Üheksakesi jäänud Eesti kaotas Iirimaale 0:4

Viktor Kassai näitab Andrei Stepanovile punast kaarti.
Viktor Kassai näitab Andrei Stepanovile punast kaarti. Foto: Liis Treimann

Eesti jalgpallikoondise sajandi mäng ehk Euroopa meistrivõistluste valikturniiri play-off'i avamäng Iirimaaga kujunes Eestile üsna nukraks - üheksakesi jäänud sinisärgid kaotasid Iirimaale 0:4.

Iirimaa asus mängu juhtima 13. minutil Keith Andrewsi väravast, kuid 35. minutil teenis Andrei Stepanov teise kollase kaardi ning pidi väljakult lahkuma. Teist poolaega alustas Iirimaa väga agressiivselt ning Jon Walters viis külalised 67. minutil 2:0 juhtima, neli minutit hiljem kasvatas iirlaste eduseisu nende koondise kapten Robbie Keane, kes realiseeris 88. minutil ka penalti.

77. minutil jäi Eesti üheksakesi, kui kapten Raio Piiroja teenis teise kollase kaardi. Penaltiolukorras teenis kollase kaardi väravavaht Sergei Pareiko, mis tähendab, et Dublinis ei saa Pareiko teisipäeval Eesti väravas seista.

Iirimaa on nüüd kaotuseta püsinud kümme mängu, tänane oli aga suurim võit, mis Iirimaa Giovanni Trapattoni käe all on saanud.

21:45

Eesti algkoosseis: Sergei Pareiko, Enar Jääger, Andrei Stepanov, Raio Piiroja, Ragnar Klavan, Tarmo Kink, Aleksandr Dmitrijev, Martin Vunk, Dmitri Kruglov, Konstantin Vassiljev, Jarmo Ahjupera.

21:45

Iirimaa algkoosseis: Shay Given, Stephen Kelly, Sean St Ledger, Richard Dunne, Stephen Ward, Glenn Whelan, Aiden McGready, Keith Andrews, Damien Duff, Jon Walters, Robbie Keane.

21:49

Mäng algas!

21:50

1. minut Pall iirlaste käes

21:51

3. minut Walters katsetab Pareiko valvsust, ent Pareiko on omal kohal

21:55

6. minut Pressing eestlaste värava alla, ent ohtlikku olukorda ei sünni

21:56

7. minut Ahjupera pallib Klavanile, ent pall läheb auti ja mäng liigub pärast audisisseviset iirlaste kätte.

21:57

9. minut Pareiko lööb taas palli mängu. Viga Ahjupera vastu.

21:58

9. Esimene ohtlik olukord tekkimas iirlaste värava all, ent Klavani karistuslöögist lendab pall üle otsajoone.

22:00

11. minut Esimene nurgalöök Eesti koondisele.

22:00

11. minut Iiri väravavaht püüab nurgalöögist löödud palli

22:01

13. minut Iirimaa lööb värava

22:03

Andrews teeb skooriks 1:0, Eesti kaotuseisus

22:04

15. minut Kruglov iirlaste värava all, tekib hea võimalus, ent pall veereb värava eest mööda

22:07

16. minut Iirlased rünnakul, ent McGeady vastu teeb vea Stepanov ja kohtunik annab talle kollase kaardi.

22:08

19. minut Kink ründab, ent pall lendab üle värava

22:08

20. minut Eesti koondisel teine nurgalöök

22:09

21. minut Vassiljev lööb värava ette, kuid iirlased lükkavad palli ära. Piiroja lööb uuesti värava ette, ent Given püüab palli.

22:11

22. minut Vassiljev lööb kaugelt värava peale, ent pall sisse ikka ei lähe.

22:13

24. minut Whelan lööb palli karistuslöögist mängu, iirlased mängivad peapalli Eesti värava all, kuni Eesti lõpetab peagi iirlaste rünnaku.

22:14

25. minut Pall püsib Eesti koondise käes, iirlased lasevad eestlastel tegutseda. Klavan võtab hoo üles, ent Vassiljevilt võetakse pall ja mäng liigub vastaspoolele.

22:16

27. minut Eesti võidab palli tagasi, kuid rünnakut üles võtta ei õnnestu.

22:18

29. minut Kink rünnakul, kuid pall läheb üle otsajoone. Eesti saab kolmanda nurgalöögi

22:19

30. minut Kink lööb kaugelt madala palli Givenile otse sülle

22:22

33. minut Walters pääseb löögile, aga lööb kindlalt üle

22:23

35. minut Andrei Stepanov teenib teise kollase kaardi, mis tähendab, et Eesti jääb väljakule kümnekesi...

