Skip to footer
Saada vihje

Legend Aleksandr Tihhonov: Venemaa võidab nüüd puhtalt (1)

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Aleksandr Tihhonov aasta eest Tšeljabinskis autorallit «Venemaa on mu süda» avamas.

Maailma laskesuusatamise elav legend Aleksandr Tihhonov usub, et Venemaa suusaalade dopinguprobleemid on minevik ning tänavused meeste ja naiste võidud murdmaa- ja laskesuusatamise MK-etappidel on tulnud puhtalt.

«Pärast kõiki neid diskvalifitseerimisi ei tule enam kellelegi pähe seda teed minna,» ütles 72-aastane neljakordne olümpiavõitja Tihhonov Postimehele. «Väga kahju, aga dopingujuhtumeid on olnud tõesti palju. Kuid olen kindel, et praegu Venemaal suusatamises dopinguga enam probleeme pole.»

Nimekas sportlane ja hilisem rahvusvahelise laskesuusaliidu asepresident seostas muutust lisaks üleilmsetele spordisanktsioonidele ka sellega, et Venemaa võttis vastu karmimad seadused karistamaks neid, kes kallutavad sportlasi dopingu võtmisele. Kui seni oli säärase patu eest ette nähtud väike rahatrahv – kuni 50 000 rubla ehk enam-vähem kaks keskmist kuupalka –, siis nüüd võib karistada kuni kolmeaastase vangistusega. «Varem oleks pidanud sellised seadused vastu võtma,» lausus Tihhonov.

Samas pole paberil karmi seadust ühegi treeneri ega spordiametniku suhtes Venemaal veel rakendatud. Kurikuulsa käimistreeneri Viktor Tšegini 24 õpilast – nende hulgas kaks olümpiavõitjat – on dopinguga vahele jäänud, kuid meetmeid pole järgnenud.

Putini murdmisest ja poliitilisest tellimusest

Praegu enamiku ajast Valgevenes elav Tihhonov väitis, et oluline muutus Venemaa dopinguvastases võitluses toimus 2017. aasta kevadel pärast seda, kui ta oma autoriteediga suutis president Vladimir Putinile saadetud märgukirjas avada riigipea silmad dopinguprobleemi massilisusest Venemaal.

«Seejärel tunnistas Putin ise Krasnojarskis, et dopinguga on meil probleemid. Sinnamaani räägiti ju, et see on (lääne) poliitiline tellimus,» sõnas Tihhonov. «Siis kadus Vene telest selline jutt. Kogu maailm teab, et polnud (mingit poliitilist tellimust).»

Aleksandr Tihhonov on Venemaal üks tuntumaid ja legendaarsemaid sportlasi. Talle kuulub üks haruldasemaid saavutusi, mida tänapäeval on praktiliselt võimatu korrata – Nõukogude Liidu meeskonna koosseisus võitis ta teatesõidus kuldmedali neljal taliolümpial ühtejutti (1968–1980). Sellega on ta tänaseni ainus meessportlane terves ilmas, kes võitnud kulla neljadel talimängudel järjest. Individuaalselt Tihhonov olümpiavõitjaks ei tulnudki (parimaks jäi hõbe), maailmameistriks krooniti aga 11 korda, viiel puhul individuaalselt.

Suurvõistluste kuldmedalite arvu poolest edestavad meeslaskesuustajatest Tihhonovi vaid Ole Einar Bjørndalen ja Martin Fourcade, kuid Tihhonovi karjääri ajal oli medalialasid kavas tunduvalt vähem. Suursportlase enda väitel ei soovinud ta pärast 1980. aasta olümpiavõitu 33-aastaselt veel tippspordist lahkuda, aga Nõukogude spordiametnikud sundisid teda seda tegema.

Tosina aasta eest mõisteti Aleksandr Tihhonov süüdi Kemerovo kuberneri Aman Tulejevi mõrvakatses, kuid ta väljus kohtumajast vaba mehena.

Iga kingsepp jäägu oma liistude juurde

1996–2008 juhtis Tihhonov Venemaa laskesuusatamise alaliitu. Tema ametiajal oli Venemaa koondisega üks dopingujuhtum, kui eestlastele edukal Torino olümpial 2006. aastal jäi vahele naiste 15 kilomeetris hõbeda võitnud Olga Medvedtseva. Tihhonovi väitel oli dopingu tarvitamise taga naise abikaasa Valeri Medvedtsev, kes ise olümpiavõitja ja mitmekordne maailmameister.

Tihhonov ei soovinud hinnata, kas võis rääkida Venemaa riiklikust dopinguprogrammist 2014. aasta kodustel Sotši olümpiamängudel, nagu kõlab levinud arvamus. «Seda me ei tea. Veel on vara öelda, sest WADA pole ju lõplikult tõestanud või mitte tõestanud seda,» lausus Tihhonov.

