IAAF surub Semenyat nurka. Kas olümpiavõitja saab üldse võistelda?

Caster Semenya.

FOTO: SAEED KHAN/AFP

800 meetri jooksu olümpiavõitja ja maailmameister Caster Semenya peab kõrget testosteroonitaset puudutava reegli tõttu vahele jätma suure osa tulevasest hooajast.

Semenya peab jätkuvalt võitlust Rahvusvahelise kergejõustikuliiduga (IAAF), kes sunnib teda testosterooni vähendavaid tablette sööma või üle kolima pikematele distantsidele. Uuringud on näidanud, et Semenya on hermafrodiit ehk mõlemasooline isik ning sattunud seetõttu ka varem IAAFi nimekirja.

IAAF plaanis alates 1. novembrist võtta kasutusele reegli, mis piirab naisjooksjate testosteroonitaseme lubatud määra. Nüüd on seda kuupäeva liigutatud aga edasi 26. märtsini aastal 2019. Nõnda peaks reeglite kohaselt sellise probleemiga võistleja ootama kuus kuud, enne kui uuesti võistlema tulla saab. See tähendab, et Semenya saab uuesti võistelda alles kergejõustiku MMil Dohas, mis algab 27. septembril 2019.

Semenya pole aga siiani olnud nõus reeglimuudatusega leppima ning üritab siiani IAAFi ümber veenda. Semenya sõnul on tegemist naiskergejõustiklaste diskrimineerimisega. 

«Jumal lõi mu sellisena nagu ma olen ja aktsepteerin seda. Olen, kes ma olen, ja ma olen enda üle uhke,» rääkis ta möödunud hooajal Teemantliiga finaali eel.

Semenya kinnitas, et pöördub «ebaausate» reeglite pärast ka spordikohtusse. 

Tagasi üles