Ametlik kinnitus: enda reegleid lõdvendanud WADA tegi Venemaast taas puhta spordiriigi
Kes kuidas hääletas?

Kas Venemaa õigused taastatakse? Paljud riigid on sellele vastu.

FOTO: Jae C. Hong / AP

Maailma Antidopingu Agentuuri (WADA) täitevkomitee taastas Venemaa antidopinguagentuuri Rusada liikmelisuse. Uudisteagentuur RIA Novosti esialgset uudist kinnitas viimaks ametlikult ka WADA ise.

«Täna otsustas valdav enamus WADA täitevkomitee liikmeid ennistada RUSADA liikmelisuse, allutades nad kindlatele tingimustele, mille kehtestas kokkulepitud protsessi käigus agentuuri iseseisev uurimiskomisjon. Otsus määrab ära kindla ajajoone, mille jooksul WADA-le tuleb anda ligipääs Moskva labori andmetele ja proovidele. Kui sellest ajajoonest kinni ei peeta, toetab täitevkomitee uurimiskomisjoni soovitust RUSADA taas meie ridadest eemaldada,» teatas ametlikult WADA president Sir Craig Reedie.

Täitevkomiteesse kuulub 12 inimest. Portaali Insidethegames.biz andmetel hääletas Venemaa õiguste taastamise poolt tosinast liikmest üheksa, kaks oli selle vastu ja üks jäi erapooletuks. Enne hääletust lubas avalikult kindlasti oma vastuhääle anda WADA asepresident norralanna Linda Hofstad Helleland. Nii ka läks.

POOLT

  • Sir Craig Reedie (Suurbritannia), Jiri Kejval (Tšehhi), Danka Bartekova (Slovakkia), Patrick Baumann (Šveits), Ugur Erdener (Türgi), Francesco Ricci Bitti (Itaalia), Amira El Fadil (Aafrika ühendus), Marcos Diaz (Dominikaani Vabariik), Toshiei Mizuochi (Jaapan)

VASTU

  • Linda Hofstad Helleland (Norra), Clayton Cosgrove (Uus-Meremaa)

ERAPOOLETU

  • Poola ametnik, kes esindas puudunud Poola spordiministrit Witold Bankat. Väärib märkimist, et Banka kandideerib järgmisel aastal peetavatel WADA presidendivalimistel, teine kandidaat on Helleland.

WADA hiljutine plaan Rusada õiguste taastamiseks leidis teravat vastukaja ja hukkamõistu, sest kriitikute hinnangul leevendas WADA ise põhjendamatult venelastele seatud tingimusi. Venemaa pidanuks esiteks tunnistama Richard McLareni raporti tulemusi ning andma teiseks piiramatu ligipääsu Moskva dopingulaborile. Hiljuti otsustas WADA aga nõudmisi leevendada – McLareni raporti asemel piisas vaid ROKi komisjoni aruande tunnustamisest ja ligipääsust kahtlastele dopinguanalüüsidele.

Eellugu:

Rahvusvahelise Antidopingu Liidu (WADA) plaan Venemaa sportlaste õigused ennistada ei olnud sugugi meeltmööda paljudele dopinugküttidele. 13 riiki esitasid aga organisatsioonile avalduse, kus nõudsid positiivse otsuse edasilükkamist.

Paari päeva eest lahkus ametist WADA töörühma kuulunud sportlaskomisjoni juht, endine tippsuusataja Beckie Scott. Kanadalanna seisukohta karistuse leevendamise osas iseloomustatakse lühidalt sõnaga «tülgastus», sest on ta ju olnud aastaid tulihingeline dopinguvastase võitluse eestkõneleja. Varem on Scott avaldanud arvamust, et Venemaad ei karistatud piisavalt karmilt.

Ideed kritiseeris isegi WADA enda asepresident Linda Helleland, kes lubas kindlasti plaani vastu hääletada. Mitu sportlaskomisjoni liiget lisas, et Venemaa tagasivõtmist ei tohiks isegi mitte kaaluda.

WADA sai ka avalduse 13 antidopingu liidult, kelle hulka kuuluvad näiteks Suurbritannia ja USA, kus süüdistati organisatsiooni «väravapostide nihutamises» ja sõnumis, nagu oleks «dopingutarvitamine vastuvõetav». Lisaks kahele nimetatud suurriigile on kirjale alla kirjutanud veel Kanada, Saksamaa, Jaapani, Austraalia, Soome, Norra, Austria, Iirimaa, Hollandi, Uus-Meremaa ja Poola antidopinguagentuurid.

Plaani laitis maha ka kogu skandaali paljastaja, Moskva labori endine juht ning praegu USAs tunnistajakaitse all viibiv Grigori Rodtšenkov. «See oleks olümpiaspordi ideaale silmas pidades katastroof,» sõnas Rodtšenkov. USA antidopingu agentuuri USADA juht Travis Tygart hoiatas aga, et sportlaste vastuseis ideele aina kasvab.

WADA arvates on põhjust leevendada kahte kriteeriumit, mille täitmine seati Venemaale sportlasperre ennistamisel seni kohtustuslikuks – jutt käib ligipääasust Moskva laborile ning RUSADA soostumisest McLareni raporti tulemustega. WADA-l on siiski ka üks tugev liitlane, kelleks on Rahvusvaheline Olümpiakomitee (ROK).

Rodtšenkovi sõnul oleks Venemaa õiguste taastamine kõigi puhaste sportlaste suhtes solvav. «WADA ei tohiks langeda Venemaa spordiministeeriumi manipulatsioonide ja võltside lubaduste ohvriks. Seesama Kremli käepikendus ju käivitaski kogu programmi,» selgitas ta oma seisukohta.

Tygart märkis, et WADA kokkuleppel Venemaaga on «halb maik juures». Väljaandele Evening Standard rääkis ta, et heakskiitev otsus toob kaasa sportlaste mässu. «Sportlased hakkavad avastama, et neilgi on hääl. Nad on nii vihased, et otse loomulikult võtavad nad sõna. Ja nad on mõistnud, et tulemuse saavutamiseks peavad nad koos tegutsema. See hääl ei vaiki, vaid aina tugevneb,» ennustas Tygart.

WADA sportlaskomisjoni seitse liiget allkirjastasid plaani ilmsikstuleku järel avalduse, ärgitades organisatsioni ümber mõtlema. Teised on kutsunud üles otsustamist edasi lükkama. WADA juhtkonnale kirjutas otse ka IAAFi sportlaskomisjon, manitsedes neid esialgsetest tingimustest kinni pidama.

Tagasi üles