Meil võib spordiministriks saada ehitaja või ükskõik kes.
Aleksandr Tihhonov Venemaa spordi juhtimisest

Küll oli Tihhonov dopinguprobleemist rääkides kriitiline Venemaa spordijuhtide ja spordi professionaalsuse suhtes. «Mina ju ei hakka teie tööd tegema ja teie minu tööd, sest te ei oska seda. Meie häda on selles, et spordiministriks võib saada ehitaja või (erialalt) ükskõik kes. See on suur probleem. Igaüks peab tegelema oma asjaga,» rääkis Tihhonov ärritusega hääles, viidates ilmselgelt Venemaa endisele spordiministrile Vitali Mutkole, kes on hariduselt laevaehitaja. Mutko oli spordiminister ka Sotši olümpia ajal. Ebaprofessionaalsuse ilmekaks näiteks peab ta 2016. aasta alguse Venemaa sportlaste massilist vahelejäämist äsja dopingainete nimekirja lisatud, aga sportlastele väidetavalt tundmatu aine meldooniumiga.

Tihhonov avaldas lootust, et parasjagu Moskvas Venemaa ametlikku dopingulaborit hindav WADA jääb nähtuga rahule ja annab soovituse Venemaa õiguste taastamiseks kõigis spordiorganisatsioonides ja suurvõitlustel. «Olukorda tuleb vaadata ka sellest otsast, et kui Venemaa ei saa osaleda, väheneb ju konkurents ning seega meedia ja vaatajate huvi suurvõistluste vastu,» märkis ta.

Loodab Domratševa tagasi meelitada

Darja Domratševa abikaasa Ole Einar Björndaleni embuses.

Aleksandr Tihhonov kaitses eelmisel nädalalõpul Oberhofis esimese individuaalse MK-etapi võidu saavutanud Aleksandr Loginovi, kes varem on kandnud dopingukaristust EPO kasutamise eest. «Loginovil oli probleem, aga ta polnud selles süüdi. Nagu ka Irina Starõhh. Neile kas soovitati või neid sunniti (dopingut võtma),» ütles Tihhonov 2013. aastal patuste ringi langenud sportlaste kohta.
«Loginov on tubli, et juhtunu üle elas ja vastu pidas. Kuigi ma tean, et ta tahtis tippspordi maha jätta. Rääkisin temaga sel teemal avameelselt ja ta kinnitas mulle, et tema süüd seal polnud. Kui ta oleks keeldunud, arvatuks ta võib-olla koondisest välja,» rääkis Tihhonov.
Loginovi värske võidu järel võttis Oberhofis teravalt sõna tänapäeva teenekaim laskesuusataja Fourcade, kes nimetas valeks, et Loginov saab taas võistelda. «Meie omad peaks Fourcade’ile selgitama, mis toimus,» arvas Tihhonov ning ennustas, et Loginov ja Fourcade jaksavad veel norralase Johannes Thingnes Bøga maailma karika üldvõidu nimel heidelda.
«Fourcade pole tänavu viimast sõna veel öelnud,» lausus Tihhonov. «Aga ta pole psühholoogiliselt enam nii kindel. Seda on tiirus hästi näha.»
Naistest hoiab Tihhonov pöialt sarja liidrile, itaallanna Dorothea Wiererile. Ta uskus, et konkurentsist pole väljas ka soomlanna Kaisa Mäkäräinen.
Tihhonov lootis, et tippsporti tuleb tagasi neljakordne olümpiavõitja, 32-aastane Darja Domratševa Valgevenest. «Ma proovin teda ja Bjørndalenit (Domratševa abikaasa – toim) ümber veenda. Elan ju ise ka praegu Valgevenes,» kostis Tihhonov.
Venelaste viimaste aastate liidri, 31-aastase Anton Šipulini ootamatu tippspordist loobumise kohta ütles Tihhonov, et ta ise rikkus oma karjääri. «Ta oli väga andekas, aga leidis treenerid, kes ei olnud professionaalid. Nad ei treeninud teda, vaid Šipulin tegi, nagu heaks arvas. Jõuluvõistlustel Saksamaal nägime – ta kaotas isegi 45-aastasele Bjørndalenile,» ütles Tihhonov ja tõi võrdluse Sergei Tšepikoviga, kes kahekordse olümpiavõitjana lasi end meelitada murdmaasuusatamisse, kust nelja kaotatud aasta järel naasis laskesuusatamisse ning tuli uuesti maailmameistriks ja võitis olümpiahõbeda.
Tihhonov meenutas lahke sõnaga omaaegseid treeninglaagreid Otepääl. «Seal möödusid mu parimad laagrid. Tegin palju üldfüüsilist, aga samuti eestlastele piud ja niitsin heina. Need olid head treeningud,» rääkis ta.
Eestlastest suhtleb Tihhonov endiselt treener Tõnu Pääsukese ja 1980ndate keskel NSV Liidu koondisse kuulunud Even Tudebergiga. «Even oli tubli. Ta esineb hästi ja on alati kenasti riietatud,» lausus Tihhonov.

Kommentaarid (1)
Tagasi üles