Postimehe aruanne ja galerii: Eesti võitles sära silmis, aga kaotas Gruusiale
Lisatud peatreeneri ja mängijate kommentaarid

Eesti meeste korvpallikoondis jätkas 2019. aasta maailmameistrivõistluste kvalifikatsiooniturniiri kaotusega, kui koduses Saku suurhallis jäädi 73:80 alla Gruusia rahvusmeeskonnale.

Gruusia tegi suure sammu võidu poole juba teisel veerandajal, kui haaras soliidse eduseisu, aga eestlased ei lubanud külalistel otsustavat murrangut teha. Sisuliselt kogu mäng kulges punkt-punkti heitluses, aga kaks ja pool minutit enne lõpusireeni tabasid grusiinid kaugviske, mille järel olid nende edunumbrid 74:65 – sellest seisust ei suutnud Eesti enam välja rabeleda. Lõppnumbrid 80:73 Gruusiale.

Eesti – Gruusia 73:80 (32:41)

Eesti: Jõesaar 14 p + 7 lp + 4 vl + 2 bl, Sokk 13 p, Vene 12 p, Veideman 11 p, Kangur 10 p + 7 lp

Gruusia: Šermadini 23 p + 11 lp, Bitadze 19 p + 11 lp + 3 vl, McFadden 19 p + 5 vl

Järgnevad Postimehe tähelepanekud Saku suurhallist:

Probleem pikkadega. Eesti koondise peatreener Tiit Sokk rääkis esmaspäevasel kogunemisel, et parimad pojad on koondises, aga Maik-Kalev Kotsari puudumisel teeb muret korvialune heitlus. Seega pidid Gruusia pikkadega maadlema meie kapten Kristjan Kangur, Kristjan Kitsing ja Janar Talts – neist keegi pole tegelikult tsenter.

Algkoosseisus alustanud Kitsing ei saanud keerulise ülesandega hakkama, kui tegi kiirelt kaks isiklikku viga. Sama stsenaarium kordus, kui pingilt sekkus Talts. Gruusia vägilane Giorgi Šermadini noppis avapoolajal koguni neli ründelauda, Goga Bitadze lisas kaks. Võrdluseks: Eesti sai esimesel poolajal kogu meeskonna peale kokku vaid ühe ründelaua. Teine poolaeg säras ka Eesti ründelauas, eelkõige Janari Jõesaar, aga Gruusiat peatada ei õnnestunud.

Tagasihoidlik Tsintsadze. Kümmekond aastat tagasi ennast Eesti, aga eelkõige Tartu korvpallisõprade südametesse mänginud grusiin Georgi Tsintsadze pidurdamisega said meie pojad suurepäraselt hakkama. Tsintsadzet valvati eriti hoolsalt ja meeskondlikult – kordamööda hakkisid teda Siim-Sander Vene, Jõesaar, Martin Paasoja ja Rain Veideman. Avapoolajal piirdus Gruusia liider kahe resultatiivse söödu ja viie punktiga, tabades kaks vabaviset ja ühe raske kolmese. Teisel poolajal lisandus kaks punkti ja viis korvisöötu.

Sära silmis. Kui eelmised koondisemängud peegeldasid tunnet «mängime need mängud kuidagi ära ja läheme koju» – isegi sama kvalifikatsiooniturniiri kodumäng hirmkõva Saksamaaga –, siis lahingus Gruusiaga ei tekkinud seda kordagi. Kõik mehed mängisid veri ninast väljas ja tahtsid võita.

Ehk kõige paremini saab seda kirjeldada Veidemani tegutsemisega väljakul. Mitte et ta varasemates kohtumistes oleks halvasti mänginud, aga seekord polnud tal liigseid pingeid peal ja üks koondise liidreid sai mängida nii-öelda oma mängu. Esiletõstmist väärib aga kõige rohkem ilmselt Jõesaar – uskumatu töötahe, hingestatus, soov võita ja «võitlen iga palli nimel» on omadused, mida ootab iga treener oma mängijalt. Jõesaarel on need kõik olemas.

* * *

MÄNGUJÄRGSED KOMMENTAARID

Eesti koondise peatreener Tiit Sokk: jäime korvi all hätta

«Kaugvisked on olnud meie relv – peame omad visked ära panema, aga kui me normaalse protsendiga sisse ei viska, siis on keeruline. Aga tegelikult otsisime ka korvi alla päris palju. Meil olid head söödud ja päris palju jätsime ka söötmata. Kõik pisiasjad loevad – meie ei pannud ära, nemad olid korvi all võimsad ja võtsid korralikult ründelauda,» olid Eesti juhendaja esimesed muljed.

Soku sõnul said tema hoolealused Tsitsadze ohjamisega hakkama, kuid probleeme valmistas peale keskmängijate veel grusiinide kodustatud mängija Thaddus McFadden. «Tsintsadze võtsime maha, aga korvi all jäime ikka hätta. Arvasime nädala alguses, et Gruusial puudub (Tornike) Shengelia ja teised on kohal. Küsimus oli välismaalase osas, kes pani meile kolm-neli kolmest ja need olid väga valusad momendid.»

