Nädala alguses avalikuks tulnud heinolipulik kurblooline juhtum Kristo Galetaga on tagajärg, mitte põhjus. Põhjused on palju sügavamal ja tõsisemad, kui arvata oskame.
Inimesed, kellel on piisav materiaalne heaolu isiklikult tagatud, tekib teatud vanuses vajadus ühiskondliku tunnustuse järele, milles pole midagi halba. See on isegi tunnustust vääriv. Aga tõsiseks probleemiks muutub see siis, kui heategevuse sildi all hakatakse ajama oma asja ning seda mitte kõige ausamate ja õilsamate vahenditega.
Nii juhtus ka Eesti kergejõustikuga. 2006. aastal võimule tulnud seltskond tegi head, suure avalikustamise ja kaasamisega tööd kuni aastani 2012. Siis toimus muutus, kui organisatsioon muutus kinniseks, otsused salajaseks ning kaasamine kadus.
Kõik läks samamoodi edasi, varjatult otsustades, varjatult raha kasutades.
Tekkis kindel soov rahavoogusid salaja juhtida. Selleks tehti SA Rahvusvahelised Kergejõustikuüritused, mille aastaaruannetest võib näha, et rahasummad olid spordi mõistes soliidsed. Aga käsutasid neid summasid ainult paar inimest, teisi ei lastud ligilähedalegi. Korduvatele küsimustele tulid ebamäärased vastused, mis kõik lõppesid informatsiooni jagamisest keeldumisega.
Isegi kui pakkusin finantsdokumentidega tutvumise eest 7200 eurot, keelduti ning teatati, et audiitor on ju selle ometi kinnitanud ja kõik õigeks tunnistanud. Armas spordirahvas, audiitor ei uuri rahade ausat kasutamist, tema kinnitab ainult dokumentide vormistamise seaduspärasust ning ei miskit rohkem!
Kuigi vahepeale jäi veel kuulus «Pealtnägija» saade, kus Risto Mätas ja Mehis Viru avasid alaliidu telgitaguseid, olukord ei muutunud. Kõik läks samamoodi edasi, varjatult otsustades, varjatult raha kasutades.