Postimehe aruanne: uuestisündinud Tartu jäi ikkagi tühjade pihkudega
Lisatud galerii ja videointervjuu Avo Keelega

Tartu Bigbank oli võrkpalli Eesti meistrivõistluste finaalseerias lähedal esimesele võidule, kuid kaks esimest mängu võitnud Pärnu võrkpalliklubi suutis viigeimilise lahingu siiski lõpuks enda kasuks pöörata ning jõudis nelja võiduni peetavas seerias kõigest ühe võidu kaugusele ihaldatud meistritiitlist.

Esimeses kahes mängus vaimselt läbipõlenud taaralinlased olid täna justkui ümber sündinud, aga sellest jäi ka seekord väheks ning Pärnu teenis juba kuuenda järjestiku võidu. Postimees võtab tulemusega 3:2 (23:25, 15:25, 25:18, 25:23, 15:13) lõppenud finaalseeria kolmanda vastasseisu kokku.

Kohtumine Tartu Ülikooli spordihoones algas punkt-punkti heitluses ehk samamoodi tasavägiselt nagu ligi nädal aega tagasi peetud finaalseeria avamängki. Kui toona läksid numbritega 27:25 kohtumist juhtima suvepealinlased, siis seekord lõppes avageim vastupidiselt ehk kodupubliku silme all said 25:23 võidu toel stardist paremini minema sinisärgid. Peaarhitektina tõi Tartu ridades 12 tõstest kuus maha löönud diagonaalründaja Hindrek Pulk esimese perioodiga seitse punkti. Kusjuures Pärnu 21-aastane brasiillane Chizoba Neves Atu kogus samuti seitse punkti, aga geimivõiduni aitas Tartu lõpuhetkedel kaitsemängus edukas tegutsemine.

Emajõelinlaste võimuavaldus. Tartu asus hea emotsiooni toel teist geimi kiirelt 5:2 juhtima ning Pärnu peatreener Avo Keel võttis aja maha. Võõrustajate rütmi see aga segi ei löönud: eduseis püsis (8:3, 9:5) ning kerkis austraallasest nurgaründaja Samuel Walkeri serviässa järel koguni kuuepunktiliseks (12:6). Seisul 17:9 sekkus Pärnu ridades esimest korda mängu lätlase Atvars Ozolinsi asemel ukrainlane Ilja Kovaljov. Muutust see aga ei toonud ning Tartu asus kindla 25:15 geimivõidu toel vastasseisu 2:0 juhtima.

Pärnu tagasitulek. Kolmas geim kulges kuni seisuni 13:14 tasavägiselt, aga siis tulistas Chizoba kolm punkti järjest ning Pärnu neljapunktiline eduseis (17:13) sundis Tartu peatreeneri Andrei Ojametsa aja maha võtma. Sellest hoolimata Pärnul aga vastupidiselt kodumeeskonnale kõik toimis ning vahe aina kärises. Tartu 15:22 kaotusseisus sekkus veel vahetusest hiidlane Stefan Kaibald, kuid pärnakad end sellest heidutada ei lasknud ning 25:18 geimivõit oli tõsiasi.

Neljandas vaatuses asus Pärnu 6:2 juhtima. Tartu jõudis veel seisuni 8:11, aga see ei tähendanud veel midagi. Tartu vastas kolm punkti järjest teeninud Pärnule neljapunktilise spurdiga ning jõudis esmalt kahe punkti kaugusele (12:14, 15:17, 17:19, 18:20) ja siis koguni 20:20 viigini. Punkt-punkti heitluses võideldi kuni seisuni 23:23, ent Toms Švansi serviäss ja Tamar Nassari blokipunkt tähendasid, et Pärnu oli roninud välja 0:2 kaotusseisust ning ees ootas otsustav viies geim.

Viimane geim meenutas taas justkui mõnd põnevusfilmi, mida jälgis kohapeal 700-pealine publikum. Kogu saalitäis tegi pea iga väljakul toimunud liigutuse peale põrgulärmi. Seis oli 2:2, kui Chizoba servis kaks järjestikku ässa ning Ojamets võttis 2:4 kaotusseisus aja maha. Pärnu eksis ründelöökidel ning seis oli taas tasa (6:6). Samas tempos jõuti ka seisuni 12:12, ent seejärel patustas Kaibald serviveaga. Pulk suutis veelkord seisu viigistada (13:13), kuid 14. punkti maha löönud Chizoba soorituse järel eksis Pulk rünnakul ning nii võitis Pärnu skooriga 15:13 otsustava vaatuse ning numbritega 3:2 ka kogu mängu.

Võitjate ridades kerkis kolmandat mängu järjest üleplatsimeheks 31 punkti toonud Chizoba. Tema Tartu ametivend Pulk tegi aga käimasoleva finaalseeria resultatiivseima mängu, kui kogus 24 silma.

Eesti meister võrkpallis võib selguda juba pühapäeval, kui Pärnu spordihallis saab kell 17 avavile finaalseeria neljas kohtumine.

Keel: peame kolme mänguga asja ära otsustama

Pärnu peatreener Avo Keel ütles pärast mängu, et otsustavaks sai servi vastuvõtt. «See võistkond võitis, kes servi paremini kätte sai. Vahet pole, kuidas sa võidad - loeb vaid võit.»

