt kõrged. Kurje sõnu on tarvitanud nii Serbia jalgpalliliidu juht kui ka peatreener. Viimase suhtes algatas FIFA uurimise, nagu ka Šveitsi mängijate Granit Xhaka ja Xherdan Shaqiri osas.

Serbia jalgpalliliidu president Slavisa Kokeza oli väga pahandatud, et kohtumist määrati vilistama Saksamaa kohtunik, kelle mõned otsused - eriti Aleksandar Mitrovici kasuks mitte määratud penalti - ajasid Serbia leeril harja punaseks.

«Küsimus ei ole ainult VAR-is, vaid kohtunike nimetamise eest vastutavad inimesed on kogu selle asja just niimoodi üles seadnud. Teame ju väga hästi, et enam kui pooled Šveitsi elanikud on sakslased,» teatas Kokeza. «Meeskonna personal, mängijad, Serbia rahvas - kõik on mõnede FIFA ametnike poolt korraldatud ebaõigluse tõttu pettunud.»

Serbia alaliit koostas protestikirja, mille laekumist FIFA ka kinnitas, aga lisas, et rohkem nad teemat ei kommenteeri. Kui Kokezalt uuriti, millist vastust ta FIFA-lt soovib, kostis ta: «Tervele Euroopale ja maailmale on selge, et Serbiat rööviti räigelt. Ma ei eelda, et FIFA astuks samme säärase räige röövi vältimiseks tulevikus, sest, nagu ma ütlesin, see kõik sündis teadlikult.»

Kokeza kritiseeris ka Šveitsi väravad löönud Xhaka ja Shaqiri tähistamisi - Serbiast nende tahte vastaselt lahku löönud Kosovost pärit albaanlased matkisid žestiga Albaania lipul olevat kahepealist kotkast. Lisaks pahandasid Kokezat ka Shaqiri jalgpallisaapad, millest ühel on kujutatud Šveitsi ja teisel Kosovo lipp.

«Terve jalgpallimaailm peab selle hukka mõistma. Värava tähistamine polnud Šveitsi mängijate ainuke provokatsioon. Ühe mängija jalgpallisaapal oli mitte-eksisteeriva riigi lipp,» teatas Kokeza.

Siinkohal Serbia alaliidu juht valetas teadlikult, sest Kosovo on tunnustatud nii enamike ÜRO liikmete, kui ka FIFA ja UEFA poolt. Tõsi, Serbia protesteeris ägedalt Kosovo mõlema jalgpalliorganisatsiooni liikmeks võtmise vastu, aga tulutult. Seega jalgpallisaapal oleva lipu pärast ei tohiks Shaqirit pahandus oodata, sest Kosovo on erinevalt Serbia jalgpalliliidu presidendi soovist ja arvamusest reaalselt eksisteeriv riik.

Aga värava tähistamise osas algatas FIFA uurimise nii Xhaka kui ka Shaqiri suhtes. Samuti ka Serbia jalgpalliliidu suhtes (fännide käitumine ja nende poolt eksponeeritud poliitilised ja solvavad plakatid) ja ka Serbia peatreener Mladen Krstajici suhtes seoses mängu järgsete kommentaaridega.

Ilmselt puudutab see viimane Krstajici sõnu Serbia ajakirjandusele. Kui rahvusvahelise pressiga rääkides jäi peatreener vaoshoituks, siis hiljme mitte. Näiteks peakohtuniku Brychi kohta teatas ta: «Ma ei annaks talle ei kollast ega punast kaarti, vaid saadaks ta Haagi. Siis võiksid nad tema üle kohut pidada samamoodi, nagu tehti meiega.»

Serbias valitseb teatavasti laialdane rahulolematus ja leppimatus mullu detsembris töö lõpetanud endise Jugoslaavia sõdades toimunut menetlenud Haagi tribunali otsustega, millega mõisteti mitmed serblased süüdi sõjakuritegudes.

Serbia kaotas laupäeval Šveitsile 1:2 läbi Shaqiri 90. minuti värava. Tegu oli esimese kohtumisega sel MMil, mille kaotusseisu jäänud meeskond suutis võita (teine säärane oli eilne Saksamaa - Rootsi duell).

E-alagrupi tabeliseis enne viimast vooru on: Brasiilia 4, Šveits 4, Serbia 3, Lõuna-Korea 0. Serbia vajab edasipääsemiseks viimases voorus Brasiilia vastu võitu. Viigist võiks serblastele piisata vaid juhul, kui Šveits kaotaks lootused kaotanud Lõuna-Koreale.

Tagasi üles