N, 30.11.2023

Dopingutarvitamist tunnistanud Kärp: vereülekanded toimusid olümpiakülast väljas

Siim Kaasik
, siim.kaasik@postimees.ee
Facebook
Comments 15
Suusataja Algo Kärp
Suusataja Algo Kärp Foto: Elmo Riig

Eesti murdmaasuusataja Algo Kärp tunnistas eile dopingutarvitamist. Kärbi kinnitusel sai ka tema Mati Alaverilt 2016. aasta suvel dopinguarsti Mark Schmidti kontakti.

Kärp alustas dopingutarvitamist samal aastal koos eelmisel nädalal veredopingu kasutamise vahele jäänud Karel Tammjärvega. Mehed olid teineteise dopingu kasutamisest teadlikud ja käisid koos ka Saksamaal verd andmas. Dopingut tarvitas Kärp enda sõnul nii Lahti maailmameistrivõistlustel kui eelmise aasta Pyeongchangi olümpiamängudel. 

Kuidas sul läheb?

Olen valmis päevale vastu astuma. Ootan ajakirjanike kõnesid. Vastan neile ja vastan neile ausalt. Loodan, et ajakirjanikud kirjutavad ka nii nagu ma vastan. Mul ei ole praegu õigust öelda kellelegi, et ta valetab, aga kui ajakirjanik valetab, siis miks tema vale on õigustatum. Ükski vale pole õigustatud. (Algo Kärp peab silmas ühes Eesti meediaväljaandes ilmunud artiklit, milles viidati tema kahtlastele verenäitudele juba 2009. aasta Tour de Skil, mistõttu ei saanud ta suusatuuril startida -toim).

Mis siis 2009. aasta Tour de Skil kahtlased verenäidud põhjustas?

Toona ütlesin, et see on minu jaoks täielik müstika ja on tänaseni. Kogu karjääri jooksul oleme treeningperioodidel teinud vereteste ja olen saanud päeva lõikes veredünaamikat jälgida. Üks hetk hakkasime neid arstiga läbi vaatama ja selgus, et tugevate treeningperioodide puhul ongi minu näitajad paigast ära. Ma ei tea, millest see tingitud on. Tol ajal ma kindlasti ei tegelenud keelatud asjadega. Kinnitan veelkord, et asi sai alguse aastal 2016.

Mis ajendas sind sellele teele minema?

Tahtsin perele rohkem tagasi anda, aga nad ei suunanud mind. Tundsin, et Eesti spordiajakirjanduse ja ühiskonna seas oled sa tippsportlane vaid siis, kui oled kümne hulgas. Siis sind austatakse, siis peab ka EOK sind tippsportlaseks. Enne seda olime mina ja suusatajad tavalised turistid, kes käisid tiitlivõistlustel maksumaksja raha eest. Põhjuseks oli ka see, et teadsin, et olen võimeline paremateks tulemusteks. Siis sai selle asjaga kaasa mindud.

Alustasite dopinguga Karel Tammjärvega samal ajal?

Alustasime tema koos. Hiljem ma tema asjadest väga ei teadnud, ainult siis, kui me kuskil koos käisime. (Kärp käis Berliinis verd andmas kolm korda, kahel juhul neist koos Tammjärvega – toim).

Kas lähipäevil on oodata mõne uue eestlase ülestunnistust?

Ütlen ausalt: ei tea. Ei ole kahtlust, et me poleks ainsad.

Milline oli sinu telefonikõne sisu Mati Alaveriga, kui ütlesid talle, et tuled infoga välja?

Helistasin talle üleeile ja ütlesin, et tahan sellega välja tulla. Ta ei takistanud seda absoluutselt. Ta saab aru, et teen õiget asja. Mitte, et ma Matit teadlikult säästan, aga Mati tõesti vahendas mulle vaid kontakti. Mingit survet tema poolt ei olnud.

Praeguse dopinguskandaali valguses on vahele jäänud või välja tulnud tegijad, kes kõrgetele kohtadele ei mängi. Mida see sulle ütleb?

Ma ei oska seda isegi kommenteerida. Aga see on fakt.

Kas õigustasid endale dopingutarvitamist väitega, et teised niikuinii teevad?