Kui kaugvisete protsent välja arvata, siis jäi Sokk mänguga üldjoontes rahule, kuid märkis: «Meil oli igati korralik mäng. (Kohtunikud) oleksid võinud mõned vead meile ka ära anda. Need olid valusad momendid. Meid unustati ära.»

Postimehe videointervjuu Janar Taltsiga: raputan endale tuhka – ei saanud hakkama

«Kaotuse peamised põhjused olid nende kaks pikka, kes meid väga osavalt sõlme keerasid ja paksu pahandust tekitasid. Eks me üritasime ikka neid peatada, aga jäime hätta seekord. Võin endale tuhka raputada – ei saanud hakkama. Teine poolaeg sai mingeid korrektuure tehtud ja korraks andis see mingi edu, aga suurt muutust ei toimunud.

Oleksid ei maksa. Oleks võinud igast asju teha. Mis siit kaasa võtta? Meil on üks mäng veel selles koondiseaknas jäänud, tuleb korrektuurid teha ja ise paremini mängida.»

Siim-Sander Vene: kõige hullem mäng ei olnud

«Kaotus on kaotus. Ega see meil paremaks ei teinud midagi. Kõige hullem mäng ei olnud, aga kui kotti saad, siis on raske öelda, et oli midagi head,» sõnas Vene, kelle üheks ülesandeks oli Tsindsatze pidurdamine. Sellega sai Vene korralikult hakkama. «See plaan oli enam-vähem, aga see ei mõjutanud kuidagi mängukäiku ega -tulemust,» märkis ta.

Janari Jõesaar mängujärgses intervjuus TV6-le: koondisesse tulek on meie töö!

«Pallikaotused jäid närima. Üldiselt saime hästi hakkama, me pole palju koos olnud, aga üksteisemõistmist jagus. Koondisesse tulek on meie töö ja peame sellega hakkama saama! Eks ikka on keeruline, oled harjunud teise mänguplaani ja joonisega. Aga nagu öeldud, see on meie töö. Korvi all oli raske, suured kehad. Ei ole alati nii, et jääme peale. Nad on suured, tugevad, aga nendega tulebki kõvasti võidelda. Saksamaale tuleb kaasa võtta tahe!»

BLOGI (autor Siim Kaasik)

Enne mängu:

Kui eelmises koondiseaknas ei esindanud erinevatel põhjustel rahvusmeeskonda paljud kogenud mängijad, nagu näiteks Kristjan Kangur (36), Janar Talts (35), Sten-Timmu Sokk (29) ja Siim-Sander Vene (28), siis sedapuhku on kõnealune kvartett treenerite käsutuses.

Vene oli eelmises koondiseaknas nimekirjas ja valmis Eesti eest mängima, aga loobus viimasel hetkel, sest Hispaania kõrgliigaklubi Baxi Manresa koputas lepinguga uksele. Praeguseks on Vene taas töötu ja ka koondises tagasi. Kahe nädala eest 28. sünnipäeva tähistanud Vene viskas nalja, et seekord on koondises teised mehed, kes nooremaid ohjama peavad. «Eks vanemad mehed oskavad ise ka juhendada. Nad on elu jooksul ikka midagi õppinud. Aga milline on minu mänguline roll – see kujuneb veel välja,» ütles Vene.

Koondise peatreener Tiit Sokk hindas praegust koosseisu korralikuks, kuigi Hispaania madalamates liigades mängivad Sander Raieste (19) ja Rauno Nurger (25) ning USA üliõpilasliigas palliv Maik-Kalev Kotsar (21) ei pääsenud klubi juurest Eestile appi. See-eest on koondises Itaalia esiliiga karastusega Kaspar Treier (19). «Praegu on väga hea võistkond. Kahju on sellest, et mõned noored ei pääsenud erinevatel põhjustel tulema, aga üldjoontes on parimad pojad kohal,» sõnas Sokk eilsel kogunemisel.

Saksamaa esiliigas koos Kristian Kullamäega (19) suuri samme meeste sekka tegev Henri Drell (18) jäi eemale Eesti korvpalliliidu ja Bambergi klubi kokkuleppe tõttu. «Elu läheb edasi ja kõige otsustavamad mängud ju tulevad kunagi hiljem – siis ta on olemas, ma usun,» prognoosis Sokk.

Kõige rohkem tunneb Sokk eelseisvate mängude eel puudust korvialusest jõust. «Päris ideaalset koosseisu ei saanud – näiteks Kotsarit. Kui grusiinide võimsat edurivi vaadata, siis oleks meil võinud seal üks ülitugev keha ju olla, aga tuleb olla rahul sellega, kes meil on,» nentis Sokk.

Saksamaaga kohtus Eesti eelmises koondiseaknas, kui kodus saadi enam kui 40-punktiline «pakk» ja meeskond peaks sinisärkidele olema tuttav. Gruusiaga on lood hoopis keerulisemad, sest lähiminevikus pole nendega mängitud ja eilse seisuga polnud grusiinid Eestisse sõitvat koondisenimekirja kinnitanud. Seega jagub meie treeneritel mõtteainet.

Tagasi üles
Back