Lootus Eesti piiri ääres olümpiamänge näha sai suure tagasilöögi

jaga E-post prindi artikkel saada vihje Loe ja lisa kommentaare

Läti kelgutajad lootsid olümpial võistelda kodukamaral, kuid poliitika võib selle plaani nurjata

FOTO: MICHAEL DALDER / REUTERS

Kuula artiklit

Veel kevadel rõõmustasid lätlased, et Stockholm kutsus neid appi 2026. aasta taliolümpiamänge korraldama. Nüüd on lätlaste lootuste kohal aga mustad pilved: Stockholm ei pruugigi enam mängude korraldajaks kandideerida.

Rootsis pole ühtegi jäärenni, kus korraldada kelgutamise, skeletoni ja bobisõidu võistlusi. Lätlastel on teatavasti aga Siguldas maailmatasemel võistluspaik. Läti pole erinevalt Eestist ja Tallinnast, kus toimus 1980. aasta Moskva mängude purjeregatt, kunagi olümpial ühtegi ala võõrustanud. Nõnda olidki lätlased rõõmuga nõus rootslastele appi tulema.

Nüüd aga ei pruugi Stockholm mängude korraldajalinnaks üldse kandideeridagi. Põhjus peitub poliitikas: Stockholmis võimule tõusnud Roheline Partei moodustas koalitsiooni Alliansiga ning üks neist pole mängude korraldamisega nõus, vahendab Inside the Games.

«Meie peamine eesmärk oli kindlaks teha, et olümpiamänge ei rahastataks maksumaksja rahakotist. Mängud peavad olema korraldatud viisil, et see ei segaks meie keskkonda ja kliimat. Seepärast ei korralda Stockholm 2026. aasta olümpiamänge,» sõnas Keskpartei liige Karin Ernlund SVT-le. Samas ei välistatud, et tulevikus ei soovitaks olümpiamänge korraldada. 

Rahvusvahelisele olümpiakomiteele (ROK) pole rootslased aga veel avaldust teinud. Lisaks Stockholmile kandideerivad 2026. aasta mängude korraldusõigusele Kanadast Calgary ning Itaaliast üheskoos Cortina d'Ampezzo ja Milano.

Tagasi üles