Video: mõistuse kaotanud vormelilootus rammis meelega meeskonnakaaslase autot

Kristjan Jaak Kangur
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Santino Ferrucci on tänavu osalenud ka kahel IndyCari etapil, ent pole sealgi auto lõhkumisest pääsenud.
Santino Ferrucci on tänavu osalenud ka kahel IndyCari etapil, ent pole sealgi auto lõhkumisest pääsenud. Foto: Carlos Osorio / AP / Scanpix

Kuidas tõmmata üheainsa nädalavahetusega rasvane kriips peale oma unistustele kunagi vormel 1 sarjas kihutada? See on tegelikult väga lihtne. Sest milline tiim tahaks palgata sõitjat, kes surub oma meeskonnakaaslase nädalavahetuse jooksul mitu korda rajalt välja, rammib teda meelega pärast ruudulipu langemist rehvijahutusringil ning tagatipuks saadab vormeliroolis istudes tekstisõnumeid?!

Tundub täiesti mõistusevastasena, ent just nii Tridenti võistkonda kuuluv ameeriklane Santino Ferrucci lõppenud nädalavahetusel Silverstone'is tegi. Esmalt sai ta pühapäevasest sprindisõidust disklafi, kuna surus möödumist üritanud meeskonnakaaslase Arjun Maini neljandas kurvis turvaalale. Kui 20-aastane Ferrucci pärast sõitu kohtunike juurde vahejuhtumi kohta aru andma kutsuti, ei ilmunud ta kohale.

Pärast sõidu lõppu sai Ferrucci aga hakkama millegi enneolematuga – kui finišilipp oli langenud, sõitis ta tagasi boksi suundudes Maini autole lihtsalt tagant otsa. Tridenti võistkond kinnitas kohtunikele ise, et tegu oli ettekavatsetud ja tahtliku liigutusega. Muide, Ferrucci ise ei ilmunud ka selle juhtumi arutlusele.

Rahvusvaheline Autoliit nalja ei mõistnud ning määras Haasi vormel 1 tiimi noorte sõitjate programmi kuuluvale Ferruccile nelja sõidu ehk kahe etapi pikkuse võistluskeelu. See tähendab, et osavõistlusi Budapestis ja Spas peab ameeriklane kõrvalt vaatama ning tasuma lisaks 60 000 euro suuruse rahatrahvi.

Kuid seegi polnud veel kõik, sest enneolematul kombel märkas FIA delegaat Ferruccit boksiteel sõitmas, kinnas käest võetud ja telefon käes. Antud juhtumi eest määrati talle 6000 euro suurune trahv, sest ta rikkus koguni kahte reeglit – esiteks peab sõitja roolis olles kindaid käes kandma ja teiseks ei tohi endastmõistetavalt autos olla mingit kõrvalist eset, veel vähem juhtmevaba seadet.

«Mu meeskonnakaaslase ajuga on midagi lahti,» kommenteeris kokkupõrke järel tabavalt Maini. Ferrucci vastus oli aga samuti erakordselt kummaline. «Ütleb see, kes raadiosides vingub. Andsin just keelatud ainete kohta proovi, nii et olen puhas poiss,» pidas ameeriklane vajalikuks kiidelda. «Kui näidataks, mida sa mulle sõidu ajal tegid, oleks ehk rohkem mõistjaid.»

Trident Racing tegi avalduse, mille toonist võib mõista, et Ferruccil ei pruugi ka pärast võistluskeeldu enam meeskonda tagasiteed olla. «Trident peab vajalikuks näidata üles toetust Arjun Mainile ja tema perekonnale, vabandades Santino Ferrucci ja teda saatnud isa ebasportliku ning ennekõike täiesti ebainimliku käitumise pärast, mida Arjun pidi taluma varemgi, mitte ainult viimasel nädalavahetusel,» seisis teates. «Juhtunust tulenevate lepinguküsimustega tegelevad meie advokaadid. 12 aasta jooksul, mil meie tiim on tegutsenud, pole me midagi ligilähedastki näinud. Vabandame selle vaatemängu eest, mida kahetsusväärsel kombel pakkusime.»

Ka Haasi tiimijuht Günther Steiner lausus, et on vahejuhtumist teadlik. «Nägin seda telerist. Ma ei kuulnud heli ega taibanud kohe, mis toimus, aga mulle anti teada, et on probleeme. Tegelen nendega alanud nädalal, kui olen saanud lisainfot. Praegu ei ole mul piisavalt palju teadmisi, et midagi kommenteerida,» lausus Steiner portaalile Motorsport.com. Ferrucci on kolmandat aastat järjest palgal Haasi testisõitjana.

Tagasi üles