Jah, see oli üks faktor. Võib-olla on mul asjast vale arusaam, aga nii oli.

Meediast on läbi käinud, et Schmidt teenis ühe kliendi pealt 5000-7000 eurot aastas. Mis see tegelik number on?

Tahaks rääkida enne veel politseiga ja antidopinguga. Praegu ongi järgmine samm, et pärast teie kõnet võtan ühendust antidopinguga. Ma ei ole politseiga rääkinud, aga ma ei tea, kas pean seda tegema. Võib-olla politsei tahab minuga vestelda. Austrias on tegu ju ikkagi politseiuurimisega.

Dopinguarstile käis maksmine sularahas?

Jah, sularahas. Aga ma ei tasunud seda oma sponsorrahadest. Need asjad hoidsin ma selgelt lahus. Mingisugune eetika oli minus ikkagi olemas. Sponsorrahad läksid minu igapäevaste koduste asjade maksmiseks, laagriteks, varustuseks.

Tunnistasid, et dopingu kasutamine käis ka Pyeongchangi olümpiamängudel. Kuidas see võimalik oli?

Sama moodi ei tahaks detailidest rääkida. Eks kui asju korraldada, siis on need võimalikud.

Oli olümpiamängudel vereülekandeid raskem planeerida kui teistel võistlustel?

Mina selle planeerimisega väga palju ei tegelenud. See oli arsti rida.

Kas vereülekanded toimusid ka olümpiakülas?

Ei, väljaspool olümpiaküla.

Mida sa WADA kohta kõige selle valguses ütled?

Nagu me näeme, siis antidoping teeb ikkagi head tööd. Kui süüdlased üles leitakse, on järelikult suur töö ära tehtud.

Paratamatult seab Mati Alaveri seotus praeguse juhtumiga kahtluse alla ka Andrus Veerpalu suured võidud. Kas ka sinu jaoks?

Ma ei tea. Ma olen näinud, kui palju meie tipud treenivad. Tahan praegu arvata, võib-olla naiivselt ja rumalalt, et need tulemused on saavutatud puhtalt.

Sa ise nägid Alaveri intervjuud ERRile, kus ta küsimusele, kas Tammjärv on ainus, kellele ta kontakti vahendas, vastas, et praktiliselt ainus. Mida sa tol hetkel tundsid, kui see küsimus esitati?

Mul oli kahju, et Mati pidi just kui valetama. Tol hetkel ta valetas, aga ta oli teadlik. Ta tunneb mind, et ma olen aus inimene ja tahan välja tulla, kuigi ta siis veel ei teadnud, et ma seda teen. Karelit on ka valetamises süüdistatud. Jah see oli vale, kui ta ütles, et rohkem eestlasi pole seotud. Aga see vale oli puhtalt minu palve talle. Karel tahtis sellega välja tulla, aga palusin talt mõne päeva aega, et saaksin lähedastega rääkida.

Andreas Veerpalu seotus dopinguskandaaliga oli sinu jaoks üllatus?

Ma otseselt ei teadnud, kas Andreas oleks osalenud. Ma pole Kareliga sellest kunagi rääkinud. Kui see asi välja tuli, hakkasin asju kokku panema. Kui välja tuli, et nad eraldi elasid, tundus see loogiline.

Kuidas sinu elu nüüd jätkub?

Mul on õpingud pooleli, lähen kooli, seisan inimeste ees. Kui keegi midagi küsib, siis räägin ausalt. Mul on pere ja et neid võimalikult palju sellest säästa, pean ma selle asja ausalt ja võimalikult kiiresti ära lahendama. Kool on selles suhtes hea võimalus. Saangi alustada jälle õigete asjadega.

On sul veel midagi hingel?

Kui keegi tahab pilte teha või filmida, et palun helistage ja küsige, ma võtan kõned vastu. Aga ma palun, et ei juhtuks, et fotograaf teeb majast pilti ja sõidab minema. Ei ole vaja  ühiskonda nii hulluks ka ajada. Kui te mind säästa ei taha, see polegi nii oluline. Ma ei taha oma perele lisapingeid.

Algo Kärbi dopingutarvitamisest kirjutas eile õhtul esimesena Õhtuleht.

Facebook
Comments 15

Märksõnad

Tagasi üles