2000. aasta 25. mail läheb Raul Rebane Erki Noole kutsel Kadrioru staadionile üle pika aja kergejõustikuvõistlust vaatama. Seal näeb ta esimest korda Gerd Kanterit ketast heitmas. On selline pikk ja vibalik poiss, ent Rebane loeb konarlikult heitnud sportlase silmist tippu pürgimiseks vajalikku hullust, auahnust ja tahet.
«Ta oli nii vihane, kui halvasti heitis. Oli nõus tegema ükskõik mida, et kõike paremini teha,» meenutab Rebane aastaid hiljem.
Vaata graafilist ülevaadet Gerd Kanteri medalistest. Täpsema info saamiseks kliki arvutis võistlusele või medalile.
Nimi andis ettekuulutuse
Keegi poleks uskunud, et 6. mail 1979 Tallinnas sündinud poisist saab Eesti läbi aegade edukamaid sportlasi, kuid eelkõige tuhandete noorte eeskuju ning uskumatu spordihing. Ent temast pidi spordimees saama, rääkis Gerdi ema Imbi Kanter. «Isa Jaan pani talle nimegi Saksa kuulsa jalgpalluri Gerd Mülleri järgi.»
Gerd oli viks poiss, kelle kätte usaldas ema jätta õegi. Pärast kolimist mehe Jaani sünnipaika Vana-Vigalasse, kui naine tööl hakkas käima, jäi pooleteiseaastane Ketlin venna hoida. «Ei ole ilus oma last kiita, aga ta on olnud ideaalne poeg,» lausus Imbi Kanter.
«Vanaema on rääkinud, et teiste lastelastega juhtus vahel pahandusi, ent Gerdi julges ta alati üksi koju jätta. Ta pole vist iial suitsu tõmmanud. Ei tarvitanud alkoholi, ei käinud isegi diskodel. Tütrega oli puberteedieas raskusi, Gerdiga mitte.»
Vägilaserammuga mehi pole Gerd Kanteri ema- ega isapoolses suguvõsas olnud. Isalt päris ta pikkusegeeni, aga tähtsamaks peab naine Jaani isiklikku eeskuju. «Kui hakkasime maja ehitama, kutsus Jaan poega ikka appi,» rääkis naine. «Pelgasin, et 13–14-aastasele poisile käib rassimine üle jõu, aga ta ei jätnud midagi pooleli.»
Sirvides kaante vahele köidetud ajaleheväljalõikeid, mis kajastavad poja võistlusi, leidis Imbi Kanter Gerdile lasteaia lõpetamisel kingitud kaardi. Kasvataja on sellele kirjutanud: «Arvan, et Sinust tuleb maailmakuulus spordipoiss.»