Kantar Emor: jalgpalli MM purustas varasemad vaatajarekordid

Postimees Sport
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Prantsusmaa jalgpallikoondise MM-i võidu tähistamine Moskvas Lužniki staadionil.
Prantsusmaa jalgpallikoondise MM-i võidu tähistamine Moskvas Lužniki staadionil. Foto: Pro Shots Photo Agency

Äsja Venemaal finaalini jõudnud jalgpalli maailmameistrivõistlused ületasid televaatajate hulgalt kõik varasemad rekordid – neid, kes vaatasid kasvõi üht mängu vähemalt 20 minutit järjest, oli tervelt 817 000 ehk 67,5 protsenti Eesti elanikest.

Võrdluseks - 2010. aastal Lõuna-Aafrika Vabariigis toimunud võistlusi jälgis 761 000 eestimaalast, 2006. aasta MMi Saksamaal 752 000 inimest ning 2014. aasta Brasiilia suurvõistlusi vaid 655 000 Eesti elanikku. Venemaal toimunud MMi ei ületa Eestis populaarsuselt ka ükski sel ja läinud kümnendil toimunud EM.

Finaali Prantsusmaa ja Horvaatia vahel vaatas keskmiselt 184 000 inimest, silmapaaride hulgalt järgnesid Inglismaa-Horvaatia ja Prantsusmaa poolfinaalid. Kaheksandikfinaalidest oli populaarseim Horvaatia ja Taani mäng, veerandfinaalidest Venemaa ja Horvaatia vaheline mõõduvõtmine. Alagrupimängudest huvitas vaatajaid enim Argentiina ja Horvaatia jalgpallilahing. Samas on need vaid ETV ja ETV2 vaatajaarvud ilma venekeelse ETV+ jälgijateta, milles näidati mänge samaaegselt ERRi peakanalitele venekeelsete kommentaaridega.

ETV+ leiti venekeelsete poolt üles

Võistluste populaarsusesse panustasid tublisti ka Eesti venekeelsed elanikud, kes kergitasid ETV+ reitingu enneolematusse kõrgusse -  nii jälgis vähemalt üht MMi mängu venekeelsest telekanalist vähemalt 20 minutit 273 000 inimest. ETVs oli jälgijaid 558 000 ja ETV2s 532 000. 14. juunist 15. juulini kestnud võistluste ajal kasvatasid Eesti venekeelsed elanikud ETV+ osatähtsuse oma teleri vaatamisele kulunud ajast üheksa protsendini, mis jäi veidi alla vaid PBK ja RTR Planeta vaadatavusele. Mais oli ETV+ osa veel 2,5 protsenti ja jaanuaris 1,5 protsenti.

«Võistluste näitamisele kehtestatud riigipõhised piirangud, mis lubasid Eestis võistlusi legaalselt jälgida üksnes siinsetest telekanalitest, oli kindlasti üks tegur, mis andis eestivenelastele hoogu ETV+ kanali vaatamiseks MMi ajal,» märkis Kantar Emori uuringuekspert Elvin Heinla. «Samas võib loota, et kui ETV+ juba nii paljude poolt telekapuldilt üles leiti, satuvad siinsed venekeelsed vaatajad seda ehk edaspidigi sagedamini jälgima.»  

Enimvaadatud mäng jääb 2006. aastasse

Heinla lisas, et ehkki maailmameistrivõistluste üldine vaadatavus on kerkinud, jäi Prantsusmaa-Horvaatia finaali ETVst jälginud keskmiselt 184 000 inimest selle ja läinud kümnendi EMide ja MMide enimvaadatud mängude edetabelis kümnendale kohale. 2006. aasta 9. juulil vaatas Prantsusmaa ja Itaalia finaalmängu ETVst keskmiselt 254 000 inimest, 2010. aasta finaali Hollandi ja Hispaania vahel jälgis aga 222 000 silmapaari.

«Samas ei tohi unustada, et  praegu on Eesti telemaastik varasemast killustunum ETV ja ETV2 ning siinse venekeelse telekanali vahel, varem meil ju puudus ETV+,» märkis Heinla. «Küllap jälgisid paljud siinsed venelased enne ETV+ loomist ka eestikeelseid jalgpalliülekandeid, kergitades mängude vaadatavust nii ETVs kui ETV2s, nüüd aga on neil omakeelne vaatamisvõimalus.»

Juuni keskpaigast juuli keskpaigani kahanes võrreldes maikuuga ka kõigi kolme peamise eestikeelse telekanali osa inimeste teleri vaatamisele kulutatud ajast, mis on Heinla kinnitusel suvel tavapärane. Hoolimata suurvõistlustest kahanes isegi ETV osa, sest hooajaprogramm on puhkusel. Küll aga tegi just tänu jalgpallile ilvesehüppe ETV2, mille osa oli veel mais 3,3 protsenti, MMi ajal aga juba kümnendik.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles