Hääletuse lõpuni on jäänud

Avalöögi eel kõik sassis: mis uss närib Jose Mourinhot?

jaga E-post prindi artikkel saada vihje Loe ja lisa kommentaare

Jose Mourinho ei ole rahul. Millega? Mitte millegagi!

FOTO: JASON CAIRNDUFF/Action Images via Reuters / Scanpix

Inglismaa jalgpalli kõrgliiga uus hooaeg saab täna avalöög, kui Manchester United võõrustab kell 22.00 algavas kohtumises paari aasta tagust üllatusmeistrit Leicester Cityt. Peatreener Jose Mourinho on aga tekitanud hooaja eel oma väljaütlemistega olukorra, kus näib, et Unitedis on valesti kõik, mis saab valesti olla. 

Mees, kes kuulutas end kord ise eriliseks, seisab silmitsi tõestamisvajadusega. Mitte küll tema enda, vaid kogu ülejäänud jalgpallimaailma jaoks. Kas Mourinhos on veel tipptreeneri ainest ja kas ta suudab panna Manchester Unitedi uuesti tõsiselt tiitlile konkureerima?

Kui võtta kõiki Mourinho väljaütlemisi pressikonverentsidel tõe pähe, on tegu egomaniakiga, kes näeb vigu ainult kõigis teistes, iial aga mitte endas. Teadjatele on pilt pisut rahulikum – Mourinho taktika näeb juba aastaid probleemide korral ette tule enda peale tõmbamist ning enamasti teeb ta seda lihtsalt moel, ajades otsesõnu öeldes suust välja täielikku jama.

Aastaid on see ka töötanud, sest ajakirjandus lööb aina tema sõnade ümber vahtu ja jätab mängijad selle võrra rohkem rahule. Kuid tänavu näib, et Mourinho ja Unitedi juhtkonna vahelt on tõepoolest läbi jooksnud must kass, kellel kaelas silt «üleminekud».

Terve hooajaeelse USA-tuuri veetis portugallane kaeveldes, et peab meeskonda ostude abil tugevdada saama. Muidu polevat kõrgetest kohtadest juttugi. Mullu viimase viisaastaku parima tulemuse teinud ehk liigas teisena lõpetanud Unitedi jaoks tähendaks «kõrge» koht tänavu kevadeni kaasarääkimist liigatiitli jagamisel ning edukat esinemist Meistrite liigas, kus saadi mullu kaheksandikfinaalis ootamatult lüüa Sevillalt.

Kui läheb teisiti, ei näe ilmselt keegi enam Mourinhos meest, kes võiks vähemalt korrakski Sir Alex Fergusoni aegade hiilguse taastada. Niigi nurisevad fännid juba selle üle, et portugallane on muutnud Unitedi rõõmutu ja väheresultatiivse jalgpalli etaloniks.

Oma pitseri vajutab Unitedi tegemistele ka asjaolu, et hulk põhimehi pole MMist taastumise järel treeningmängudes siiani kaasa löönud. Ennekõike võetakse luubi alla prantslased MM-tiitlini juhtinud Paul Pogba. Kas maailma üks kallimaid jalgpallureid suudab lõpuks ka klubisärgis pakkuda nädalast nädalasse hinnasildile vastavaid esitusi? Või on Mourinho kaitsest lähtuv mängutaktika tema jaoks ikkagi liialt kammitsev?

Hooaja alguse kalender on soosiv – viiest esimesest mängust võib United vabalt unistada täispanga ehk 15 punkti korjamisest. Ent sama hästi võidakse seal ka mitu korda koperdada ning sel juhul on Mourinhol kohe selg vastu seina.

Portugallane on varemgi suurklubist suure pauguga lahkunud – meenutagem kas või, kuidas sai lõpu tema esimene ametiaeg Chelseas. Igal juhul on United teelahkmel, iseküsimus on vaid, kas suured otsused langevad hooaja keskel või alles lõpus.

Tagasi üles