Keel tõdes, et Tartul on nüüd selg vastu seina. «Elu on näidanud, et viimase punkti panemine ei pruugi lihtne olla. Aga Tartul on nüüd raske. Kolmest mängust peame nüüd ühe ära võtma, sest kui läheb seitsme mängu peale, siis ei tea, kui valge või punane keegi näost on.»

Seeria neljas mäng toimub pühapäeval Pärnus.

Enne mängu:

Pärnu juhib nelja võiduni peetavat seeriat mängudega 2:0, olles võitnud nii võõrsil peetud avamängu tulemusega 3:1 (27:25, 19:25, 25:15, 25:20) kui ka nädalavahetusel kodus toimunud teise kohtumise skooriga 3:1 (25:22, 25:16, 22:25, 25:16).

Kui Tartu Bigbanki võrkpallimeeskond kruiisis Credit24 meistriliiga põhiturniiri võidule ja alistas finaalis Saaremaa, ei reetnud miski, et Eesti meistrivõistlustel hakkavad hargnema sellised sündmused, nagu on hakanud. Eesti-Läti liigas pronksiga leppinud Pärnut ümbritseb ühtäkki võitmatuse oreool.

Esmalt sakutati poolfinaalis mängudega 3:0 Saaremaad, kulladuelli kahes esimeses vaatuses on võetud veenvad 3:1 võidud Tartu üle. Et kolme aasta pikkune trofeepõud lõpetada, vajab Avo Keel & Co veel kaht võitu.

«Suhteliselt tihe esitus meilt taas. Tartu sai bloki küll paremini toimima, aga meie rünnak püsib praegu kenasti koos,» võis Keel pärast seeria teist mängu rahulikult tõdeda. Ja küsimusele, kas seeriale soovitakse sel nädalal (mängud neljapäeval Tartus ja pühapäeval Pärnus) punkt panna, vastata: «Meie muidugi soovime. Aga Tartu ei soovi. Eks läheb järjest närvilisemaks, samas on meil eksimisruumi rohkem.»

Keele sõnade kinnituseks: Pärnu ründas eelmises kohtumises 55-protsendilise tulemuslikkusega (Tartu 46), üleplatsimeheks kerkis taas 21-aastane brasiillasest diagonaalründaja Chizoba Neves Atu, kes tõi 24 punkti.

«Chizoba panus on väga suur, aga üksi ei teeks ta midagi. Martti Keel toetab tõstetega, Taavet Leppik vastuvõtu ja serviga. Selline abi liidrile on kulda väärt,» lausus Tartu peatreener Andrei Ojamets.

Ta tõi pärnakaid omadele mitmes osas eeskujuks: «Võistkonna vaimu poolest jääme alla. Finaalis peaks iga palli mängima nagu viimast. Pärnu mängib, meie mitte. Kaitses pingutamine on neile kogu aeg meeldinud, aga praegu tuleb vahe eriti ilmekalt välja. Meile ei paku selline ohverdamine naudingut ja siis ongi raske. Kui mäng laabub, võime teha imet. Niipea kui tekivad raskused, tekib peataolek ja anname kergesti järele. Samuti on neil särav liider olemas, meil mitte. Teppani ja Tähe (Tartus mänginud võrkpallikoondislaste Renee Teppani ja Robert Tähe – toim) sugune mees, kes veaks ja nõuaks: «Anna mulle!» Oleme liiga vaiksed ja intelligentsed.»

Chizoba on koduliiga viimaste aastate ründestaari Hindrek Pulga varjutanud. Pulk tõi laupäeval tartlaste parimana küll 15 punkti, kuid Ojamets osutas: «Hindrek oli täna tubli, paraku unustas meie sidemängija (Dmitri Šlomin – toim) ta pahatihti ära, kuigi olime sellest rääkinud. Martti Keel teisel pool võrku tajub neid asju paremini, on heas mõttes tõeline nahaal.»

Kas ja kus peitub veel Tartu võimalus? Või lõpetabki Pärnu hooaja sedavõrd võimsa seeriaga? «Nutt ja hala ei aita. Mõni ütleb sellises olukorras treenerile: «Sõima! Sõima!» Tean, et ka see ei teeks asja paremaks,» mõtiskles Ojamets. «Küsimus on lihtne: kas me tahame või ei taha? Meistriks ei tule meeskond, kes on paberil tugevam, vaid see, kes on valmis lõpuni minema. Kasvõi läbi seina. Vaim otsustab. Mina pole igatahes lootust kaotanud.»

Eesti meistrivõistluste finaalseeria ajakava:

  • 10.04 kell 19:00 Bigbank Tartu – Pärnu VK 1:3 (25:27, 25:19, 15:25, 20:25)
  • 13.04 kell 18:00 Pärnu VK – Bigbank Tartu 3:1 (25:22, 25:16, 22:25, 25:16)
  • 18.04 kell 19.00 Bigbank Tartu – Pärnu VK 2:3 (25:23, 25:15, 18:25, 23:25, 13:15) (TÜ spordihoone)
  • 21.04 kell 17.00 Pärnu VK – Bigbank Tartu (Pärnu spordihoone)
  • 23.04 (vajadusel) kell 19.00 Bigbank Tartu – Pärnu VK (TÜ spordihoone)
  • 26.04 (vajadusel) kell 19.00 Pärnu VK – Bigbank Tartu (Pärnu spordihoone)
  • 30.04 (vajadusel) kell 19.00 Bigbank Tartu – Pärnu VK (TÜ spordihoone)

Kogu mäng järelvaadatavana:

Tagasi üles
Back