Kas «kriisis» Kalju teeb kolmikduubli või soosib karikaajalugu Transi?

Saatuse tahtel kindlustas Nõmme Kalju novembris Eesti meistritiitli just tänase vastase Narva Transi 4:1 alistamisega.

FOTO: Mihkel Maripuu / EESTI MEEDIA/SCANPIX

Evald Tipneri nime kandev Eesti jalgpallikarikas saab täna Lillekülas viienda kahekordse võitja, kui vastamisi asuvad Nõmme Kalju ja Narva Trans. Ajalukku kiigates on kummalgi omad eelised.

Huvitaval kombel jõudsid karikafinaali Premium liiga uusimate peatreeneritega klubid. Nõmme Kalju vahetas täpselt täna kuu aega tagasi Sergei Frantsevi senise duubelmeeskonna juhendaja Roman Kožuhhovski vastu. Narva Trans tegi «kontrakäigu» vaid neli päeva hiljem, loobudes Dmitrijs Kalašnikovi teenetest ja nimetades peatreeneri kohusetäitjaks teeneka Valeri Bondarenko.

Tänavu on peatsed finalistid omavahel vastamisi olnud ühe korra – 30. märtsil sepistati Narvas koduliiga raames väravateta viik. Ehk siis lähtus kumbki meeskond veel eelmise juhendaja käskudest-korraldustest.

Pilk kaugemasse karikaajalukku annab aga kerge eelise ida-virulastele – tõsi, seda eelkõige lihtsalt klubi pikema ea tõttu.

Kumbki on toda trofeed kergitanud korra: Trans alistas 2001. aasta finaalis lisaajal 1:0 FC Flora, Kalju nelja kevade eest 2:0 Paide linnameeskonna. Lisaks on Transi auhinnakapis kaks superkarikat, Kalju võitis tänavu oma esimese.

Karikafinaali kaotusi on Transil neli ja Kaljul kaks. Transi kõik allajäämised on vähemalt kaheväravalised: 1994 alistuti Tallinna Normale 1:4; 2007 Tallinna Levadiale 0:3, 2011 Florale 0: ja 2012 Levadiale taas 0:3. Kalju on mõlemad kaotused saanud Floralt – 2009 penaltiseerias 3:4 ja 2013 skooriga 1:3.

Uue iseseisvusaja absoluutses karikaarvestuses troonib Levadia üheksa triumfiga. Järgnevad Flora seitsme ning tänaseks poe juba sulgenud Tallinna Sadam ja TVMK kahe esikohaga. Viimati nimetatute kõrvale siis Kalju või Trans täna kell 16 algava heitluse lõppedes tõusebki.

Kui Trans on tänavu seni esinenud üsna ootustekohaselt – Premium liigas asutakse viiendal kohal ja karikasarjas on tugevaim vastane olnud Maardu -, siis Kalju hooaja algus on liialdamata võrdunud Ameerika mägedel sõitmisega.

Meistrivõistlustel starditi sõna otseses mõttes masendavalt, pärast treenerivahetust vorm küll mõnevõrra paranes , kuid 12 vooru järel jäädakse liider Florast siiski juba 12 punkti kaugusele. Seevastu karikasarjas on oldud vägevas hoos: teel finaali on juba võetud nelja Premium liiga vastase skalp. Viimati väljuti surmasuust – viigistati normaalaja üleminutitel ja võideti lisaajal - ülidramaatilises ja nelja vastase eemaldamisega lõppenud poolfinaalis Levadiaga.

Kõlab omamoodi kummaliselt: justkui kriisis Kalju võib tänase edu korral võita juba kolmanda koduse trofee ühtejutti. Mulluse hooaja lõpetuseks kergitati mäletatavasti pea kohale meistrikarikas, tänavuse hakatuseks aga superkarikas (alistatuks taas Levadia).

Kindlasti alustatakse soosikuna ka finaali Transi vastu. Nii sõnas Bondarenko kohtumise eel: «Loomulikult saame aru, millise meeskonnaga finaalis kohtume. Vastane on väga keeruline ja hästi tasakaalus koosseisuga. Neil pole praktiliselt nõrkusi väravas, kaitses, kesktsoonis ega rünnakul.»

Tagasi üles