Eesti juurtega poksijal jäi miljoni dollari matš Mike Tysoniga pidamata

Igor Võssotski nüüd, 65-aastase kahe poksiklubi peremehena.

FOTO: Jaanus Piirsalu

Eesti päritolu 65-aastane Igor Võssotski oli seitsmekümnendatel tipp-poksija, kes võitis kaks korda Kuuba legendi Teofilo Stevenensoni ning kellega soovis võimeid mõõta Mike Tyson isiklikult, kuid miljonikohtumine USA staariga jäi siiski ära.

Magadani oblastis sündinud Võssotski kuulus N. Liidu paremikku. Eestiga seob teda otsene sugulusside – ta ema Meeta Suve pagendati kodumaalt kaugele Kolõma vangilaagrisse.

Igor Võssotskist sai ainuke nahkkindamees, keda aegade kuulsaim amatöörpoksija, kolmekordne olümpiavõitja Teofilo Stevenson võita ei suutnud. Vähe sellest, Võssotski tegi Kuuba legendil selja prügiseks koguni kahel korral.

Samuti kohtus Võssotski korra Muhammad Aliga – tõsi, seda treeningmatšis. Toona 36-aastane Ali tuli 1978ndal Moskvasse poksima Leonid Brežnevi isiklikul kutsel.

Vahepeal jõudis Võssotski karjääri juba lõpetada, kuni Nõukogude spordifunktsionärid otsisid ta 1989. aastal üles ja teatasid, et temaga tahab poksida Mike Tyson. 23-aastane Tyson oli just siis kuulsuse ja võimete tipul, hoides kolmandat aastat järjest kolme erineva poksiliiga raskekaalu meistrivööd. See oli enneolematu saavutus.

Mike Tyson.

FOTO: Omar Vega / AP

«Öeldi: davai, hakka matšiks Tysoniga treenerima,» rääkis Võssotski nüüd Postimehele antud intervjuus. «Ma polnud muidugi selleks valmis. Üheksa aastat polnud trenni teinud, kaalusin 130 kilo, reaktsioon puudus. Tyson oli aga noor, täisjõus. Spordikomitee väitis, et ameeriklased olid nõus maksma miljon dollarit.»

Mõistus siiski võitis ja duell jäi toimumata. Tyson saatis Võssotskile kingituseks pangakaardi, millega ta oleks saanud Las Vegases elada ja kasiinos mängida.

Mida Võssotski Jaanus Piirsalule oma värvikast elust ja karjäärist veel rääkis, saab lähemalt lugeda juba homsest Postimehest.

Tagasi üles