T, 7.02.2023

«Vanad kalad» Endrekson ja Anderson panid katsevõistlusele võiduka punkti, EM-koondis selgumisel

Postimees Sport
«Vanad kalad» Endrekson ja Anderson panid katsevõistlusele võiduka punkti, EM-koondis selgumisel
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Tõnu Endrekson.
Tõnu Endrekson. Foto: JAANUS LENSMENT/POSTIMEES/

Sõudekoondisse kandideerijad panid Viljandis toimuvatele võistlustele punkti reedel peetud suuremate paadiklasside mõõduvõtuga. Paarisaeru kahepaadil kehtestas end esipaarina Sten-Erik Andersoni ja Tõnu Endreksoni duo.

Kolm päeva Viljandi järveveel väldanud võistlused on selleks korraks läbi ning sõuderingkonnal jagub nüüd ohtralt mõtteainet, milliste koosseisudega võistlushooajale vastu minna. Katsetel osales nii U19, U23 kui ka täiskasvanute eliit ning nagu ikka, tunti suurt huvi, kuidas jagunevad jõuvahekorrad olümpiale pürgivate meeste vahel, vahendab Eesti sõudeliit.

Koondise peatreener Matti Killing märkis peale neljapäeval toimunud ühepaatide finaali, et sõudmise mõistes noore pärnaka Sten-Erik Andersoni võit ei tulnud talle üllatusena. Samavõrd polnud uudiseks seegi, et juuni esimeses pooles 40. sünnipäeva pidav vanameister Tõnu Endrekson on jätkuvalt heas hoos. Kuna ühese teine mees Kaspar Taimsoo valis paarisaeruduo kaaslaseks noore viljandlasest klubikaaslase Leo Muiste, tundus loogiline, et Anderson ja Endrekson proovivad koos kahepaati.

Finaalpäeval toimunud sõit kulgeski nende taktikepi all ning võidu tagas aeg 6.44,9. Järgnesid Rio OMi pronksmedalistid Andrei Jämsä ning Allar Raja (6.48) ning neile üsna napi kaotusega Kaur Kuslap ja Jüri-Mikk Udam (6.49,2). Taimsoo ja Muiste jõudsid finišisse tükk maad hiljem ajaga 7.11,9.

«Anderson ja Endrekson liikusid nagu vanad kalad. Nagu öeldakse, mats ja posti vahe. Jämsä ja Raja suutsid lõpus küll kiirendada, kuid liidritel enam kiiret polnud ja nad kontrollisid sõitu täielikult. Kui vaadata ka Kuslapi ning Udami pundis püsimist, siis arvan, et meil on üsna ühtlased paatkonnad,» rääkis Matti Killing.

Killingu sõnul püsisid esimese 750 meetri jooksul teistega koos ka Taimsoo ja Muiste, kuid noorel mehel Muistel oli laines sõitmiseks kogemust veel vähe, mistõttu tehniline töö hakkas kannatama. «Muiste sõuab alles esimest aastat A klassis ning arvan, et see sõit oli talle kindlasti motivatsiooniallikaks,» hindas Killing.

Peatreeneri sõnul selgub mai lõpus Luzernis toimuvatele Euroopa meistrivõistlustele siirduva koondise koosseis järgmise nädala esimeses pooles.

Järgmises sõidus startisid koos nii U19-vanuserühma roolijata kahe- kui U23-klassi kerge- ja tavakaalu kahepaadid. Üksikaeruduona võistelnud Rainer Orasel ja Arved Raubal konkurente kõrval polnud ning nad lõpetasid ajaga 7.22,6. Kergekaallaste paarisaerupaatide omavahelises mõõduvõtus jäid peale Martin Kaljuste ja Ander Koppel (6.45,6), järgnesid Karl August Ruusalepp ja Elar Loot (6.53,3). Absoluutkaalus võidutsesid Martin Rahuoja ning Margus Kodasma (6.48,4) ja teiseks platseerusid Bertty Nurm ja Nikita Konstantinov (6.58,4).

Katsevõistlusel katsetati noormeeste paarisaeru neljapaategi. Ülekaalukalt võitsid Jaan Sander Klein, Uku Siim Timmusk, Hannes Lehemets ja Rein Muda (6.17,9). Neile järgnesid Mark Kiradi, Mihhail Netšajev, Ignat Gontšarov ja Gleb Forstiman (6.34,4).

«Tallinna ja Tartu poistest moodustatud nelik liikus üllatavalt hästi. Mudelajale viiesekundiline kaotus pole paha. Ühtlasi sai selgeks U19 koondis. Lisaks mainitud neljasele saavad loa riiki esindada Arved Rauba ja Rainer Oras üksikaeru kahesel, ühepaadil Liisa-Marie Lääne, paarisaeru kahepaadil Annabel Aron ja Rachel Kõllo ning Mark Theodor Jalakas ja Leo Muiste,» avaldas treener.

Veel ei ole selge, kes hakkavad Eestit esindama U23 vanuserühma tiitlivõistlustel. «Viljandis me täit pilti ette ei saanud, sest näiteks eeldatud paarisaeru kahepaatide favoriitidele Johann Poolakule ja Mikhail Kushteynile sõideti sisse, mille tagajärjeks oli väändunud kronstein ning nad ei saanudki startida. Koondise komplekteerimisel saavad määravaks Eesti karikavõistlused ning juunis Trakais toimuv Merevaigust Aeru regatt,» avaldas Matti Killing.

Katsevõistluste lõpuprotokoll on leitav SIIT.

Märksõnad
Tagasi üles