22:25

36. minut McGeady asub karistuslööki sooritama, üritab pealelööki, aga lööb kõrgelt üle värava

22:27

37. minut Vassiljev jookseb nelja iirlase vahelt värava poole, kuid kaotab palli

22:27

38. minut Kink tsenderdab värava suunas, kuid kahjuks värava ees olev Ahjupera kukub ja Givenil pole raskusi palli püüdmisega

22:30

41. minut Eesti pressib kõvasti, aga lõpuks pole enam kellelegi sööta ja palli saab enda valdusesse Given

22:30

41. minut Ahjupera teenib kollase kaardi

22:32

43. minut Vassiljev asub sooritama karistuslööki, ent lööb kõrgelt üle värava

22:34

45. minut Ward pääseb löögile, aga Pareiko püüab palli

22:54

49. minut Kaks ohtlikku olukorda Eesti värava all, aga lõpuks saab palli Pareiko

22:54

50. minut Nurgalöök Iirimaale

22:55

50. minut Nurgalöögi andis Damien Duff, Piiroja suutis peaga palli Eesti karistusalast ära lüüa

22:59

54. minut Vungile tehakse trahvikasti piiril viga. Penaltit Eesti ei saa, küll aga karistuslöögi

23:00

54. minut Vassiljev saadab madala palli värava suunas ja Klavan saab jala vahele, aga kahjuks läheb väravast mööda

23:00

55. minut Eesti vahetus - Voskoboinikov sisse, Ahjupera välja

23:01

56. minut McGeady pääseb löögile, aga lööb meie õnneks mööda

23:03

58. minut McGeady suunab palli värava poole, aga Pareiko püüab

23:05

Publik karjub täiest kõrist: "Eesti, suru, Iiri vastu muru!"

23:06

61. minut Eesti teeb teise vahetuse, Martin Vungi asemel tuleb ligi kaheaastase vaheaja järel Eesti koondise ridades väljakule Joel Lindpere

23:07

Damien Duff on väljakul pikali, sai obaduse oma koondisekaaslaselt Glenn Whelanilt

23:08

Nüüd on Duff püsti tõusnud ja mäng võib jätkuda

23:12

67. minut Pareiko tõrjub McGeady löögi, kuid Walters viib siiski Iirimaa 2:0 juhtima

23:12

67. minut Eesti teeb viimase vahetuse, Kink läheb pingile ja Purje tuleb mängu

23:13

Aastatel 2000 ja 2001 kaotas Eesti Iirimaale MM-valiktsüklis mõlemad mängud 0:2

23:16

70. minut Piiroja teenib kollase kaardi. Kuna tal oli juba enne tänast kollane kaart all, ei saa ta teisipäeval Dublinis mängida

23:16

71. minut Keane viib Iirimaa 3:0 juhtima

23:17

Andrewsi karistuslöök läks otse väravale ja Pareiko küll tõrjus, aga Keane oli kohe jaol ja lõi palli väravasse

23:18

73. minut Iirimaa vahetus, Duff väljakult ära, Stephen Hunt mängu

23:22

77. minut Piiroja teenib teise kollase kaardi ja Eesti jääb nüüd juba üheksakesi...

23:23

78. minut Iirimaa teine vahetus, Whelan välja ja Fahey sisse

23:28

83. minut Iirimaa viimane vahetus, Walters välja ja Simon Cox sisse

23:30

85. minut Voskobonikov on Iirimaa värava ees pikali, kordusest on näha, et väänas hüppeliigest

23:31

Õnneks saab Voskoboinikov siiski mängu jätkata

23:33

87. minut Purje tõmbab Hunti jalust ja Iirimaa saab siit penalti

23:33

88. minut Pareiko teenib ka kollase kaardi ja ka tema ei saa seetõttu Dublinis mängida

23:33

88. minut Keane realiseerib penalti ja viib Iirimaa 4:0 juhtima

23:37

92. minut Cox lööb kaugelt peale, Pareiko tõrjub

23:37

MÄNG ON LÕPPENUD

EELINFO:

Iirimaa lõpetas B-valikgrupi 21 punktiga Venemaa (23 punkti) järel teisel kohal. Iirimaa lõi kümnes kohtumises 15 väravat ja lasi endale lüüa 7.

C-valikgrupis teise koha saanud Eesti kogus 16 punkti, grupi võitnud Itaalia sai kokku 26 silma. Eesti lõi vastastele 15 väravat ning pidi enda puurist noppima 14 palli.

Eesti ja Iirimaa jalgpallikoondis on varem kohtunud kolm korda. 2000. aastal kaotas Eesti võõrsil MM-valiktsüklis iirlastele 0:2, aasta hiljem jäädi sama tulemusega alla ka kodus. 1924. aastal alistas Iirimaa Eesti 3:1.

Kollased kaardid on tänases mängus all eestlastest Sergei Pareikol, Raio Piirojal, Dmitri Kruglovil ja Ats Purjel ning iirlastest Glenn Whelanil, Simon Coxil, Stephen Huntil, Stephen Kellyl, Keien Westerwoodil, Darren Gibsonil ja Aiden McGeadyl. Kui nimetatud mängijad saavad täna hoiatuse, jätavad nad teisipäeval Iirimaal toimuva kohtumise vahele.

Eesti jalgpallikoondis pole varem Euroopa meistrivõistlustel osalenud. Iirimaa on EM-finaalturniiril pallinud varem vaid ühe korra, 1988. aastal Lääne-Saksamaal

Ennustusportaali Triobet koefitsentide alusel on täna hilisõhtul Tallinnas A Le Coq Arenal omavahel mõõtu võtvatel Eesti ja Iirimaa koondistel praktiliselt võrdne võimalus matši võitmiseks.

Portaali koefitsiendid on sajandi mänguks nimetatud jalgpallimatšis Eesti võidule 3.35 ning Iirimaale 2.25. See näitab, et Triobeti spordianalüütikute hinnangul peab Eesti täna õhtul play-offis võidu saavutamiseks küll korralikult pingutama, kuid võiduvõimalus on täiesti reaalne.