R, 9.12.2022

Alistamatud riiukuked jagavad hinnalist kroonprintsi tiitlit

Kristjan Jaak Kangur
Alistamatud riiukuked jagavad hinnalist kroonprintsi tiitlit
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Deontay Wilderi ja Tyson Fury kohtumised lõpevad isegi väljaspool poksiringi alati tuliselt.
Deontay Wilderi ja Tyson Fury kohtumised lõpevad isegi väljaspool poksiringi alati tuliselt. Foto: Victor Decolongon/AFP/Scanpix

POKS. Üks näib kindel: Deontay Wilderi ja Tyson Fury vahelisest poksimatšist, kus kaalul WBC raskekaalu tiitlivöö, ei tule taktikalist heitlust, kus suured mehed tasa ja targu oma võimalust luuravad. Ei, selles matšis on kirge, viha, siirast põlgust. Ning pressikonverentsidel antud korduvad ähvardused vastane põrandale lüüa kõlasid tõesti südamest tulnud lubaduste, mitte tavapärase kohustusliku ärplemisena.

Meeste vastasseisule hakati vundamenti valama juba mitu aastat tagasi ning toona oli põhiline ärpleja Fury. Vahepeal oli britt kimpus mõnuainete ja muude probleemidega, kaotades ühtlasi kõik võidetud tiitlid, kuid nüüd on ta tagasi, vormis ja näljane. Fury on oma tippaastatele taas nii lähedal, et ükski ekspert ei oskagi õieti öelda, kumb mees on Eesti aja järgi pühapäeva varahommikul toimuvas matšis soosik – kord pakutakse paremust ühele, siis teisele.

George Foreman arvas näiteks, et Fury peab küll tosin raundi kenasti vastu, ent Wilder võidab lõpuks punktidega. Endine keskkaalu maailmameister Billy Joe Saunders lähtus tuntud põhimõttest, et mees näitab oma tugevust tegude, mitte sõnadega, pannes Fury võidu peale 70 000 naela. «Wilder lööb kõvasti, aga mitte midagi ei saa võrrelda Fury vaimse tugevusega. Napilt läheb, aga Furyl on väga hea võimalus,» leidis ka Mike Tyson. Lennox Lewis sõnastas oma seisukoha aga lihtsalt: «Kui tuleb pikk matš, võidab Fury. Kui aga lühike, siis Wilder. Ent tegu on üle aegade ettearvamatuima vastasseisuga.»

Deontay Wilder vs Tyson Fury.
Deontay Wilder vs Tyson Fury. Foto: Graphicnews/Postimees

Mõlemal mehel on kaalul esiteks võitmatuse oreool ning teiseks võimalus võtta ükskord ometi mõõtu Anthony Joshualt, kelle käes on praegu kõik ülejäänud tähtsad tiitlid. Tolle matši võitja saaks end juba auga pidada absoluutseks tšempioniks, maailma parimaks poksijaks.

Kas Fury võib siiski olla roostes? Kolmeaastane eemalolek pole iseenesest hull, sest tipp-poksijad astuvadki ringi vaid paar korda aastas. Enne Vladimir Klitško üllatamist kolme aasta eest oli Fury pidanud kahe ja poole aasta jooksul vaid kolm kohtumist.

Ent ka Wilder, kelles nähakse näiteks Joshuaga võrreldes sageli autsaiderit, pole tegelikult sugugi papist poiss. Vaid kolm aastat pärast poksiga tegelema hakkamist jõudis ta olümpiapronksini, seni alistamatu ameeriklase senisest kaheksast tiitlimatšist on aga kuus lõppenud kaheksandas ringis või hiljem, mis annab märku vastupidavusest. Mõlemad mehed on seniste kohtumiste jooksul ka põrandal käinud, kuid suutnud sellest alati taastuda.

Kui Fury suudab Wilderist jagu saada, on tema võit märgiline juba seetõttu, et ta vahepeal ringist eemal oli. Wilderile on see aga šanss tõestada, et suudab jagu saada ka tippnimedest – tema seniste vastaste hulgas pole A-kategooria staare veel olnud.

Matši toimumine on lisaks oluline ka USA poksiringkondadele, sest Ameerika mandril peeti raskekaalu tiitlimatš viimati 2003. aastal, mil Lewis alistas Vitali Klitško. Tõenäoliselt müüakse 21 000 pealtvaatajat mahutav Staples Center lõpuni välja. Raskekaalupoksi märgilised verstapostid on alati olnud suured vastasseisud ning Fury ja Wilderi duell tõotab selleks ka kujuneda.

Märksõnad
Tagasi üles